Blog

Pionowe przegrody budowli zdjęcie nr 2
09.01.2021

Dokonania środowiska krakowskiego

W artykule znajdziesz:

Dokonania środowiska krakowskiego

Pionowe przegrody budowli zdjęcie nr 3
Dokonania środowiska krakowskiego

Bardziej zajmujące wydają się dokonania środowiska krakowskiego, przede wszystkim kościół w Jurkowie (1875) projektu Teofila Żcbrawskiego z bogatym snycerskim wyposażeniem wnętrza, zespół kościelny w Kalinie Wielkiej (1913) autorstwa Józefa Pokutyńskiego (program uprawnienia budowlane na komputer).

Na uwagę zasługuje grupa kościołów w „stylu nadwiślańskim" wzniesionych w latach 30-lych XX w. przez Jana K. Sas-Zubrzyekicgo, m.in. w Sukowie i Masłowie. Liczne są także kaplice, zwłaszcza cmentarne, utrzymane w formach neogotyckich. Wyjątkiem jest natomiast duża neoromańska świątynia w Miedzierzy (1913) autorstwa Jarosława Wojciechowskiego (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Oryginalną budowlą jest neogotycko-mauretańska bóżnica kielecka z początku XX w. (obecnie przebudowana).
Na wzór renesansowej willi włoskiej zbudowane zostały pałac Fraenklów (1871) pod Ostrowcem Świętokrzyskim według projektu Leandra Marconiego oraz pałac Badenich w Różnicy z ok. 1900 r., przy którym w latach dwudziestych wzniesiono oficyny i folwark utrzymane w „stylu dworkowym" (uprawnienia budowlane).

Ciekawym przykładem tego stylu jest dwór w Boksycach zaprojektowany zapewne przez Kazimierza Skórewicza w 1919 roku. Z budowli o formach historyzujących należy wymienić rozległy dwór w Górach Pińczowskich, dwór w Krzelowie, gruntownie przebudowany po 1884 r. na mały palladiański pałac z bocznymi pawilonami połączonymi z korpusem owalnymi galeriami, a także pałac w Bałtowic z lat 90- tych XIX wieku. Najpłodniejszym reprezentantem tego nurtu był uczeń Henryka
Marconiego kielecki architekt Franciszek Ksawery Kowalski, którego dziełami są m.in. teatr i hotel Polski w Kielcach z 1X77 r., okazały kościół pielgrzymkowy w Piekoszowie (po 1X74).

kościół św. Wojciecha w Kielcach, a także elewacja kolegiaty kieleckiej z lat 1X69-1X74.
Od ustanowienia guberni w 1X67 r. głównym ośrodkiem architektonicznym Kielecczyzny stają się Kielce (program egzamin ustny).

Budynek Banku Towarzystwa Wzajemnego Kredytu

Tutaj koncentruje się większość budowli publicznych wznoszonych w modnych historyzujących formach - banki, towarzystwa kredytowe, koszary (kilka zespołów w Kielcach, a także Końskich, Pińczowie), cerkwie, z których dotrwała do dzisiaj tylko garnizonowa w Kielcach projektu Stanisława Szpakowskicgo. Do wyjątków należą budowle neobarokowe - kamienica Saskich i hotel Bristol w Kielcach. Próbowano nawet przeszczepiać formy podhalańskie, czego przykładem jest kościółek w Białogonie z 1917 roku (opinie o programie).

Oryginalny modernistyczno-secesyjny budynek Banku Towarzystwa Wzajemnego Kredytu w Kielcach (1912), wzniesiony według konkursowego projektu Zbigniewa Odrzywolskiego, jest pierwszym nowoczesnym dziełem architektury na tym terenie. W dwudziestoleciu międzywojennym budynki modernistyczne pojawiały się głównie w nielicznych znaczniejszych miastach przemysłowych. W Kielcach powstają przede wszystkim budowle w stylu zmodernizowanego klasycyzmu, jak Izba Skarbowa czy kilka szkół średnich z Seminarium Nauczycielskim i Gimnazjum Kupieckim na czele (segregator aktów prawnych).

Najwybitniejszą realizacją architektoniczną międzywojennych Kielc jest okazały gmach Domu Przysposobienia Obronnego i Wychowania Fizycznego wzniesiony ok. 1935 r. według projektu Edgara A. Norwertha. Budynek ten wystawiony z inicjatywy środowisk legionowych, stanowi jeden z biegunów rozległego zalesionego założenia przestrzennego, na którym pomieszczono boiska sportowe, tor wyścigów konnych oraz. tor saneczkowy i skocznię narciarską na zboczu pobliskiego wzgórza Pierścienica.

Przykładami nowoczesnego budownictwa mieszkaniowego są duże zespoły osiedli przy Zakładach Starachowickich oraz szereg domów mieszkalnych i gmachów publicznych w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie przy rozbudowywanych Zakładach Ostrowieckich zatrudniono kilku utalentowanych architektów warszawskich (promocja 3 w 1).

Z tego samego środowiska wywodzą się autorzy Zdroju i budynków w zmodernizowanym w lalach 20-tych uzdrowisku w Solcu-Zdroju, przede wszystkim Jan Heurich młodszy. Odosobnionym przykładem nurtu awangardowego jest przebudowywana obecnie hala targowa w Końskich / 1925 r., projektu Janusza Stefanowicza.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Pionowe przegrody budowli zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Pionowe przegrody budowli zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Pionowe przegrody budowli zdjęcie nr 8 Pionowe przegrody budowli zdjęcie nr 9 Pionowe przegrody budowli zdjęcie nr 10
Pionowe przegrody budowli zdjęcie nr 11
Pionowe przegrody budowli zdjęcie nr 12 Pionowe przegrody budowli zdjęcie nr 13 Pionowe przegrody budowli zdjęcie nr 14
Pionowe przegrody budowli zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Pionowe przegrody budowli zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Pionowe przegrody budowli zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami