Blog
Dyscyplina nauki
W artykule znajdziesz:
Wzrastająca złożoność i skala produkowanych przez człowieka konstrukcji oraz coraz poważniejsze skutki działań technicznych wywołują zapotrzebowanie na tworzenie racjonalnych metod projektowania i realizacji projektów (program uprawnienia budowlane na komputer).
Szczególną rolę zajmuje tutaj nauka o projektowaniu, która zajmuje się warunkami. metodami i skutkami praktycznych działań technicznych człowieka. Jest to dyscyplina nauki mająca wielostronne i szerokie powiązania z prakseologią, czyli nauką o sprawnym działaniu, psychologią, socjologią, a także informatyką oraz innymi naukami technicznymi. W ostatnich latach nastąpił jej szybki rozwój spowodowany koniecznością stworzenia podstaw projektowania automatycznego. Komputeryzacja projektowania odciąża co prawda pewną grupę ludzi inżynierów projektantów od żmudnej, rutynowej pracy obliczeniowej, ale wymaga przygotowania odpowiednich programów i ich systemów przez inną grupę ludzi programistów. Tym niemniej, biorąc pod uwagę rosnącą złożoność i wielkość projektowanych konstrukcji, stanowi ona jedyną możliwą drogę ich racjonalnego projektowania (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W tym rozdziale przedstawiony zostanie zarys podstaw metodologii projektowania technicznego oraz krótki opis głównych zasad i metod projektowania technicznego. Czytelnik zainteresowany rozszerzeniem i uzupełnieniem podanych tutaj wiadomości może skorzystać z pozycji podanych w literaturze na końcu rozdziału (uprawnienia budowlane).
Głównym celem projektowania technicznego jest zaspokojenie pewnych potrzeb odczuwanych przez społeczeństwo lub jednostki do niego należące. Potrzeba może być określona jako odczuwanie pewnego braku lub stanu napięcia wywołującego reakcję mającą na celu usunięcie tego braku lub zmniejszenie stanu napięcia.
Ogólny schemat zaspokajania potrzeb w dziedzinie budownictwa podano na rys. 1.1. Linią przerywaną zaznaczono tam czynności, które wchodzą w zakres bezpośredniej działalności inżyniera budownictwa lądowego (program egzamin ustny).
Proces projektowania
Jeżeli potrzeb jest więcej, to wytwarza się w naturalny sposób pewna hierarchia, ustalająca kolejność i stopień ich zaspokojenia. Hierarchia potrzeb wynika także z ograniczonej wielkości i jakości środków ekonomicznych oraz technicznych, koniecznych przy realizacji projektowanych zamierzeń (opinie o programie).
Należy podkreślić, że hierarchia potrzeb jest zmienna w czasie, zarówno pod względem ilościowym, jak i jakościowym. Mogą się tutaj pojawiać zupełnie nowe potrzeby, jak i zanikać potrzeby dotąd istniejące. Wiąże się to z ciągłym rozwojem cywilizacji, który uległ gwałtownemu przyspieszeniu w bieżącym wieku.
Proces projektowania polega na obmyślaniu zamierzonych obiektów technicznych, służących zaspokajaniu potrzeb a także sposobów ich realizacji. Wzorzec zamierzonego obiektu wraz z opisem jego realizacji i użytkowania nazywamy projektem. Aby uzyskać pożądany wyrób obiekt budowlany, należy przetransformować (przetworzyć) stan istniejący surowce w stan postulowany wyrób, obiekt budowlany. Projektowanie techniczne jest więc rozwiązaniem technicznym problemów transformacji stanu wyjściowego w inny stan postulowany (segregator aktów prawnych).
Zasadniczą czynnością jest właściwe sformułowanie problemu projektowego. Ponieważ przyszły użytkownik określa swoje potrzeby zwykle w innym języku pojęć niż wykonawca projektu projektant, więc precyzyjne zrozumienie się obu stron jest tutaj rzeczą podstawową. Po ustaleniu tych potrzeb, w dalszej części procesu projektowania istotną rolę ma wiedza fachowa, pomysłowość, intuicja oraz doświadczenie projektanta.
Proces projektowania technicznego jest procesem twórczym opartym na nauce i technice. Nauka stanowi pewien system twierdzeń i hipotez zawierający wiedzę o zjawiskach i prawach nimi rządzących oraz sposobach ich badania (promocja 3 w 1). Podstawę wiedzy projektanta budowlanego stanowią takie dyscypliny nauki jak: mechanika budowli, wytrzymałość materiałów, teoria sprężystości i plastyczności, mechanika betonu, mechanika gruntów, mechanika cieczy i gazów itp. Technika stanowi natomiast dział kultury obejmujący środki materialne potrzebne do opanowania przyrody przez człowieka i sposoby posługiwania się nimi.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32