Blog

Kompleksowa brygada zdjęcie nr 2
24.07.2020

Elementy stalowe deskowań

W artykule znajdziesz:

Elementy stalowe deskowań

Kompleksowa brygada zdjęcie nr 3
Elementy stalowe deskowań

Do deskowań (form) i rusztowań używa się blach, kształtowników walcowanych, rur oraz elementów o kształtach dobieranych stosownie do potrzeby ze stali węglowej pospolitej jakości, znak StOS, o gwarantowanej minimalnej granicy plastyczności i gwarantowanej spawalności. Blachy stosowane do deskowań mają zwykle grubość 2 do 2.5 mm (program uprawnienia budowlane na komputer).

Nie zaleca się stosowania blach grubszych od 3 mm. Elementy stalowe deskowań (formy) łączy się w złączach stałych za pomocą spawania i w złączach rozbieralnych na śruby, sworznie, zatyczki itp.
Montaż wprawdzie jest uproszczony, ale w czasie zdejmowania deskowań i rusztowań część łączników ulega zniszczeniu lub zagubieniu. Do cech ujemnych deskowań i rusztowań stalowych należy zaliczyć możliwość rdzewienia i konieczność powlekania powierzchni stykających się z betonem specjalnymi środkami zmniejszającymi przyczepność betonu. Środki te zwykle zabezpieczają przed korozją (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Od zewnątrz formy stalowe należy powlekać farbami chroniącymi przed korozją i periodycznie powlokę tę uzupełniać.

Wysoki koszt wykonania rusztowań i deskowań (form) stalowych decyduje o tym, że stosuje się je w przypadku możliwości wielokrotnego użycia jako deskowań inwentaryzowanych lub form do produkcji elementów prefabrykowanych. Formy i rusztowania stalowe mogą być stosowane do 100 razy i to właśnie decyduje, że w budownictwie stypizowanym stal może konkurować z drewnem. Do deskowań o skomplikowanych kształtach stosuje się w Niemczech specjalne cienkie blachy faliste o grub. 0.2 do 0,5 mm.
Do deskowań (form) stosowane są w niektórych krajach blachy kształtowniki i wyroby aluminiowe (uprawnienia budowlane). Deskowania wykonane z lego materiału są przeznaczone do wielokrotnego użycia i odznaczają się lekkością.

Do deskowań stosowane są tworzywa sztuczne w różnych postaciach: folie z polichlorku winylu, polietylenu i inne (o grub.0.03-0.05 mm) płyty, np. z polichlorku winylu (o grub. 0,5 do 0,8 mm) oraz płyty z laminatów (z żywic syntetycznych, np. polietylenu, wzmocnionych włóknem szklanym). Główną zaletą
tworzyw sztucznych jest bardzo mała przyczepność do nich betonu i wodoszczelność. Tworzywa sztuczne występują też jako powłoki na płytach pilśniowych twardych, co zabezpiecza je przed nasiąkaniem wodą i sprawia, że beton praktycznie nie wykazuje do nich przyczepności (program egzamin ustny).

Rodzaje warsztatów ciesielskich


Do deskowań o skomplikowanych kształtach są stosowane tworzywa spienione (np. styropian). Odznaczają się one łatwą obróbką i nadają się dobrze do wypełnienia wnęk kanałów i wszelkich otworów w betonie konstrukcji; tworzywa sztuczne spienione dają się bowiem łatwo usuwać po stwardnieniu betonu.
Do wykonywania deskowań i form znajdują niekiedy zastosowanie wyroby ceramiczne i prefabrykaty betonowe i żelbetowe (opinie o programie).

Obecnie deskowania konstrukcji żelbetowych wykonuje się przeważnie w warsztatach ciesielskich, zwanych też ciesielniami. Pozwala to stosować maszyny i przemysłową organizację robót. Mechanizacja procesu wykonywania deskowań przyczynia się nie tylko do przyspieszenia i potanienia produkcji, ale zapewnia również dokładność wykonania. Ułatwia to i przyspiesza ustawienie deskowań na budowie dzięki zaoszczędzeniu czasu na dopasowywanie poszczególnych elementów. Ze względu na zakres produkcji i stopień zmechanizowania warsztaty ciesielskie można podzielić na:

a) podręczne,

b) centralne,

c) przy wytwórniach żelbetowych elementów prefabrykowanych.

Warsztaty podręczne, które zakłada się na małych budowach o niewielkim zakresie robót żelbetowych, są wyposażone przeważnie w ręczne narzędzia do obróbki drewna. Z urządzeń mechanicznych najczęściej występuje tu piła tarczowa (segregator aktów prawnych).

Warsztaty centralne znajdują się przeważnie w bazach usługowych przedsiębiorstw budowlano-montażowych lub na wielkich budowach. Są one zaopatrzone w sprzęt mechaniczny oraz w stałe lub prowizoryczne budynki i wiaty. Proces produkcyjny jest tu prowadzony metodami przemysłowymi (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Kompleksowa brygada zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Kompleksowa brygada zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Kompleksowa brygada zdjęcie nr 8 Kompleksowa brygada zdjęcie nr 9 Kompleksowa brygada zdjęcie nr 10
Kompleksowa brygada zdjęcie nr 11
Kompleksowa brygada zdjęcie nr 12 Kompleksowa brygada zdjęcie nr 13 Kompleksowa brygada zdjęcie nr 14
Kompleksowa brygada zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Kompleksowa brygada zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Kompleksowa brygada zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami