Blog
Elementy pianobetonowe
W artykule znajdziesz:
Elementy pianobetonowe
Niektóre szczegóły produkcji elementów. Elementy pianobetonowe (zbrojone i niezbrojone) do budowy 3-kondygnacjcwego domu mieszkalnego zostały wykonane w wytwórni przeznaczonej do produkcji znormalizowanych płyt dachowych. Dla budynku 3-kondygnacjowego potrzeba było około 500 płyt: 400 do ścian działowych i stropów, 100 do ścian zewnętrznych. Płyty wykonywano w formach stalowo-żelbetowych, z żelbetowymi dnami (program uprawnienia budowlane na komputer). Dna te okazały się bardziej gładkie i płaskie niż metalowe.
Aby uniknąć osiadania masy pianobetonowej w płytach ścian zewnętrznych o grubości 350 mm, zastosowano cement o krótkim okresie wiązania (początek wiązania nie później niż w ciągu dwóch godzin) i piasek o granulacji określanej pozostałością na sicie o 900 otworach na 1 cm2 nie większą niż 4%.
Jest to konieczne, gdyż piana powinna utrzymać ciężkie ziarenka piasku i cementu, nie ulegając zniszczeniu do czasu powstania szkieletu betonowego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Ponadto trzeba było zmienić przebieg autoklawizacji. Próby produkcyjne wykazały bowiem, że sposobu naparzania płyt dachowych o grubości 10-12 cm z pianobetonu zbrojonego nie można stosować dla płyt o grubości 35 cm. Ustalono, że dla wyrównania temperatury w wyrobach w stosunku do temperatury środowiska autoklawu konieczne jest uwzględnienie w trzeciej fazie naparzania (przy obniżaniu ciśnienia pary) okresu dodatkowego przetrzymania w ciągu dwóch godzin przy temperaturze 155 . Ogólnie cykl naparzania trwał od 20 do 22 godzin. Część wielkopłytowych wyrobów wykonano z pianosylikatu (uprawnienia budowlane). Zużycie spoiwa na 1 m3 pianosylikatu wynosiło 120 kg wapna palonego i 70 kg cementu. Jest oczywiste, że pianosylikat jest materiałem bardziej ekonomicznym niż pianobeton, do którego potrzeba 270-300 kg cementu na 1 m3 wyrobu. Dlatego zastąpienie pianobetonu piano- sylikatem ma dla budownictwa wielkopłytowego istotne znaczenie.
Zastosowanie większej ilości cementu jako spoiwa do wielkowymiarowych elementów pianobetonowych jest niezbędne. Jedynie bowiem niewielkie wyroby pianosylikatowe na drobno mielonym piasku można produkować bez dodatku cementu.
Rozwiązania stropów wielowarstwowych
A. Kacner i B. Lewicki na podstawie badań własnych, studiów w zespole budownictwa wielkopłytowego (S. i H. Syrkusów) oraz doświadczeń nabytych przy wprowadzaniu uprzemysłowionego budownictwa mieszkaniowego podają koncepcję rozwiązania konstrukcji budynku z wielkowymiarowych elementów gazobetonowych (program egzamin ustny).
Stropy. Z gazobetonów można produkować masowo jednolite płyty stropowe o rozpiętości 3,0 do 4,0 m. Niewielka rozpiętość stropu pozwala całkowicie wyeliminować zbrojenie płyt ze względu na naprężenia główne. Płyty można więc zbroić dwiema niezależnymi siatkami zbrojenia: dolną - stanowiącą zbrojenie główne i górną - stanowiącą zbrojenie potrzebne przy transporcie i montażu. Siatki zbrojeniowe, produkowane przy zastosowaniu spawania punktowego, obniżają dodatkowo pracochłonność produkcji płyt.
Przy grubości płyty 20 cm, rozstawie podciągów do 3,60 m i całkowitym obciążeniu stropu 500 kG/m2 - zużycie stali na zbrojenie płyt gazobetonowych wynosi 4,5 kG/m2, przy czym granica plastyczności stali wynosi Qr = 2300 kG/cm2 (opinie o programie).
Rozwiązania stropów wielowarstwowych oraz żebrowych stropów żelbetowych, w których gazobeton służy tylko jako wypełnienie, należy uznać za mniej słuszne od koncepcji stropów jednolitych z betonu komórkowego, gdyż wówczas otrzymuje się znaczne zwiększenie robocizny potrzebnej do wykończenia płyt i zmniejszenie potencjału produkcyjnego wytwórni (segregator aktów prawnych).
Szerokość jednolitych płyt stropowych z gazobetonu mogłaby być znaczna z uwagi na niski ciężar objętościowy gazobetonu i duży udźwig stosowanych żurawi wieżowych (30 i 45 Tm). Jednakże szerokość ta jest ograniczona średnicą autoklawu. Konstrukcja wewnętrzna budynku. Płyty stropowe spoczywają na prefabrykowanych ramach żelbetowych z jednostronnym wspornikiem. Ramy te są ustawiane w poprzek budynku, a ich rozstaw osiowy wynosi 3,60 m (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32