Blog

10.02.2020

Drewno przesycone uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Drewno przesycone uprawnienia budowlane

Drewno przesycone uprawnienia budowlane

Dla sprawdzenia, jak głęboko drewno przesycone jest płynem impregnacyjnym, przepiłowuje się nasycany sortyment drewna w odległości co najmniej 30 cm od końca i bada się przekrój. Przy nasycaniu grubszych sortymentów olejem i to zarówno „na pełno”, jak i sposobem oszczędnościowym, cały biel powinien być zabarwiony na ciemno. W przypadku nasycenia środkiem bezbarwnym można wywołać sztuczne zabarwienie, ujawniające głębokość nasycenia (program uprawnienia budowlane na komputer).

Nasycanie pełne powoduje przesiąknięcie środkiem impregnacyjnym ścianek komórek oraz wypełnienie nim wnętrz komórek. Nasycanie pełne przedstawione jest orientacyjnie na schemacie. Kocioł impregnacyjny A o średnicy 2,0-2,5 m i długości 8-15 m, napełniony drewnem, zamykany jest szczelnie za pomocą pokrywy i śrub (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Pompa Pj wytwarza próżnię w cylindrze A do 60 cm słupa rtęci na czas około 30 min., w ciągu którego następuje odciągnięcie wody i soków z drewna.

zbiornika B wpuszcza się płyn impregnacyjny do kotła A, aż do zupełnego napełnienia. Wskazane jest stosować płyn podgrzany (40-80°C), gdyż łatwiej przenika w drewno niż płyn zimny. Stosowanie gorącego płynu jest szczególnie istotne zimą, gdy drewno jest zamarznięte (uprawnienia budowlane).

Po napełnieniu kotła uruchamia się pompę P2, która dodatkowo wtłacza płyn ze zbiornika B przez 20-40 min, aż do osiągnięcia w kotle A ciśnienia 6-8 at n, przy którym chłonność drewna zanika. Następnie pompa P2 przestaje działać, a pompa wytwarza w zbiorniku B próżnię; przy kotle A otwiera się zawór powietrzny Z i pozostały w nim płyn wchodzi pod działaniem ciśnienia atmosferycznego do zbiornika B. Cała operacja trwa 2-3 godziny.

Nasycanie na pełno pochłania znaczną ilość płynu antyseptycznego (300-400 kg na 1 m3 drewna), wobec czego może być stosowane tylko przy środkach niedrogich.
Metoda oszczędnościowa. Doświadczenia wykazały, że przy niektórych środkach impregnacyjnych, np. przy oleju kreozotowym, można nie doprowadzać do procesu nasycania aż do wyczerpania chłonności drewna.
Nasycenie to powinno jednak przenikać tak głęboko w drewno, jak przy nasycaniu pełnym (program egzamin ustny).

Impregnowanie

Impregnowanie wykonywa się w ten sposób, że w kotle z drewnem po zamknięciu wytwarza się ciśnienie powietrzne (kilka at n), a następnie nie obniżając ciśnienia wpuszcza się do kotła gorący płyn impregnacyjny, podnosi się ciśnienie do 5-7 at n i utrzymuje je w tej wysokości w ciągu kilkudziesięciu minut, następnie zostaje obniżone i wyrównane z ciśnieniem atmosferycznym, po czym spuszcza się płyn impregnacyjny z kotła. W tym okresie powietrze, sprężone poprzednio w masie drewna, rozpręża się, wychodzi z tkanek na zewnątrz, pociągając za sobą nadmiar środka impregnacyjnego. Po odprowadzeniu środka impregnacyjnego z cylindra wytwarza się w nim jeszcze próżnię do 60 cm słupa rtęci na czas około 10 min., aby usunąć z komórek resztę zbywającego oleju, po czym nasycanie drewna jest ukończone (opinie o programie).

Przy nasycaniu oszczędnościowym podkładów kolejowych zużywa się na 1 m3 drewna oleju kreozotowego: 63 kg dla drewna sosny, 45 kg dla drewna dębu i 145 kg dla drewna bukowego. Metoda nasycania podwójnego. Nasycanie podwójne polega na tym, że najpierw wykonywa się nasycanie stosując sposób oszczędnościowy (jak wyżej podano) za pomocą środka olejowego, a następnie po usunięciu oleju z kotła stosuje się nasycanie pełne środkiem solowym. W ten sposób ścianki komórek będą przesycone impregnatem oleistym, a we wnętrzach komórek będzie się znajdował środek solowy.

Nasycanie podwójne nadaje się do podkładów bukowych (segregator aktów prawnych). Przy innym sposobie najpierw nasyca się drewno chlorkiem cynkowym, potem wytwarza się próżnię w celu wyciągnięcia nadmiaru tego środka i wreszcie nasyca się stosując sposób oszczędnościowy olejem kreozotowym.
Względy zdrowotne. Stosując konserwację za pomocą różnych środków antyseptycznych należy mieć na uwadze, że niektóre z nich mogą być niebezpieczne dla zdrowia użytkowników budynku, a przede wszystkim dla robotników pracujących przy konserwacji. Z tego powodu środki zawierające arsen (mają dużą siłę grzybobójczą) mogą być stosowane tylko do budowli na otwartym powietrzu.

Robotnicy powinni być pouczeni, jak mają się obchodzić przy poszczególnych środkach, aby nie narażać zdrowia. Przy środkach działających szkodliwie na naskórek należy pracować w rękawicach, przy rozpylaczach stosować okulary ochronne, a jeśli środek wydziela szkodliwe gazy lub pary - stosować maski.

Przy przenoszeniu nasyconych podkładów itp. sortymentów na ramionach podkłada się worki (promocja 3 w 1).
Po ukończeniu pracy należy starannie umyć ręce, a w przypadku, jeśli impregnat dostał się do oczu, przemywać je kwasem bornym itp.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami