Blog

20.04.2020

Czas trwania robót na placach budowy

W artykule znajdziesz:

Czas trwania robót na placach budowy

Czas trwania robót na placach budowy

Obecną bowiem tendencją budownictwa jest skrócenie do minimum czasu trwania robót na placach budowy. Powyższa tablica charakteryzuje możliwości, jakie w tym względzie stwarzają poszczególne rodzaje konstrukcji (program uprawnienia budowlane na komputer).
Jest rzeczą oczywistą, że czas trwania budowy konstrukcji monolitycznych jest zależny od ilości jednocześnie użytych rusztowań i deskowań, a konstrukcji stalowych i prefabrykowanych - od ilości jednocześnie użytego sprzętu montażowego i transportowego.

Liczby dotyczą obiektów o znacznych rozmiarach z uwzględnieniem w konstrukcjach monolitycznych gospodarczo uzasadnionej i praktycznie stosowanej wielokrotności użycia rusztowań i deskowań, a w konstrukcjach stalowych i prefabrykowanych - racjonalnej ilości należycie wyzyskanego sprzętu montażowego i transportowego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Oszczędności robocizny. Prefabrykacja w zakładach stałych, będąca wyrazem postępu technicznego w budownictwie, jest podstawowym źródłem oszczędności robocizny w tej dziedzinie. Wpływają na to:
a) mechanizacja procesów wytwarzania elementów budowlanych i ich transportu w zakładach,
b) mechanizacja transportu i montażu konstrukcji na budowach,
c) zmniejszenie ilości robocizny betoniarzy, cieśli i zbrojarzy, będące wynikiem wyszczególnionego w pozycjach poprzednich zmniejszenia w konstrukcjach prefabrykowanych zużycia betonu, drewna i stali,
d) wyeliminowanie, dzięki skróceniu czasu trwania budowy, strat na robociźnie nieprodukcyjnej, nieuniknionych przy rozciągniętych w czasie robotach prowadzonych metodami tradycyjnymi.
W chwili obecnej nie dysponujemy jeszcze dokładnymi danymi porównawczymi zużycia robocizny przy różnego rodzaju metodach wykonania konstrukcji budowlanych. Według referatu W. A. Kuczerenki pracochłonność przy montażu konstrukcji prefabrykowanych w porównaniu z konstrukcjami monolitycznymi jest 3 do 4 razy mniejsza (uprawnienia budowlane).
Obniżenie kosztów konstrukcji budowlanych.

Utworzenie przemysłu prefabrykacji daje w wyniku obniżenie kosztów konstrukcji budowlanych. Ze względu na to, że obniżenie to jest wypadkową działania czynników potaniających konstrukcję, które zostały wyszczególnione w niniejszym rozdziale, jak również i czynników podrażających, które są podane w rozdziale następnym, szczegółowe przeanalizowanie zagadnienia kosztów po uprzednim rozważeniu ujemnych stron prefabrykacji w zakładach stałych (program egzamin ustny).

Prefabrykacja w zakładach stałych

Prefabrykacja w zakładach stałych ma w porównaniu z tradycyjnymi metodami wykonawstwa konstrukcji na placu budowy następujące ujemne strony:
a) zmniejszenie sztywności przestrzennej konstrukcji z elementów prefabrykowanych, zwłaszcza wykonywanych w zakładach stałych,
b) duże trudności projektowania konstrukcji,
c) zwiększenie długości przewozów materiałów budowlanych i gotowych prefabrykatów oraz zwiększenie ilości ich przeładunków,
d) koszty związane z zabezpieczeniem prefabrykatów przed uszkodzeniem w czasie transportu i przeładunku (opinie o programie).

Każdą z tych ujemnych stron prefabrykacji w zakładach stałych omówimy szczegółowo.
Zmniejszenie sztywności przestrzennej konstrukcji. Jedną z największych zalet konstrukcji żelbetowych i murowanych wykonywanych metodami tradycyjnymi i monolitycznymi jest ich wielka sztywność przestrzenna. Sztywności takiej nie można uzyskać w równym stopniu w żadnym innym rodzaju konstrukcji.
Sztywność przestrzenną w konstrukcjach monolitycznych uzyskuje się z niezwykłą łatwością dzięki wzajemnemu przenikaniu zbrojenia poszczególnych elementów i zalaniu form jednolitą masą betonową, przy czym najbardziej nawet skomplikowane kształty konstrukcji nie stanowią dla projektanta i wykonawcy żadnych trudności (segregator aktów prawnych).

Budowla z prefabrykatów stanowi konstrukcję z oddzielnych elementów, które są następnie łączone w jedną całość. O ile jednak np. w konstrukcjach stalowych łączenie poszczególnych odcinków konstrukcji w jedną całość za pomocą spawania, nitowania lub śrub nie przedstawia najmniejszej trudności, a miejsca połączeń nie są słabsze od pozostałej części konstrukcji, o tyle łączenie w jedną całość prefabrykatów z takich materiałów, jak żelbet, beton zwykły, beton lekki, ceramika itp., nie jest jeszcze w takim stopniu opanowane pod względem konstrukcyjnym, aby można było uznać miejsca połączeń, szczególnie w węzłach, za równorzędne z połączeniami monolitycznymi. Pod tym więc względem konstrukcje prefabrykowane ustępują konstrukcjom monolitycznym (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami