Blog

Beton natryskowy zdjęcie nr 2
20.05.2021

Drogi przejazdowe

W artykule znajdziesz:

Drogi przejazdowe

Beton natryskowy zdjęcie nr 3
Drogi przejazdowe

Drogi przejazdowe muszą być położone nie bliżej jak 5 m i nie dalej jak 25 m od budynku (program uprawnienia budowlane na komputer).
Każdy kompleks budynków powinien być udostępniony dla straży przynajmniej z 2-ch stron, zaś każdy budynek musi , posiadać dostęp przynajmniej z jednej strony i to do wszystkich swoich części, poczynając od suteren i kończąc na dachu.

Jeżeli wysokość położenia okapów nie przekracza wysokości przenośnych drabin pożarniczych (10-14 m), to urządzenie terenu powinno pozwolić na ustawienie tych drabin od strony ewentualnego natarcia. Przy wysokości położenia okapów (20-25 m), wymagającej wprowadzenia do akcji drabin mechanicznych, przeszkody do ich zastosowania, jak ogrodzenie, zadrzewienie itd., nie mogą sięgać poza 6 m odległości od ścian budynku. Możność ustawienia drabin nie może być też krępowana przez wszelkiego rodzaju napowietrzne przewody i inne zewnętrzne urządzenia (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W wypadku, gdy stosowania ich nie można uniknąć, przewody należy prowadzić prostopadle do ścian, zaś inne urządzenia, jak szyldy, tablice ogłoszeniowe itp., należy stosować oględnie.

Jeśli wykonywane są przejścia przez budynki, to powinny one być urządzane w linii prostej o szerokości co najmniej 1,3 m i wysokości 2,0 m. Gdyby zaś chodziło o przejazdy, to szerokość ich według wskazówek niemieckich powinna wynosić 3,5 m, zaś wysokość 4,2 m.
Przy określaniu szerokości przejazdów dla drabin mechanicznych należy uwzględnić, że nie mogą być one węższe, jak 3,5 m i niższe jak 4,5 m, przy czym trzeba mieć na uwadze, że wjazd do podwórza jest potrzebny tylko dla drabiny mechanicznej i to wówczas, gdy wymaga tego wysokość budynków.

Stosownie do przepisów sowieckich dla budownictwa mieszkalnego przejazdy przez domy powinny mieć szerokość minimum 4 m przy wysokości nie mniej 4,25 m. Wyjścia na przejazd z klatek schodowych dopuszczalne są wówczas, gdy szerokość przejazdu nie jest mniejsza niż 5 m (uprawnienia budowlane).

Drabiny pożarnicze

Niebezpieczne budynki przemysłowe oraz budynki innego przeznaczenia, których wysokość jest większa od wysokości mechanicznych drabin pożarniczych (22-30 m, a tylko wyjątkowo do 45 m) powinny być wyposażone od zewnątrz w schody lub stałe drabiny pożarnicze, urządzone w sposób opisany wyżej (p. rozdz. X, C, 3) (program egzamin ustny).
Rozmieszczenie tych schodów i drabin powinno odpowiadać podziałowi budynku na strefy pożarowe (dojścia do pasów ochronnych itd.) z uwzględnieniem potrzeb ewakuacyjnych. Ogólnie wymaga się, aby drabiny pożarnicze były ustawiane nie dalej jak w odległości 100 m jedna od drugiej wzdłuż obwodu budynku.

Jeżeli istnieje obawa, że stałe drabiny mogą ułatwiać dokonywanie kradzieży, zaleca się montować je, poczynając od wysokości 10 m ponad powierzchnią ziemi, co umożliwi straży posługiwanie się nimi przy dostawieniu drabiny przenośnej (opinie o programie).
Jak zostało wspomniane wyżej, drabiny i schody pożarnicze powinny być wyprowadzone ponad okap dachu, aby ułatwić wejście strażaków na dach.
Konstrukcja dachu powinna w zasadzie umożliwiać chodzenie po nim. Przy stromych dachach zachodzi konieczność urządzania odpowiednio zabezpieczonych przejść, które prowadziłyby od wylotu schodów lub drabin pożarniczych do kominów i otworów włazowych. Przejścia te mogą być jednocześnie wykorzystane jako ławy kominiarskie (art. 239 Ust.) (segregator aktów prawnych).

Otwory włazowe na dachu w postaci okienek służących do oświetlenia lub wentylacji mogą być szklone szkłem zwykłym. Najmniejsze wymiary otworów włazowych - 80 x 80 cm.
Wymiary i urządzenie podwórzy powinny zapewniać możność użycia niezbędnego sprzętu pożarniczego i prowadzenie akcji ratunkowej.

Podwórza otoczone wokoło wysokimi budynkami powinny posiadać wymiary, pozwalające na wpisanie do nich koła o średnicy odpowiadającej wysokości położenia okapu najwyższego z otaczających podwórze budynków (promocja 3 w 1).
W domach posiadających oficyny zabudowanie podwórzy wszelkiego rodzaju szopami, poddaszami itd. jest niewskazane, gdyż urządzenia te ułatwiają rozszerzanie się ognia i utrudniają warunki obrony.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Beton natryskowy zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Beton natryskowy zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Beton natryskowy zdjęcie nr 8 Beton natryskowy zdjęcie nr 9 Beton natryskowy zdjęcie nr 10
Beton natryskowy zdjęcie nr 11
Beton natryskowy zdjęcie nr 12 Beton natryskowy zdjęcie nr 13 Beton natryskowy zdjęcie nr 14
Beton natryskowy zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Beton natryskowy zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Beton natryskowy zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami