Blog

06.04.2023

Dopuszczalne zgięcie rury

W artykule znajdziesz:

Dopuszczalne zgięcie rury

Dopuszczalne zgięcie rury na jej całej długości nie może powodować większego przesunięcia jednego z jej końców niż:

  1. dla rur o średnicy do 50 mm - 30 mm,
  2. dla rur o średnicy powyżej 50 mm - 15 mm (program uprawnienia budowlane na komputer).

Wymiary rur stalowych wg PN-64/H-74200 oraz łączników z żeliwa ciągliwego ocynkowanych. Podstawowymi materiałami używanymi przy izolowaniu cieplnym przewodów są maty lub łupki wykonane z włókna szklanego mineralnego i żużlowego. Łupki z wełny żużlowej można stosować jedynie w pomieszczeniach suchych. Łupki z wełny szklanej czy żużlowej powinny charakteryzować się dobrą spoistością, brakiem odkształceń, nie mieć rozwarstwień i ubytków materiałów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Maty z włókien szklanych powinny być przeszyte co najmniej trzy razy na długości 1 m, a odległość pomiędzy szwami nie może przekraczać 20 cm. Odległość skrajnych szwów od krawędzi maty powinna być równa ok. 40-1-50 mm. Przy zginaniu maty włókna nie mogą się kruszyć i wysypywać(uprawnienia budowlane). Maty z wełny żużlowej powinny być osłonięte siatką wykonaną z miękkiego drutu ocynkowanego o średnicy 0,5 mm. Siatka ta o oczkach w kształcie sześciokąta o boku 20 mm nie może być skorodowana (program egzamin ustny).

Do chwili opracowania nowych konstrukcji i przepływowych wymienników ciepła w węzłach ciepłej wody stosowane są najczęściej wymienniki typu TP-J 2400 i TP-J 2300 J> o dwóch długościach elementów wynoszących 3,8 i 5,8 m. Wymienniki TP-J 2400 stosowane są do wydajności cieplnej QU<C 400 000 kcal/h, natomiast wymienniki TP-J 2300 dla wydajności <C 1 000 000 kcal/h. Oba typy wymienników produkowane są z trzema rodzajami wężownic: z rurek stalowych, z rurek mosiężnych i z rurek stalowych zabezpieczonych farbami epoksydowymi. O sposobie włączenia wymiennika w układ węzła (ciepła woda użytkowa w rurkach lub w przestrzeni międzyrurkowej) decydują własności korozyjne wody oraz sposób zabezpieczenia rurek i płaszcza wymiennika. W wymiennikach, w których zabezpieczono powłokami ochronnymi powierzchnię ograniczającą przestrzeń międzyrurkową, woda wodociągowa powinna przepływać przez tę przestrzeń, a woda sieciowa przez rurki wężownicy (opinie o programie).

Zasobniki ciepłej wody

Na rysunku 2-49 pokazano wymiennik typu TP-J z głównymi wymiarami montażowymi. W tablicach 2-25 i 2-26 podano wartości wymiarów oraz wielkości charakterystyczne wymienników TP-J zaczerpnięte z materiałów Biura Projektowo-Konstrukcyjnego Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (segregator aktów prawnych).

Konstrukcja obecnie produkowanych pojemnościowych wymienników ciepła typu PP opracowana przez Wytwórnię Urządzeń Instalacji Przemysłowych „Termowent” została objęta branżową normą BN-67/8864-19. Widok wymiennika wraz z ważniejszymi wymiarami, których wartości wraz z pozostałymi wielkościami charakterystycznymi.

Wymienniki typu PP przeznaczone są do podgrzewania wody do maksymalnej temperatury 95°C czynnikiem grzejnym o ciśnieniu nie wyższym od 6 at i temperaturze nie większej od 165°C. Czynnikiem grzejnym może być zarówno woda, jak i para wodna.

W zamówieniu wymiennik należy oznaczać w następujący sposób: pojemnościowy podgrzewacz wody 5/3 BN-67/8864-19; dla zbiornika wodnego o pojemności 1050 1 (wielkość 5), z wężownicą o powierzchni ogrzewalnej 5 m2 (odmiana nr 3).

Zasobniki ciepłej wody o niewielkich pojemnościach współpracujące z wężownicami umieszczonymi w trzonach kuchennych pieców węglowych mogą być instalowane. Z myślą o akumulowaniu ciepłej wody w węzłach cieplnych Kombinat Instalacji Sanitarnych „KIS” w Warszawie opracował i wprowadził do produkcji dwa typy zasobników (poziome i pionowe), o różnych pojemnościach, przeznaczone do pracy przy ciśnieniach wody do 6 at i do 11 at (promocja 3 w 1).

Obecnie produkowane są dwa typy pieców kąpielowych opalanych paliwem stałym:

  1. typ A - bezciśnieniowy z baterią umieszczoną bezpośrednio na zbiorniku,
  2. typ B - ciśnieniowy z bateriami umieszczonymi na ścianie.

W obu typach pieców podstawa wykonana jest zgodnie z PN- -55/H-75250, a armatura wykonana z mosiądzu i niklowana lub chromowana. Dane ogólne pieca:

  • wysokość całkowita z baterią 2120 mm
  • średnica cylindra 310 mm
  • pojemność ok. 100 1
  • ciężar całkowity 36 kG

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami