Blog

24.04.2021

Cykle produkcyjne

W artykule znajdziesz:

Cykle produkcyjne

Cykle produkcyjne

Najlepszą miarą produkcyjnych zadań przedsiębiorstwa jest wyrażenie ich w jednostkach technicznych poszczególnych asortymentów robót, np. roboty murowe w m3, roboty tynkarskie w m2, zbrojenie betonu w kg itd. Ilość poszczególnych robót przyjmuje się z kosztorysów (program uprawnienia budowlane na komputer). Jednak w momencie opracowywania planów często przedsiębiorstwo nie posiada jeszcze pełnej dokumentacji technicznej.

W tym wypadku ilość poszczególnych robót przyjmuje się na podstawie wskaźników techniczno-ekonomicznych, które wg asortymentów wykonać trzeba dla wybudowania 100 m3 różnego rodzaju budynków.
Wadą tego rodzaju mierników zadań produkcyjnych jest fakt, że obejmują one różne jednostki zupełnie niewspółmierne. Nie dadzą się one sprowadzić do wspólnego mianownika.
Ponieważ produkcji przedsiębiorstwa nie można wyrazić jedną jednostką miary, wobec tego ten sposób pomiaru nie ma praktycznego znaczenia. W planach techniczno-ekonomicznych podaje się zestawienie ilości poszczególnych asortymentów robót, lecz zestawienie to sporządza się raczej w celu opracowania planu mechanizacji (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Opracowując plan zadań produkcyjnych, należy podać terminy rozpoczęcia i ukończenia poszczególnych obiektów. Terminy te powinny być tak zaplanowane, aby na koniec roku nie nastąpiło spiętrzenie robót. W tym celu trzeba określić długość czasu budowy dla każdego obiektu, a terminy rozpoczęcia robót tak ułożyć, aby prace przebiegały równomiernie przez cały rok. Terminy oddania obiektów do użytku ustala się na podstawie: a) życzeń inwestorów, b) możliwości produkcyjnych przedsiębiorstwa realizującego budowę, c) długości cyklu .produkcyjnego (uprawnienia budowlane).
Cykl produkcyjny jest to okres czasu potrzebny do wykonania budynku. Aby koszty były jak najmniejsze, cykle produkcyjne powinny być jak najkrótsze, wówczas bowiem zmniejszają się koszty stałe, takie jak np. administracja budowy.

Rozróżniamy trzy rodzaje cykli produkcyjnych:
Pełny cykl produkcji budowlano-montażowej - jest to okres czasu od dnia wejścia na plac budowy przedsiębiorstwa, do dnia zakwalifikowania budynku do użytkowania.
Prowadzący cykl produkcyjny - jest to okres czasu potrzebny do wykonania jednego, prowadzącego asortymentu robót (program egzamin ustny).
Asortymentowy cykl produkcyjny jest to okres czasu potrzebny do wykonania pewnego asortymentu robót, w czasie trwania którego można wykonywać jakieś inne roboty prowadzące.

Normatywy cykli inwestycyjnych

Długość pełnego cyklu produkcji budowlano-montażowej jest więc sumą poszczególnych cykli prowadzących, inne bowiem asortymenty robót nie prowadzące można wykonywać jednocześnie. Na podstawie obserwacji stwierdzono, że długość prowadzących cykli produkcyjnych jest w normalnych warunkach wielkością stałą dla określonych typów budynków, których wielkość rzutu poziomego waha się w granicach od 250 do 1000 m2. Znaczy to, że budynki jednakowego typu i jednakowej wysokości, których rzuty poziome wahają się w wyżej podanych granicach, powinny być wykonywane w tym samym czasie (opinie o programie).
Oczywiście dla obiektów większych należy dobierać większą ilość grup roboczych.

Prowadzące asortymentowe cykle produkcyjne dzielimy na stałe, niezależne od ilości kondygnacji, i na zmienne, których czas wykonywania zależy od wysokości budynku.
Sposób obliczania czasu trwania budowy jednego budynku metodą sumowania cykli prowadzących.
W celu ujednolicenia i zapewnienia warunków dla prawidłowego planowania inwestycji, zgodnie z uzasadnionymi technicznie i ekonomicznie cyklami budowy, Uchwałą Rady Ministrów z 1958 roku zostały wprowadzone normatywy cykli inwestycyjnych (segregator aktów prawnych).

Normatywy te obowiązują zarówno inwestorów, jak i przedsiębiorstwa budowlano- -montażowe, a banki finansujące zobowiązane są do kontroli stosowania tych normatywów przez przedsiębiorstwa i inwestorów. Normatywy cykli inwestycyjnych nie obejmują takich prac, jak studia badawcze, opracowanie założeń inwestycyjnych i dokumentacji, wywłaszczenie itd. Dotyczą one budynków lub ich zespołów, czy też kompletnych zakładów, których realizacja może się powtarzać (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami