Blog

28.07.2020

Czas montażu i demontażu deskowań

W artykule znajdziesz:

Czas montażu i demontażu deskowań

Czas montażu i demontażu deskowań

Czas montażu i demontażu 1 m2 deskowań wynosi 0.88 roboczogodzin. Wielokrotność użycia sklejki wynosi około 40 razy, natomiast pozostałych elementów i konstrukcji - 80 razy (program uprawnienia budowlane na komputer).
Zastosowanie omawianego deskowania pozwoliło na uzyskanie 8-dniowego cyklu wykonania konstrukcji jednej kondygnacji i 40-dniowego cyklu wykonania 4 kondygnacji budynku dwutraktowego o 17 działkach (szerokość budynku 9.8 m, długość - 53.66 m).

Deskowanie typu Stolica pozwala na jednoczesne wykonywanie ścian i stropów. W celu skrócenia cyklu budowy stosuje się nagrzewanie betonu parą wprowadzoną rurociągami w podwójny płaszcz deskowania.
Deskowanie typu Stolica wzorowane jest na deskowaniu pomysłu inż. Quentina, zastosowanym po raz pierwszy we Francji przy budowie 15-kondygnacjo- wego budynku w Lyonie. W Anglii deskowanie to znalazło odpowiednik w deskowaniu systemu „Sectra” (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Deskowanie Stolica opracował zespól inżynierów z Przedsiębiorstwa Budownictwa Doświadczalnego w Warszawie. Konstrukcja deskowań składa się z tarcz ściennych i stropowych, połączonych z sobą w jeden zespół. Długość deskowania wynosi 120 cm, a wysokość - 251 cm.

Konstrukcję nośną deskowań stanowią belki stalowe, do których przyspawane są poziome ceowniki, tworząc w ten sposób ruszt dla poszycia blaszanego.
Deskowanie ścian i stropu jednego pomieszczenia-klatki składa się z szeregu zespołów rusztowań (uprawnienia budowlane).
Tarcze deskowań ścian są połączone zawiasowo z deskowaniem stropu, opartym na rusztowaniu i odchylane są dołem lub dociskane do betonowych progów ścian. Deskowanie tego typu, podklinowuje się lub podnosi na śrubach tak, aby można było po stwardnieniu betonu ścian i stropu opuścić rusztowanie i wysunąć na zewnętrzny pomost wspornikowy.

Z pomostu wspornikowego deskowanie łącznie z rusztowaniem może być przenoszone na wyższy poziom za pomocą lekkich żurawi.
Celem stworzenia przestrzeni zamkniętej dla pary ogrzewającej całość konstrukcji, tarcza zamknięta jest z dwóch stron blachą stalową przy użyciu uszczelek gumowych.

Deskowanie

Jedna z blach od wewnątrz jest przykręcana dla umożliwienia konserwacji blach przed korozją (program egzamin ustny). Podgrzewaniu może również podlegać tylko płyta stropowa; parę wprowadzać można wtedy rurami na strop pod przekrycie brezentowe.
Deskowanie ogrzewa się w ciągu 1 godziny przed przystąpieniem do robót betoniarskich, a następnie podgrzewa się go w ciągu 12 godzin - tak by utrzymać temperaturę betonu równą około 65°C.
Deskowanie tego typu wymaga stosowania progów betonowych w ścianach (opinie o programie).

Rusztowanie zaopatrzone jest na wspornikach w śruby regulacyjne, służące do opuszczania go w czasie robót demontażowych. Do ogrzewania można stosować kotły EW-6 o wydajności 6,14 T pary niskoprężnej na godzinę.
Poważną wadą tego typu rusztowań jest znaczne obciążenie rusztowaniem środkowej części stropu.
Prototyp zmodyfikowanego rusztowania Stolica eliminujący tę wadę.
Deskowanie i rusztowanie przesuwne stosuje się do budowy budynków typu halowego o konstrukcji ramowej belkowej i płytowej. Konstrukcja rusztowań i deskowań obiektów tego rodzaju wynika ściśle ze specyfiki konstrukcji żelbetowych zwykłych lub sprężonych (segregator aktów prawnych). Poniżej podano przykłady deskowań i rusztowań przesuwnych konstrukcji ramowych.

Rusztowanie przesuwne, projektu inż. L. Rowińskiego, zastosowane do wykonania przekrycia hali z suwnicami o nietypowej siatce słupów - 14×6 m i wysokości 7 m, zostało skonstruowane z dwóch zasadniczych części - dolnej i górnej ustawionych na 24 wózkach. Część dolna składa się ze słupów usztywnionych stężeniami poziomymi i ukośnymi, opartych na ramach wózków za pośrednictwem podwalin. Na każdej parze wózków opierało się 6 słupów wykonanych z okrąglaków o średnicy 15 cm, stężonych krzyżulcami i kleszczami wykonanymi z połowizn okrąglaków o średnicy 18 cm (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami