Blog

15.11.2021

Styki rur

W artykule znajdziesz:

Styki rur

Styki rur

Skomplikowane przygotowanie styku rur sprawia, że ręczne cięcie tlenem jest mało wydajne. Technologiczność konstrukcji rurowych w wysokim stopniu zależy od stosowania w produkcji zmechanizowanych urządzeń do cięcia. Najbardziej uniwersalnymi z tych urządzeń są automaty do równoczesnego cięcia i ukosowania krawędzi rur bez uprzedniego ich trasowania.
Istnieje szereg innych sposobów łączenia rur w węzłach (program uprawnienia budowlane na komputer).

Stosowane jest m. in. spłaszczanie końców. Spłaszczanie całkowite lub częściowe końca rury wykonuje się przeważnie na gorąco przy zastosowaniu pras. Przejście z przekroju rury do całkowitego spłaszczenia powinno być wykonywane pod kątem 15°. W przypadku niewłaściwej technologii spłaszczenia mogą powstać pęknięcia podłużne po zewnętrznej lub wewnętrznej stronie rury. Pręty o końcach spłaszczonych można łączyć w węzłach z usytuowaniem równoległym do płaszczyzny kratownicy. Rozwiązania z blachami węzłowymi wymagają wykonania w rurach szczelin do wpuszczenia blachy i połączenia rur spoinami pachwinowymi. Pod względem wytrzymałościowym i wykonawczym korzystniejszy jest węzeł z blachą węzłową dostawioną do pasa w styk niż węzeł z blachą wpuszczoną po uprzednim wycięciu w pasie. We wszystkich przypadkach konieczne jest zamknięcie czoła rury denkiem (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W węzłach z blachami węzłowymi i szczelinami w rurach najbardziej wrażliwymi miejscami są: przejścia blachy węzłowej do rury i na końcu szczeliny. Przy obciążeniach zmiennych w tych miejscach powstają pęknięcia wskutek zmiany sztywności, karbów i naprężeń spawalniczych. Rurowy przekrój pasa przy większej średnicy może ulec wgniotowi w węźle wskutek obrotu węzła przy ugięciu konstrukcji (uprawnienia budowlane).
Styki rur należy wykonywać jako bezpośrednie za pomocą spoin czołowych.

Przy większych średnicach rur i większych grubościach ścianek, gdy wymagany jest przetop na całej grubości ścianki, stosuje się podkładki pierścieniowe z cienkiej blachy, które mogą być podzielone dla łatwiejszego wprowadzenia ich do wnętrza rury. Brzegi ścianki rury ukosuje się na V z większym odstępem progu (program egzamin ustny).

Składanie rur

Składanie rur w zespoły konstrukcji, w przypadku gdy nie mają one żadnych elementów pomocniczych do prowizorycznego przytrzymania w węzłach, wykonuje się w szablonach. Składanie węzłów, w których schodzi się kilka rur, wymaga precyzyjnego ustawienia poszczególnych rur ze względu na zachowanie kształtu rowka spoiny bez nadmiernych luzów. Szczególnie trudne do złożenia są węzły, w których średnice rur zachodzą na siebie. Toteż w bardziej złożonych przypadkach należy rozrysowywać szczegóły połączeń w większej skali i stosować wycięcia rur z uwzględnieniem kolejności ich składania i spawania (opinie o programie).

Oddzielną grupę konstrukcji rurowych stanowią konstrukcje przestrzenne typu strukturalnego. W grupie tej istnieje bardzo dużo rozwiązań opartych na zunifikowanych elementach węzłów i prętów, najczęściej objętych zastrzeżeniami patentowymi. Wysoka technologiczność tych konstrukcji polega na wielkoseryjnej produkcji elementów węzłowych i prętowych w zautomatyzowanych liniach oraz na łatwym montażu. Tego typu konstrukcje oparte są na indywidualnych rozwiązaniach elementów składowych nie są opłacalne przy jednostkowych realizacjach.

Pręty okrągłe znajdują szerokie zastosowanie w dźwigarach kratowych typu lekkiego, przy lekkim pokryciu, dla rozpiętości ok. 12 m. Pręty te są szczególnie korzystne przy wymiarowaniu na siły rozciągające (przy ściskaniu wypadają zbyt ciężkie, głównie z uwagi na smukłość) (segregator aktów prawnych).
W konstrukcjach stalowych można stosować pręty okrągłe, wyginane na zimno, średnicy d = 10-25 mm.

Przy promieniu gięcia materiał doznaje silnego zgniotu i pod wpływem ciepła spawania może ulec starzeniu. Na pręty okrągłe należy stosować stal St3SX lub St3SY. Zwykła stal zbrojeniowa StO o nieokreślonym składzie chemicznym może okazać się niedostatecznie plastyczna przy gięciu i nadmiernie skłonna do starzenia. Nie należy również stosować prętów żebrowanych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami