Blog

Żurawie masztowe zdjęcie nr 2
03.11.2022

Dowody przychodowe i rozchodowe

W artykule znajdziesz:

Żurawie masztowe zdjęcie nr 3
Dowody przychodowe i rozchodowe

Dowody przychodowe i rozchodowe („Pz”, „Wz”, „Mm” i in.), dotyczące opakowań wypożyczanych, powinny być dodatkowo oznaczane na wszystkich egzemplarzach słowami: „opakowania wypożyczane” i zawierać odrębną numerację. Treść dowodu obok nazwy opakowania powinna zawierać jednocześnie numer inwentarzowy opakowania oraz nazwę dostawcy, który wypożyczył opakowania, adres i termin zwrotu opakowania, a ponadto jego wartość podaną w fakturze dostawcy (program uprawnienia budowlane na komputer).

Opakowania własne, będące środkami trwałymi lub przedmiotami nietrwałymi, powinny być oznaczone znakami i symbolami przedsiębiorstwa. W razie otrzymania opakowań w stanie uszkodzonym lub zniszczonym należy zamieścić odpowiednią wzmiankę w protokole odbioru z podaniem charakteru uszkodzeń. Odpis protokołu przesyła się dostawcy. Opakowania wypożyczone powinny być zwracane przed upływem terminu wyznaczonego przez dostawcę. Za przekroczenie terminu odbiorca płaci karę umowną (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W celu usprawnienia gospodarki opakowaniami magazyny obowiązane są bieżąco prowadzić „ewidencję terminów zwrotu opakowań wypożyczanych”. Ewidencję prowadzi się według dostawców i oddzielnie dla każdego rodzaju opakowania. Ewidencję terminów zwrotu opakowań wypożyczonych prowadzi się w „karcie ruchu opakowania”.

Za opakowania sprzedawane dostawca fakturuje należność łącznie z materiałem w oddzielnej pozycji. Zwrot tych opakowań jest przez odbiorcę dokonywany odpłatnie, po cenach ustalonych w fakturze dostawcy (uprawnienia budowlane).

Magazynier obowiązany jest do przechowywania, konserwowania i przygotowywania opakowań do wysyłki oraz do prowadzenia oddzielnej kartoteki magazynowej opakowań wypożyczanych i sprzedawanych. Kartoteka powinna być prowadzona w rozbiciu na:

  1. opakowania wypożyczone,
  2. opakowania sprzedawane, podlegające odsprzedaży,
  3. opakowania nabywane przez przedsiębiorstwo we własnym zakresie:
  4. będące środkami trwałymi,
  5. będące przedmiotami nietrwałymi (program egzamin ustny).

Drewno usługowe

Drewno usługowe nie stanowi części składowej wznoszonego obiektu, lecz służy jako element pomocniczy przy produkcji budowlanej. W zależności od sposobu i okresu użytkowania rozróżnia się luźne drewno usługowe (rusztowania drabinowe i stojakowe, części szybów wyciągowych, ogrodzenia itp.) i sprzęt budowlany (skrzynie do zapraw, schodnie, torowiska, taczki itp.). Poszczególne elementy drewna usługowego powinny być nasycone środkami impregnacyjnymi i w miarę możliwości okute i oznaczone kolorowymi pasami (opinie o programie).

Drewno usługowe powinno być oznaczone odpowiednią widoczną numeracją, zinwentaryzowane i ewidencjonowane.

Przychód i rozchód drewna usługowego odbywa się za dowodami „Pz”, „Mm”, ,,Rw’’, „Zw; należy je ewidencjonować na oddzielnych kartach kartoteki magazynowej z napisem „Drewno usługowe”.

Przed dokonaniem zwrotu do magazynu drewna usługowego lub innych materiałów niepełnowartościowych, kierownik budowy obowiązany jest dokonać segregacji i komisyjnej oceny materiałów zwracanych, w celu ustalenia ich wartości użytkowej. W skład komisji wchodzi kierownik budowy lub jego przedstawiciel, magazynier i przedstawiciel czynnika społecznego (segregator aktów prawnych).

Skreślenie drewna usługowego ze stanu ewidencji może nastąpić wyłącznie po stwierdzeniu jego dalszej nieprzydatności przez komisję złożoną z kierownika budowy, magazyniera, majstra ciesielskiego i przedstawiciela rady zakładowej.

W przypadku ujawnienia na budowie materiałów niepełnowartościowych, tj.:

  1. materiałów, które utraciły w pewnym stopniu pierwotną 100-procentową wartość, ale które mogą być użyte do celów, dla jakich zostały wyprodukowane,
  2. małowartościowych, tj. materiałów, które mogą być wykorzystane do celów zastępczych, lub które przedstawiają wartość złomu lub odpadku użytkowego.
  3. bezwartościowych, tj. materiałów, które nadają się wyłącznie do zniszczenia,
  4. przedsiębiorstwa powołują komisję kwalifikacyjną w składzie: przedstawicieli służby zaopatrzenia, produkcyjno-technicznej i księgowości oraz czynnika społecznego, a w uzasadnionych przypadkach rzeczoznawcę w celu zbadania materiałów i oceny ich przydatności (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Żurawie masztowe zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Żurawie masztowe zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Żurawie masztowe zdjęcie nr 8 Żurawie masztowe zdjęcie nr 9 Żurawie masztowe zdjęcie nr 10
Żurawie masztowe zdjęcie nr 11
Żurawie masztowe zdjęcie nr 12 Żurawie masztowe zdjęcie nr 13 Żurawie masztowe zdjęcie nr 14
Żurawie masztowe zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Żurawie masztowe zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Żurawie masztowe zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami