Blog
Dodatki chemiczne
W artykule znajdziesz:
Dodatki chemiczne
Przy spadku temperatury od + 5 C do zera nie należy jeszcze stosować do betonu żadnych środków przyspieszających wiązanie, prócz ciepłej wody i ogrzewanego kruszywa, zwłaszcza gdy otrzymane do produkcji kruszywo jest zmarznięte; w takim przypadku temperatura ogrzanej mieszanki nie może przekraczać +40°C przy stosowaniu cementów portlandzkich i + 20°C przy stosowaniu cementów glinowych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Przy stosowaniu cementów glinowych nie wolno używać dodatków chemicznych.
Dodatki chemiczne stosuje się przy spadku temperatury poniżej 0°C. Powszechnie stosowanym do betonu środkiem chemicznym jest chlorek wapniowy (CaCl2). Chlorek wapniowy dodany do betonu w ilości w stosunku do ciężaru cementu obniża temperaturę zamarzania wody zarobowej, przyspiesza wiązanie i twardnienie betonu i podwyższa jego wytrzymałość już po kilku dniach; natomiast powoduje on wzmożony skurcz betonu oraz powiększa jego woaochłonność. Dlatego w żelbecie nie wolno zwiększać dawki chlorku wapniowego powyżej 2% (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Chlorek wapniowy praktycznie stosuje się w następujący sposób:
W 30 1 wody rozpuszcza się 10 kg chlorku wapniowego. Tego rodzaju roztwór dodaje się do zarobionego betonu w stosunku 80 g roztworu na 1 kg cementu, co wyniesie 2°/o chlorku wapniowego w stosunku do wagi cementu.
Wodę zarobową do betonu można podgrzewać w różny sposób w zależności od warunków lokalnych.
W dobrze zorganizowanych zakładach prefabrykacji i betoniarniach do stanowiska betoniarki doprowadzona jest zazwyczaj rurami podgrzana (30 H- 40 C) woda ze specjalnego zbiornika (uprawnienia budowlane).
Natomiast w betoniarniach polowych wodę należy grzać w metalowych zbiornikach nad prowizorycznym paleniskiem, np. mogą to być koleby starych wywrotek wąskotorowych obudowanych cegłą z odpowiednim paleniskiem.
Czas reakcji
Zmarzniętego kruszywa nie wolno używać do produkcji, należy je przedtem podgrzać. Jeśli w zakładzie nie ma specjalnie do tego celu urządzonych przegród z zainstalowanym wewnątrz nich centralnym ogrzewaniem, należy urządzić podgrzewanie tymczasowe, polegające na zainstalowaniu piecyka z rurami żelaznymi, na które nasypuje się grubą warstwę zmarzniętego kruszywa (program egzamin ustny).
Tam natomiast, gdzie może być wykorzystana para wodna do podgrzewania kruszyw, można stosować z dużym skutkiem tzw. widły parowe.
Po zakończeniu pracy każda grupa posługująca się odpowiednim sprzętem powinna go we właściwy sposób oczyścić i przechować (opinie o programie).
Formy powinny być dokładnie oczyszczone z pozostałości betonu, który w czasie produkcji przywarł do wnętrza formy i do jej ścian zewnętrznych. Do tego celu służą szczotki druciane i skrobaczki metalowe. Po dokładnym oczyszczeniu należy całą formę dokładnie wysmarować ropą naftową lub innym podobnym środkiem do wytworzenia poślizgu koniecznego przy wyjmowaniu wyrobu z formy. Również w ciągu pracy należy formę przynajmniej raz na trzy godziny dokładnie oczyścić z pozostałości betonowych, a przed każdorazowym formowaniem trzeba ją wysmarować ropą.
Przy produkcji elementów omawianych w niniejszej pracy rozróżniamy dwa zasadnicze rodzaje form: są to formy metalowe lub drewniane.
Przy produkcji masowej (seryjnej) należy stosować formy metalowe, gdyż formy te są lepsze w obsłudze, nie podlegają wypaczeniom i są trwalsze. Formy takie są łatwe w konserwacji i nie są trudne przy oczyszczaniu. Natomiast formy drewniane stosuje się tylko do produkcji krótkotrwającej; są one tańsze, lecz ulegają szybkiemu paczeniu się i po kilkudniowej produkcji forma nie ma właściwych wymiarów (segregator aktów prawnych).
Do produkcji elementów prefabrykowanych używa się drewnianych podkładów.
Są to podstawki lub przy większych elementach pomosty, na których formuje się dany element wtedy, gdy forma ma tylko boki, a nie ma dna. Po ukończeniu betonowania odejmuje się boki formy, a gotowy, świeży jeszcze, wyrób przenosi się na takim podkładzie do miejsca wstępnego dojrzewania. Aby przedłużyć okres trwałości tych podkładów, należy obchodzić się z nimi ostrożnie i dbać o ich całość (promocja 3 w 1)..
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32