Blog

Zakończenie izolacji pomostu zdjęcie nr 2
29.07.2020

Dodatek chlorku wapniowego

W artykule znajdziesz:

Dodatek chlorku wapniowego

Zakończenie izolacji pomostu zdjęcie nr 3
Dodatek chlorku wapniowego

Dodatek chlorku wapniowego bowiem znacznie przyśpiesza korozję stali zbrojeniowej, co przy zastosowaniu do sprężania cienkich strun może doprowadzić w bardzo krótkim czasie do zniszczenia zbiornika (program uprawnienia budowlane na komputer).
Przykładem deskowania zbiornika sprężonego może być deskowanie zastosowane przy budowie basenu dla zbiornika gazu w Krakowie.

Basen wodny o konstrukcji kablobetonowej o średnicy 45,50 m i wysokości 9,75 m betonowano w deskowaniu przesuwno-ślizgowym o długości Vs obwodu, wykonanym w konstrukcji stalowej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).  Deskowanie stale składające się z płyt drewnianych rozbieralnych było przymocowane do słupów zewnętrznych na całej wysokości ściany. Od strony wewnętrznej założono część ruchomą deskowania w postaci płyt drewnianych o wysokości 1,20 m, obitych od zewnątrz blachą, które podnoszono za pomocą wciągarek ręcznych.
Konstrukcję rusztowania stalowego przesuwano wzdłuż obwodu zbiornika betonując kolejno poszczególne odcinki ściany basenu.

Deskowania aktywne. Do budowy zbiorników, a przede wszystkim zbiorników służących jako komory fermentacyjne w oczyszczalniach ścieków, wymagany jest możliwie jak najbardziej szczelny beton, zwłaszcza wówczas gdy rezygnuje się z uszczelniania tych obiektów wyprawą wodoszczelną (uprawnienia budowlane). W celu uzyskania szczelnego betonu celowe jest stosowanie deskowań aktywnych. Przykładem komory fermentacyjnej wykonanej w deskowaniu aktywnym mogą być 2 komory fermentacyjne w Hattingen. Każda z komór miała 16,0 m średnicy i całkowitą wysokość 21,70 m.

Grubość ścian wynosiła 40 cm w obrębie kopuły dna, 25 cm w obrębie ścian cylindrycznych i 20 cm w kopule górnej. Ściany cylindryczne były sprężone w kierunku poziomym i pionowym, a kopula górna tylko w kierunku poziomym. Kopuła dolna dna była betonowana w 10 sektorach i każdy sektor w 6 odcinkach. Do takiego postępu robót betonowych było dostosowane deskowanie aktywne (program egzamin ustny). Płyty deskowania umocowywano (zaklinowywano) do podwójnych ceowników stalowych, umocowanych bezpośrednio nad górną powierzchnią betonu płyty kopuły.

Szczelina pomiędzy ceownikami

Szczelina pomiędzy ceownikami służyła do zakładania deskowania bocznego poszczególnych segmentów. Podczas gdy beton w jednym sektorze poddawano wibrowaniu i odpowietrzaniu, sąsiedni sektor był betonowany. Potrzebne były zatem 2 komplety deskowań do sąsiednich sektorów. Dzięki temu uzyskiwano stale w miejscu przerwy roboczej połączenie jeszcze niezwiązanego betonu jednego segmentu ze świeżym betonem drugiego segmentu (opinie o programie). Tylko ostatnia przerwa robocza zamykająca pierścień wymagała uszczelnienia taśmą z tworzywa sztucznego, wbetonowaną w sąsiednie segmenty.

Ściana cylindryczna była betonowana kolejno w czterech odcinkach, przy czym poszczególne odcinki łączyły się w pilastrach (służących do zakotwienia kabli sprężających). Zastosowano deskowanie aktywne typu przestawnego o wysokości 80 cm, z czego 30 cm deskowania obejmowało uprzednio wykonany beton, tak że wysokość betonowanego pasa ściany wynosiła 50 cm. W czasie betonowania deskowanie dociskano dźwignią do betonu pasa uprzednio zabetonowanego, wskutek czego jakiekolwiek przesunięcia deskowania w czasie betonowania i wibrowania były niemożliwe (segregator aktów prawnych).

Po przeprowadzeniu odpowietrzania, deskowanie zwalniano z zacisku i podciągano do góry wciągnikiem o 50 cm

Dla utrzymania kształtu kolistego deskowania zostało ono wzmocnione krążyną usztywniającą. W ten sposób zabetonowano jedną ćwiartkę długości ściany cylindrycznej. Pod kopułą górną wykonano deskowanie zwykłe. Dzięki zastosowaniu deskowania aktywnego otrzymano beton szczelny. Opisane wyżej deskowanie i rusztowanie okazało się bardzo ekonomiczne pod względem zużytego drewna (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Zakończenie izolacji pomostu zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Zakończenie izolacji pomostu zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Zakończenie izolacji pomostu zdjęcie nr 8 Zakończenie izolacji pomostu zdjęcie nr 9 Zakończenie izolacji pomostu zdjęcie nr 10
Zakończenie izolacji pomostu zdjęcie nr 11
Zakończenie izolacji pomostu zdjęcie nr 12 Zakończenie izolacji pomostu zdjęcie nr 13 Zakończenie izolacji pomostu zdjęcie nr 14
Zakończenie izolacji pomostu zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zakończenie izolacji pomostu zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zakończenie izolacji pomostu zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami