Blog

Dokonania środowiska krakowskiego
W artykule znajdziesz:
Dokonania środowiska krakowskiego

Bardziej zajmujące wydają się dokonania środowiska krakowskiego, przede wszystkim kościół w Jurkowie (1875) projektu Teofila Żcbrawskiego z bogatym snycerskim wyposażeniem wnętrza, zespół kościelny w Kalinie Wielkiej (1913) autorstwa Józefa Pokutyńskiego (program uprawnienia budowlane na komputer).
Na uwagę zasługuje grupa kościołów w „stylu nadwiślańskim" wzniesionych w latach 30-lych XX w. przez Jana K. Sas-Zubrzyekicgo, m.in. w Sukowie i Masłowie. Liczne są także kaplice, zwłaszcza cmentarne, utrzymane w formach neogotyckich. Wyjątkiem jest natomiast duża neoromańska świątynia w Miedzierzy (1913) autorstwa Jarosława Wojciechowskiego (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Oryginalną budowlą jest neogotycko-mauretańska bóżnica kielecka z początku XX w. (obecnie przebudowana).
Na wzór renesansowej willi włoskiej zbudowane zostały pałac Fraenklów (1871) pod Ostrowcem Świętokrzyskim według projektu Leandra Marconiego oraz pałac Badenich w Różnicy z ok. 1900 r., przy którym w latach dwudziestych wzniesiono oficyny i folwark utrzymane w „stylu dworkowym" (uprawnienia budowlane).
Ciekawym przykładem tego stylu jest dwór w Boksycach zaprojektowany zapewne przez Kazimierza Skórewicza w 1919 roku. Z budowli o formach historyzujących należy wymienić rozległy dwór w Górach Pińczowskich, dwór w Krzelowie, gruntownie przebudowany po 1884 r. na mały palladiański pałac z bocznymi pawilonami połączonymi z korpusem owalnymi galeriami, a także pałac w Bałtowic z lat 90- tych XIX wieku. Najpłodniejszym reprezentantem tego nurtu był uczeń Henryka
Marconiego kielecki architekt Franciszek Ksawery Kowalski, którego dziełami są m.in. teatr i hotel Polski w Kielcach z 1X77 r., okazały kościół pielgrzymkowy w Piekoszowie (po 1X74).
kościół św. Wojciecha w Kielcach, a także elewacja kolegiaty kieleckiej z lat 1X69-1X74.
Od ustanowienia guberni w 1X67 r. głównym ośrodkiem architektonicznym Kielecczyzny stają się Kielce (program egzamin ustny).
Budynek Banku Towarzystwa Wzajemnego Kredytu
Tutaj koncentruje się większość budowli publicznych wznoszonych w modnych historyzujących formach - banki, towarzystwa kredytowe, koszary (kilka zespołów w Kielcach, a także Końskich, Pińczowie), cerkwie, z których dotrwała do dzisiaj tylko garnizonowa w Kielcach projektu Stanisława Szpakowskicgo. Do wyjątków należą budowle neobarokowe - kamienica Saskich i hotel Bristol w Kielcach. Próbowano nawet przeszczepiać formy podhalańskie, czego przykładem jest kościółek w Białogonie z 1917 roku (opinie o programie).
Oryginalny modernistyczno-secesyjny budynek Banku Towarzystwa Wzajemnego Kredytu w Kielcach (1912), wzniesiony według konkursowego projektu Zbigniewa Odrzywolskiego, jest pierwszym nowoczesnym dziełem architektury na tym terenie. W dwudziestoleciu międzywojennym budynki modernistyczne pojawiały się głównie w nielicznych znaczniejszych miastach przemysłowych. W Kielcach powstają przede wszystkim budowle w stylu zmodernizowanego klasycyzmu, jak Izba Skarbowa czy kilka szkół średnich z Seminarium Nauczycielskim i Gimnazjum Kupieckim na czele (segregator aktów prawnych).
Najwybitniejszą realizacją architektoniczną międzywojennych Kielc jest okazały gmach Domu Przysposobienia Obronnego i Wychowania Fizycznego wzniesiony ok. 1935 r. według projektu Edgara A. Norwertha. Budynek ten wystawiony z inicjatywy środowisk legionowych, stanowi jeden z biegunów rozległego zalesionego założenia przestrzennego, na którym pomieszczono boiska sportowe, tor wyścigów konnych oraz. tor saneczkowy i skocznię narciarską na zboczu pobliskiego wzgórza Pierścienica.
Przykładami nowoczesnego budownictwa mieszkaniowego są duże zespoły osiedli przy Zakładach Starachowickich oraz szereg domów mieszkalnych i gmachów publicznych w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie przy rozbudowywanych Zakładach Ostrowieckich zatrudniono kilku utalentowanych architektów warszawskich (promocja 3 w 1).
Z tego samego środowiska wywodzą się autorzy Zdroju i budynków w zmodernizowanym w lalach 20-tych uzdrowisku w Solcu-Zdroju, przede wszystkim Jan Heurich młodszy. Odosobnionym przykładem nurtu awangardowego jest przebudowywana obecnie hala targowa w Końskich / 1925 r., projektu Janusza Stefanowicza.
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32