Blog

23.04.2020

Czas przesunięcia żurawia

W artykule znajdziesz:

Czas przesunięcia żurawia

Czas przesunięcia żurawia

Czas przesunięcia żurawia na inny kierunek za pomocą opisanej manipulacji trwa od 30 do 45 minut (program uprawnienia budowlane na komputer).

Przy przesuwaniu żurawia na tor równoległy może być zastosowana bardzo prosta przesuwnica typu węgierskiego. Przesuwnica składa się z czterech wózków na wałkach o udźwigu 10 ton każdy połączonych w kierunku swego przesuwu belkami stalowymi. Wózki przesuwają się po dwóch parach szyn ułożonych w płytkim kanale prostopadłym do toru żurawia wieżowego. Do przesunięcia przesuwnicy służy ręczna wciągarka.
Przykład zastosowania żurawia wieżowego, o nośności 45 Tm do montażu prefabrykowanej jedno- kondygnacjowej hali przemysłowej. Szkic przedstawia halę o konstrukcji latarniowej o siatce słupów 12 X X 12 m. (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
4-3. Zadaniem żurawia wieżowego jest tu montaż całkowitej konstrukcji dachowej na uprzednio już zmontowanych słupach i podciągach. Do montażu hali wystarcza żuraw o najmniejszej wysokości wieży.
Prefabrykaty konstrukcji dachowej, do których należą: dźwigary lukowe, ramki stężające, płatwie strunobetonowe, korytka deszczowe i parapety, dowożone są wózkami transportowymi ze składowiska pomocniczego placu prefabrykacji pod bezpośredni zasięg działania żurawia wieżowego.

Montaż konstrukcji dachowej może być przeprowadzony z trzech torów: I-I, II-II i III-III. Przesunięcie poprzeczne może być wykonane na przesuwnicy względnie po lukach z zastosowaniem dodatkowego koła. Z każdego toru żuraw wieżowy może obsłużyć 3 przęsła: przęsło-, w którym się porusza, oraz 2 przęsła sąsiednie (uprawnienia budowlane).
Największe wykorzystanie nośności żurawia ma miejsce przy montażu dźwigarów łukowych w sąsiednich przęsłach. Żurawie masztowe stałe należą do dźwigów, które w czasie swej pracy przy podnoszeniu ciężarów nie mogą przesuwać się po szynach lub drogach. Z tych względów zastosowanie ich jako dźwigów montażowych jest tylko wtedy celowe, gdy ich konstrukcja pozwala łatwo i szybko zmieniać stanowisko (w stanie nieobciążonym).

Żuraw masztowy stały

Żuraw masztowy stały (produkcji węgierskiej) maksymalnym udźwigu 20 T przeznaczony do montażu wielkich prefabrykatów stosowanych w budownictwie przemysłowym. Odznacza się on wyjątkowo małym ciężarem w stosunku do udźwigu i łatwością zmiany stanowiska (program egzamin ustny).
Żuraw nie jest w czasie pracy samostateczny i powinien być utrzymywany w równowadze przez 5 lin odciągowych.

Podwozie zaopatrzone jest w 3 koła jezdne podnoszone i opuszczane z możliwością obrotu o 90°, które mogą poruszać się po szynach lub po podłożu betonowym. W czasie pracy żurawia podwozie opiera się na podkładach drewnianych, zaś koła są uniesione ponad poziom szyn lub podłoża.
Maszt składany jest z odcinków o długości 6,0 m i zestawiany do potrzebnej wysokości (do 6 odcinków włącznie) (opinie o programie).
Liny odciągowe boczne umocowane są w gruncie, odciągi ukośne wykonane są z jednej wspólnej liny, której jeden koniec jest umocowany w gruncie, drugi zaś na bębnie wciągarki ręcznej. Lina tylna również umocowana jest na wciągarce. Przez luzowanie lin z bębnów wciągarek uzyskuje się pochylanie masztu żurawia do przodu.

Przy pochylaniu masztu tylny jego zastrzał zostaje odłączony od podwozia.
Udźwig żurawia przy maszcie pionowym wynosi 20 T (podczas wiatru - 17 T), przy największym dopuszczalnym pochyleniu - 11,7 T (podczas wiatru - 7 T). Zmiany wielkości udźwigu w zależności od pochylenia masztu uwidocznione są na wykresie (segregator aktów prawnych).
Do napędu podnoszenia używa się wciągarki elektrycznej o mocy 22 KW. Jest ona ustawiona na gruncie w dowolnym miejscu w granicach. Żuraw nie ma silnika jazdy. Przesuwanie jego przy zmianie stanowiska dokonywane jest ręcznie za pomocą drągów.

Przesunięcie żurawia na odległość około 8 m przez 8 robotników trwa 2 godziny.
Ciężar żurawia wynosi 8840 kG (promocja 3 w 1).
Części składowe rozmontowanego żurawia transportowane są na przyczepach samochodowych. Załadowanie i wyładowanie może być przeprowadzone żurawiem samochodowym lub suwnicą bramową.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami