Blog

Każdy ma pewnie inne doświadczenia zdjęcie nr 2
05.07.2022

Elementy sterownicze

W artykule znajdziesz:

Każdy ma pewnie inne doświadczenia zdjęcie nr 3
Elementy sterownicze

Przed przystąpieniem do wykonania pewnej części warto więc zapoznać się z katalogami i sprawdzić, czy część ta nie figuruje jako wyrób znormalizowany. W pewnych przypadkach można zaprojektować przyrząd łącząc kilka elementów’ sterowniczych ze sobą, co znacznie ułatwia obsługę. Dobrze znanym tego przykładem jest odbiornik radiowy, w którym wszystkie czynności strojenia wykonuje się za pomocą jednej gałki zamiast trzech lub czterech, które były konieczne w początkowych rozwiązaniach. Celowość podejmowania starań w kierunku realizacji omawianego postulatu jest zależna od tego, w jaki sposób i jak często przyrząd jest używany (program uprawnienia budowlane na komputer).

Elementy sterownicze można połączyć ze sobą mechanicznie za pomocą pasów, łańcuchów i kół łańcuchowych, linek, wałków, stalowych taśm, drążków itp. Najprostsze jest złączenie elementów zdwojonych, np. kondensatorów obrotowych poszczególnych obwodów strojonych odbiornika radiowego, które zwykle montuje się na wspólnej osi (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Trudniejsze jest uzyskanie w całym zakresie sterowania właściwego wzajemnego nastawienia elementów niepodobnych do siebie. Zagadnienie upraszcza się, gdy wymagania można wyrazić w postaci związków geometrycznych. Przykładem tego może być spektrometr o siatce wklęsłej, w którym konieczne jest zachowanie pewnych zależności geometrycznych między położeniami szczeliny i siatki oraz położeniem i kierunkiem kliszy fotograficznej (uprawnienia budowlane). Sposób rozwiązania oparty na zwykłym mechanizmie dźwigniowym. Szczelina S, klisza fotograficzna P i siatka G muszą być rozmieszczone na kręgu koła (koła Rowlanda) o promieniu R równym połowie promienia wklęsłej siatki. Siatka jako całość może poruszać się swobodnie wzdłuż linii T i obracać się dookoła swej pionowej osi symetrii, przy tym jednak jest sztywno związana z dźwignią B2 o długości R (program egzamin ustny).

Proste związki geometryczne

Tam, gdzie nie występują proste związki geometryczne, zagadnienie staje się trudniejsze, lecz jeszcze jest rozwiązalne. Rozważmy np. sprawę nastawienia szczeliny spektrografu przy zmianie długości fali. W tym przypadku zależności nie są proste, można jednak wyciąć krzywkę, która spowoduje ruch szczeliny według dowolnej żądanej funkcji położenia pryzmatu (opinie o programie).

Dźwignia B2 jest połączona kołkiem z dźwignią Bx o takiej samej długości, związaną sztywno z uchwytem kliszy fotograficznej P. Uchwyt ten może się poza tym swobodnie obracać dokoła osi pionowej przechodzącej przez unieruchomioną szczelinę S. Oczywiście okrąg o promieniu R ze środkiem w punkcie C zawsze przechodzi przez, tak więc układ jest stale zogniskowany i właściwie zestrojony, niezależnie od zakresu długości fali. W pewnych przypadkach mechanizmy dźwigniowe można skonstruować tak, aby odwzorowywały szeroki zakres wzajemnych zależności występujących w przyrządach pomiarowych czy też mechanizmach liczących (segregator aktów prawnych).

Jeżeli postać wymaganej funkcji musi być często zmieniana, to wycinanie krzywek stalowych staje się zbyt kłopotliwe i trzeba zastosować układ, w którym wystarczą krzywe narysowane na papierze lub krzywki z kartonu, folii aluminiowej itp. Opracowano kilka układów tego rodzaju. Tak więc krzywka kartonowa może działać jako element sterujący za pośrednictwem urządzenia, w którym wykorzystuje się wiązkę światła i fotokomórkę. Zbudowano również układ z fotokomórką wymuszający ruch dźwigni według krzywej narysowanej na krążku. Sterowanie może się również odbywać na zasadzie elektrycznej przewodności krzywki. Wszystkie te układy dają się zrealizować, wymagają jednak zestawów aparaturowych znacznie bardziej skomplikowanych w porównaniu ze zwykłymi krzywkami mechanicznymi; warto je stosować wtedy, gdy konieczne jest częste wprowadzanie nowych krzywych (promocja 3 w 1). Przedstawione tu układy są czasem konieczne zanim uda się osiągnąć automatyzację danego przyrządu. Natomiast w początkowym stadium rozwoju konstrukcji aparatury są zupełnie nieopłacalne, podobnie jak każda komplikacja, która nic jest bezwzględnie konieczna.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Każdy ma pewnie inne doświadczenia zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Każdy ma pewnie inne doświadczenia zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Każdy ma pewnie inne doświadczenia zdjęcie nr 8 Każdy ma pewnie inne doświadczenia zdjęcie nr 9 Każdy ma pewnie inne doświadczenia zdjęcie nr 10
Każdy ma pewnie inne doświadczenia zdjęcie nr 11
Każdy ma pewnie inne doświadczenia zdjęcie nr 12 Każdy ma pewnie inne doświadczenia zdjęcie nr 13 Każdy ma pewnie inne doświadczenia zdjęcie nr 14
Każdy ma pewnie inne doświadczenia zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Każdy ma pewnie inne doświadczenia zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Każdy ma pewnie inne doświadczenia zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami