Blog

Awarią w instalacjach elektrycznych zdjęcie nr 2
16.09.2019

Egzamin ustny na uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Egzamin ustny na uprawnienia budowlane

 

Awarią w instalacjach elektrycznych zdjęcie nr 3
Egzamin ustny na uprawnienia budowlane

Egzamin na uprawnienia budowlane jest ostatnim etapem kwalifikacji kandydatów, którzy w przyszłości chcą sprawować samodzielne funkcje techniczne w budownictwie. Składa się on z dwóch części – pisemnej oraz ustnej (program na komputer). Etap pisemny, czyli test jednokrotnego wyboru, uznawany jest za łatwiejszy. Pytania są tu logiczne i niepodchwytliwe, a poprawna jest tylko jedna odpowiedź. W przypadku egzaminu ustnego sprawa wygląda nieco inaczej.

W części ustnej kandydaci losują zestaw, który może składać się z 5 do 10 pytań – jest to zależne od rodzaju uprawnień, o jakie stara się kandydat (program na telefon). Pytania dotyczą zakresu wybranej przez kandydata specjalności uprawnień budowlanych oraz umiejętności praktycznego posługiwania się obowiązującymi przepisami prawa oraz wiedzą techniczną niezbędną w trakcie wykonywania praktyki zawodowej (program egzamin ustny).

Najwięcej oba wzbudza jednak pytanie, które obejmuje część praktyczną. Tak naprawdę nie ma pewności, co może ono zawierać. Jest to właściwie zadanie, które może polegać na wykonywaniu wskazanych zadań projektowych. Może również wymagać rozwiązania zagadnień z związanych z prowadzeniem budowy, oczywiście w takim zakresie specjalności, jaką wybrał kandydat na uprawnienia budowlane. Jak więc widać, kluczem do zaliczenia ustnej części egzaminu jest doskonałe przygotowanie nie tylko pod względem teoretycznym, ale przede wszystkim praktycznym (opinie o programie).

Własne materiały


Największe obawy wzbudza w kandydatach to, że każdy członek komisji egzaminacyjnej może zadać dodatkowe pytania, których zakres powinien być oczywiście związanych z pytaniami, jakie znajdują się w wylosowanym zestawie (segregator aktów prawnych). Taki egzamin bez względu na liczbę pytań trwa 60 minut – z tego czasu maksymalnie 25 minut kandydat może poświęcić na przygotowanie się do odpowiedzi. W czasie przygotowywania się do odpowiedzi kandydat może posługiwać się tekstami dostępnym na sali aktów prawnych. Ponadto do dyspozycji są Polskie Normy, a także Eurokody. Materiały te udostępnia komisja egzaminacyjna, ale w niektórych izbach dopuszcza się, aby zdający mieli własne materiały (promocja 3  w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Awarią w instalacjach elektrycznych zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Awarią w instalacjach elektrycznych zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Awarią w instalacjach elektrycznych zdjęcie nr 8 Awarią w instalacjach elektrycznych zdjęcie nr 9 Awarią w instalacjach elektrycznych zdjęcie nr 10
Awarią w instalacjach elektrycznych zdjęcie nr 11
Awarią w instalacjach elektrycznych zdjęcie nr 12 Awarią w instalacjach elektrycznych zdjęcie nr 13 Awarią w instalacjach elektrycznych zdjęcie nr 14
Awarią w instalacjach elektrycznych zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Awarią w instalacjach elektrycznych zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Awarią w instalacjach elektrycznych zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami