Blog
Deskowanie krzywych powierzchni beczułkowych
W artykule znajdziesz:
Deskowanie krzywych powierzchni beczułkowych
Deskowanie krzywych powierzchni beczułkowych konstruuje się zwykle w ten sposób, że najpierw wykonuje się krążyny o parabolicznym obrysie pod belki wezgłowia i ustawia się je za pośrednictwem klinów na rusztowaniu dolnym (program uprawnienia budowlane na komputer). Na tych krążynach ustawia się - w poprzek prostopadle do paraboli wezgłowia lub pionowo w odstępach 0,7 do 1,0 m - krążyny o kształcie odcinków kołowych odpowiadających tworzącej sklepienia.
Krążyny te są ponadto podparte w kilku punktach za pomocą desek (podłużnie) ustawionych rębem i opierających się na krótkich stojakach ustawionych na rusztowaniu dolnym. Pochyłość tych krążyn w stosunku do pionu osiąga się przez odpowiednie oparcie ich za pośrednictwem klinów na wspomnianych deskach (podłużnieach) (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Powierzchnię pod łupinę wykonuje się z desek o grubości 2,5 cm i szerokości około 10 cm, wyginanych i przybijanych do krążyn poprzecznych. Jeśli wymagana jest gładka powierzchnia betonu podniebienia łupiny - deski do deskowania powinny być jednostronnie strugane.
Hala ta o konstrukcji żelbetowych łupin beczułkowych wybudowana została w roku 1938 według projektu prof. Politechniki Warszawskiej dr inż. Wacława Żenczykowskiego, Do budowy hali zastosowano rusztowanie i deskowanie skonstruowane na wyżej podanych zasadach. Krążyny użyto dwukrotnie. Wsporniki w kierunku poprzecznym są skonstruowane w postaci łupin cylindrycznych. W kierunku podłużnym łupina jest wygięta wg linii ciśnienia od ciężaru własnego (uprawnienia budowlane).
Rusztowanie przesuwne rurowe do wykonania hali o dachu z łupin półnieckowych typu Krosno (hala szedowo-pól-nieckowa o siatce słupów 12,00×12,00 m). Przekrój poprzeczny i podłużny rusztowania przesuwnego z rur dla wykonania przekrycia hali szedowo-półnieckowej projektu inż. Kopciowskiego. Elementy konstrukcyjne rur jak również zasady montażu i obsługi rusztowania opisano w poprzednich punktach omawiających rusztowania rurowe.
Rusztowania
Rusztowania przesuwano przy użyciu pomocniczych torów zmontowanych na zewnątrz hali w jej kierunku poprzecznym (program egzamin ustny).
Przy przesuwaniu rusztowań na drugą działkę przetacza się rusztowania na zewnątrz hali, następnie po podklinowaniu wózków przymocowuje się do ram
stężających wózki dodatkowe koła ustawione prostopadle do kół zaklinowanych (opinie o programie).
Po zluzowaniu klinów i opuszczeniu rusztowań przetacza się rusztowanie na stanowisko w pasie drugiej działki, z którego znów po podklinowaniu wózków i usunięciu dodatkowych kół oraz opuszczeniu rusztowania przetacza się rusztowanie na następną działkę. Średnio na 1 komplet rusztowania zużywa się: 3400 m rur, 2200 złącz krzyżowych, 250 złącz wzdłużnych, 100 złącz obrotowych, 100 widełek, 22 koła, 30 podstawek zwykłych, 40 podstawek śrubowych. Ciężar kompletu rusztowania wynosi ok. 18 000 kG.
Deskowania konstrukcji betonowanych w całości na poziomie terenu i następnie podnoszonych i ustawianych na podporach (segregator aktów prawnych).
Przykładem konstrukcji wykonanej w deskowaniu w całości na poziomie terenu i następnie podniesionej i ustawionej na podporach jest hangar lotniczy o konstrukcji łupinowej wybudowany w Morignane we Francji, Konstrukcja łupinowa o podwójnej krzywiźnie składa się z 6 fal o rozpiętości 101,50 m i 9,80 m szerokości. W kierunku rozpiętości fale te mają krzywiznę dostosowaną do linii ciśnienia, występującej przy obciążeniu ciężarem własnym. Promień krzywizny zbliżony do koła wynosi 144,00 m.
Strzałka tak ukształtowanego łuku wynosi 12,10 m. W przekroju poprzecznym fale mają kształt sklepienia kolistego o strzałce 2,50 m, grubość sklepienia wynosi G cm. W odstępach 10 m sklepienia są usztywnione przeponami. Ściągi są wstępnie sprężone (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32