Blog

Uszkodzenia mechaniczne zdjęcie nr 2
13.03.2020

Czyszczenie stali

W artykule znajdziesz:

Czyszczenie stali

Uszkodzenia mechaniczne zdjęcie nr 3
Czyszczenie stali

Przystępując do czyszczenia stali trzeba najpierw ustalić rodzaj zanieczyszczeń (program uprawnienia budowlane na komputer). Pręty i kształtowniki zatłuszczone albo ochlapane farbami olejnymi opala się lampami benzynowymi. Stal zabłoconą lub pokrytą łuszczącą się rdzą oczyszcza się szczotkami drucianymi.

W centralnych zbrojarniach duże ilości stali czyści się piaskownicami, tj. urządzeniami wyrzucającymi strumienie piasku pod dużym ciśnieniem.
Osoby zatrudnione przy czyszczeniu stali powinny być wyposażone w maski przeciwpyłowe i okulary ochronne.

Pręty zbrojeniowe muszą być zupełnie proste (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Pręty skrzywione, jeżeli w szkielecie zbrojeniowym są rozciągane, prostują się powodując miażdżenie otulającego je betonu i nadmierne wydłużenie elementu żelbetowego.
Krzywe pręty ściskane łatwiej ulegają wyboczeniu.
Stal zbrojeniowa o średnicy do 12 mm jest dostarczana w kręgach. Prostuje się ją przez naciąganie lub obtaczanie. Naciąg jest stosowany do małych ilości stali. Na końcu pręta zwiniętego w krąg zagina się hak i zakłada go w otwór zaczepu przywiązanego do końca liny wciągarki kozłowej. Nawijając linę na bęben wciągarki rozwija się pręt z kręgu, po czym zakłada się przy koźle z kręgiem drugi zaczep na rozwinięty i odcięty z kręgu pręt. Zaczep ten musi być mocno zakotwiony. Po założeniu zaczepu wciągarką silnie, parokrotnie napręża się pręt aż do zupełnego jego wyprostowania (uprawnienia budowlane).

W zbrojarniach pręty prostuje się z reguły przez obtaczanie. Pręt przetyka się przez bęben, w którym specjalne wkładki ze stali hartowanej są rozmieszczone w ten sposób, że w czasie obrotu pręt ulega pofałdowaniu. Amplitudę fali dostosowuje się do rodzaju stali i średnicy pręta. Im stal ma wyższą granicę plastyczności, tym amplituda musi być większa, zaś im większa jest średnica prostowanej stali, tym mniejsza powinna być amplituda fali.
Prędkość przeciągania prętów przez bęben wynosi około 1 m/s.

Stal większych średnic prostuje się kluczem po ułożeniu pręta na stole zbrojarskim pomiędzy trzpieniami osadzonymi w płycie stalowej, przymocowanej do stołu (program egzamin ustny). Można też pręt ułożyć na belce stalowej lub szynie kolejowej i prostować go przez po- bijanie młotkiem.

Prostowarki mechaniczne

Prostowarki mechaniczne ustawia się zawsze w hali zbrojami lub pod wiatą przy składzie stali zbrojeniowej (opinie o programie). Prostowarkę obsługuje 1 operator z 1 lub 2 pomocnikami, zależnie od wydajności. Jeżeli wydajność prostowarki wynosi do 6000 kg/h, wystarcza 1 pomocnik, w razie większej wydajności - potrzeba dwóch.
Stanowisko robocze do prostowania ręcznego organizuje się w ten sposób, że przy stole zbrojarskim ustawia się kozły wyższe od stołu o około 10 cm, tj. wysokości około 90 cm do układania na nich prętów pogiętych. Przed stołem ustawia się kozły wysokości około 50 cm na składowanie prętów poprostowanych.

Stanowisko obsługuje 1 lub 2 pomocników zbrojarza. Małe ilości stali tnie się ręcznie za pomocą nożyc dwuręcznych lub dźwigniowych (segregator aktów prawnych).
Większą liczbę cięć wykonuje się za pomocą nożyc mechanicznych, które, podobnie jak ręczne nożyce dźwigniowe, mają jedną szczękę nieruchomą, umocowaną do podstawy i drugą przesuwną, poruszaną przez przekładnie silnikiem elektrycznym.

W zbrojarniach przenośnych oraz do cięcia siatek zbrojeniowych używa się hydraulicznych nożyc przewoźnych, które dzięki umieszczeniu na wężu mogą być używane w promieniu równym długości węża. Aby nie odmierzać każdorazowa ciętego nożycami pręta, ustawia się w odpowiedniej odległości opór. Stanowiska cięcia nożycami mechanicznymi w zbrojami organizuje się zazwyczaj w ten sposób, że pręty ze składu podaje się na stoły wałkowe wysokości około 75 cm, z których przesuwa się pręty na stoły niższe wysokości około 60 cm, wyposażone w przymiary i opory (promocja 3 w 1).

Długość pręta odmierza się od ostrza noża nieruchomego i odpowiednio ustawia opór zaciskając go na listwę, po której on się przesuwa. Stanowisko obsługuje zbrojarz i 2 pomocników, z których jeden podaje pręty do cięcia, a drugi odbiera pocięte.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Uszkodzenia mechaniczne zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Uszkodzenia mechaniczne zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Uszkodzenia mechaniczne zdjęcie nr 8 Uszkodzenia mechaniczne zdjęcie nr 9 Uszkodzenia mechaniczne zdjęcie nr 10
Uszkodzenia mechaniczne zdjęcie nr 11
Uszkodzenia mechaniczne zdjęcie nr 12 Uszkodzenia mechaniczne zdjęcie nr 13 Uszkodzenia mechaniczne zdjęcie nr 14
Uszkodzenia mechaniczne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Uszkodzenia mechaniczne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Uszkodzenia mechaniczne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami