Blog

Rodzaj zaprawy zdjęcie nr 2
23.05.2022

Drewno twarde

W artykule znajdziesz:

Rodzaj zaprawy zdjęcie nr 3
Drewno twarde

Metoda stosowania drewna warstwowego umożliwia ograniczenie do minimum powstawania odpadków przez dobieranie w odpowiednim stosunku drewna miękkiego z sękami i innymi wadami. Drugą zaletą jest możliwość otrzymywania elementów o znacznych długościach. W celu zachowania jednakowej wytrzymałości w całym elemencie poddawanym zginaniu konieczne jest mijankowe rozmieszczenie złącz (spojeń) poszczególnych warstw wzdłuż krzywizny. Powinno się przy tym dobierać listwy o jednakowej grubości, gdyż to ułatwia proces prasowania. Grubość dobieranej listwy zależy od promienia zamierzonej krzywizny (program uprawnienia budowlane na komputer).

Drewno twarde może być zginane przy mniejszym promieniu krzywizny niż drewno miękkie z uwagi na większą zwartość tego pierwszego. Przy układaniu listew należy zwrócić uwagę na to, aby okleiny wycinane z kloca wzdłuż czy też skrawane obwodowo były układane wewnętrznymi licami słojów do wewnętrznej strony krzywizny (dla uniknięcia złamania). W przypadku gdy listwy mają być użyte do budowy elementów konstrukcyjnych o dużych wymiarach i małym promieniu krzywizny, należy je zanurzyć na pewien czas we wrzącej wodzie w celu zmiękczenia (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Zginanie drewna warstwowego wykonuje się za pomocą prasy hydraulicznej albo za pomocą ciśnienia pary lub powietrza. Ułożone okleiny zgina się między dwiema formami o dokładnie ustalonym kształcie, co umożliwia równomierne rozłożenie ciśnienia. Czasem stosuje się formy z klamrami, które jednak wywierają niepożądany nacisk punktowy zamiast powodować sklejanie i równomierne wiązanie na całej długości (uprawnienia budowlane). Metodą, która najlepiej rozwiązuje tę trudność, jest prasowanie za pomocą cieczy. Pomiędzy listwy, z których ma powstać element z drewna warstwowego, i formę wprowadza się rozdęty worek gumowy napełniony cieczą, wywierającą równomierny nacisk na całą płaszczyznę w kierunku promienia krzywizny. Zginanie grubego elementu z drewna warstwowego wykonuje się przez umieszczenie go wraz z formą w autoklawie, w którym można zastosować większe ciśnienie (program egzamin ustny).

Warstwowe wkładki

W Instytucie Badania Produktów Leśnych opracowano metodę produkcji wygiętych listew o nieograniczonej długości. Dobiera się listwy o wymaganej szerokości i zawartości wilgoci, następnie specjalna maszyna ścina brzegi skośnie, po czym skleja się listwy wzdłuż brzegów, dzięki czemu powstaje bardzo trwałe złącze. Tak otrzymaną złożoną listwę nawija się następnie na bęben, z którego przechodzi ona znów na obracającą się formę o napędzie elektrycznym. Po jednym całkowitym obrocie formy z nawiniętą na niej listwą - wewnętrzna powierzchnia listwy zostaje powleczona klejem, przy czym czynność tę należy powtarzać aż do uzyskania wymaganej grubości (opinie o programie).

Warstwowe wkładki stosuje się tylko przy zginaniu małego wycinka elementu konstrukcyjnego. Na końcach elementu dokonuje się piłą podłużnych cięć. Wkładki warstwowe muszą być tak przycięte, aby pasowały do wypiłowanych wycięć o różnych długościach. Następnie pokrywa się je klejem i wkłada do wycięć, po czym element zgina się w sposób wyżej opisany. Jeżeli wymagane jest zginanie w dwu płaszczyznach, wówczas należy tę czynność wykonać w dwu stadiach, oddzielnie dla każdej krzywizny (segregator aktów prawnych). Najpierw zgina się listwy w jednej płaszczyźnie i pozostawia tak aż do utwardzenia kleju. Następnie w części

przeznaczonej do zginania w drugiej płaszczyźnie przepiłowuje się kilka oklein pod kątem prostym do warstw. Okleiny powleka się klejem i poddaje naciskowi aż do uzyskania wymaganego kształtu. Aby uniknąć marnowania materiału, stosuje się wkładki zamiast zginania w drugiej płaszczyźnie. Metcdą otrzymywania ciągłych listew produkuje się również rury i walce. Zasada warstwowych rur lub walców znalazła już zastosowanie w budownictwie okrętowym przy wykonywaniu masztów i słupów, dlatego też należy przypuszczać, że zostanie ona również zastosowana przy wyrobie lekkich elementów konstrukcyjnych w przemyśle budowlanym  (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Rodzaj zaprawy zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Rodzaj zaprawy zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Rodzaj zaprawy zdjęcie nr 8 Rodzaj zaprawy zdjęcie nr 9 Rodzaj zaprawy zdjęcie nr 10
Rodzaj zaprawy zdjęcie nr 11
Rodzaj zaprawy zdjęcie nr 12 Rodzaj zaprawy zdjęcie nr 13 Rodzaj zaprawy zdjęcie nr 14
Rodzaj zaprawy zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Rodzaj zaprawy zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Rodzaj zaprawy zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami