Blog

Wietrzenie mechaniczne zdjęcie nr 2
14.11.2022

Dawka hałasu

W artykule znajdziesz:

Wietrzenie mechaniczne zdjęcie nr 3
Dawka hałasu

W przypadku hałasów, których przebieg w funkcji czasu jest zmienny w taki sposób, że nie można mówić o powtarzalności maksimów, lub minimów, na którym pokazano przebieg poziomu ciśnienia akustycznego, który występował na stanowisku roboczym do przedmuchiwania kadłubów silników sprężonym powietrzem należy oprócz maksymalnej i minimalnej wartości poziomu dźwięku podać jego przebieg w postaci wykresu (program uprawnienia budowlane na komputer).

Przyrządem, który upraszcza tego’ rodzaju zapis, jest dozymetr. Przeważnie jest to przyrząd kieszonkowy, a więc przystosowany do ciągłego noszenia go przez pracownika w czasie całego dnia pracy, z wbudowanym odpornym mechanicznie mikrofonem, który razem ze wzmacniaczem umieszcza się bezpośrednio w pobliżu ucha. Cyfrowy miernik dozymetru wskazuje dawkę hałasu w procentach dozwolonej wartości dziennej, sygnalizując przekroczenie poziomu niebezpiecznego dla zdrowia (program uprawnienia budowlane na komputer).

Podczas pomiarów należy zdawać sobie sprawę z tego, czym mierzymy i co mierzymy. Chcąc wykonać pomiar, należy przede wszystkim zapoznać się z instrukcją obsługi przyrządu, którym te pomiary chcemy wykonywać, oraz z zakresem wielkości mierzonych przez ten przyrząd. Podano charakterystykę przenoszenia typowego miernika poziomu dźwięku z mikrofonem pojemnościowych w funkcji częstotliwości, przy różnych położeniach źródła dźwięku względem tego przyrządu (uprawnienia budowlane).

Jak widać z rysunku, gdy źródło to znajduje się z przodu wzdłuż osi głównej mikrofonu (0°) charakterystyka ta jest w przybliżeniu liniowa dla zakresu od ok. 10 do ok. 25 000 Hz. Dla położenia pod kątem 30° jest ona w przybliżeniu liniowa do częstotliwości ok. 10 000 Hz, a dla pozostałych położeń boku i z tyłu przyrządu dla zakresu do ok. 1000 Hz. Omawiany wykres wygodniej nieraz przedstawić w postaci charakterystyki kierunkowości; charakterystykę taką dla wymienionego przyrządu (chodzi tu przede wszystkim o rodzaj zastosowanego mikrofonu) (program egzamin ustny).

Maksymalne czułości mikrofonu

W przypadku pomiarów wykonywanych na otwartej przestrzeni lub w pomieszczeniach o dużej chłonności akustycznej, a więc w polu akustycznym zbliżonym do swobodnego, mikrofon przyrządu pomiarowego należy ustawić w ten sposób, aby oś maksymalnej czułości mikrofonu (patrz wyżej) znajdowała się w kierunku badanego źródła (opinie o programie).

Mikrofon ten powinien znajdować się w odległości większej niż 0,5 m od osoby wykonującej pomiary, aby w ten sposób zmniejszyć prawdopodobieństwo wpływu fal odbitych od tej osoby na wynik pomiaru. Nie jest wskazane, aby w czasie pomiarów w bliskości przyrządu znajdowały się inne osoby, a niedopuszczalne, aby znajdowały się one między mikrofonem a źródłem mierzonego dźwięku. Z tych samych względów podczas pomiarów mikrofon powinien znajdować się w odległości nie mniejszej niż 1 m od ścian i innych powierzchni, zwłaszcza gładkich, silnie odbijających dźwięk.

W przypadku pomiarów wykonywanych w pomieszczeniach o małej chłonności akustycznej, a więc w polu akustycznym zbliżonym do rozproszonego, miejsce i kierunek ustawienia mikrofonu są mniej ważne, ponieważ w pomieszczeniach takich w zasadzie w każdym miejscu (jednakże w odległości co najmniej 1-4-1,5 m od powierzchni ograniczających to pomieszczenie) ciśnienie akustyczne powinno mieć w przybliżeniu stałą wartość (segregator aktów prawnych).

Podczas wykonywania pomiarów należy liczyć się z nieuniknionymi błędami, m.in. błędami odczytu wynikającymi ze zmienności badanych przebiegów w czasie. W odniesieniu do pomiarów poziomu dźwięku przebiegu ustalonym błędy te na ogół nie przekraczają ± 2 dB. Z tych też względów wyniki pomiarów lub obliczeń wartości średnich podaje się zazwyczaj z zaokrągleniem do 1 dB.

Stosowaną aparaturę pomiarową należy okresowo kontrolować, w szczególności zaś cechować mikrofony. Cechowanie wykonuje się przy zastopowaniu standardowych źródeł dźwięku. Okresową legalizację pomiarowej aparatury akustycznej przeprowadza Polski Komitet Normalizacji Miar oraz upoważnione przez ten Komitet instytuty naukowo-badawcze i wyższe uczelnie (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Wietrzenie mechaniczne zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Wietrzenie mechaniczne zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Wietrzenie mechaniczne zdjęcie nr 8 Wietrzenie mechaniczne zdjęcie nr 9 Wietrzenie mechaniczne zdjęcie nr 10
Wietrzenie mechaniczne zdjęcie nr 11
Wietrzenie mechaniczne zdjęcie nr 12 Wietrzenie mechaniczne zdjęcie nr 13 Wietrzenie mechaniczne zdjęcie nr 14
Wietrzenie mechaniczne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wietrzenie mechaniczne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wietrzenie mechaniczne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami