Blog

22.09.2022

Stały i szybki postęp

W artykule znajdziesz:

Stały i szybki postęp

Byłoby pożądane, aby wojewódzkie Biura Projektów Budownictwa Wiejskiego i powiatowe komórki BUA starały się kompletować dane statystyczne, przydatne dla celów mikrorejonizacji oraz aby po ich uzupełnieniu danymi z dziedziny rolnictwa zestawiać je na szczeblu wojewódzkim (program uprawnienia budowlane na komputer).

W zakończeniu tej krótkiej i z konieczności ogólnej wypowiedzi trzeba podkreślić. że ekonomika w warunkach gospodarki socjalistycznej ulega zmianom, gdyż działa stały i szybki postęp we wszystkich dziedzinach. Jak dzisiaj omawiane i przedstawiane założenia były przed 3-4 laty nie znane, tak przypuszczalnie na omawiane dzisiaj zagadnienia będziemy za kilka lat patrzeć inaczej. O tym trzeba pamiętać we wszelkich dyskusjach, również na tematy rolnictwa (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Referat jest próba wskazania na związki zachodzące pomiędzy generalnymi procesami przemian społeczno-gospodarczych a problematyką mieszkalnictwa na wsi. Konsekwencją tego założenia jest stwierdzenie, że nie możemy rozpatrywać problematyki mieszkalnictwa wiejskiego bez uwzględnienia wielu aspektów życia społecznego i gospodarczego kraju oraz zarysowujących się tendencji dalszego rozwoju lego życia (uprawnienia budowlane).

Dotychczasowy stan badań w Polsce w tym zakresie nie pozwala na dokonanie próby naukowej syntezy przebiegu tych procesów zarówno w przeszłości w okresie kapitalizmu, jak i obecnie w ustroju socjalistycznym. Obecnie wykonuje się szereg badań fragmentarycznych, rozproszonych w różnych ośrodkach i nieskoordynowanych (program egzamin ustny). Dla racjonalnej oceny istniejącej sytuacji oraz dla celów planowania opierającego się na naukowych podstawach, konieczna jest większa koncentracja badań problematyki wiejskiej oraz po wiązanie tych badań z szerszym tłem społeczno-gospodarczym w skali kraju i zagranicy. Wydaje się, że tylko wtedy będzie można podejmować decyzje, które będą w miarę możliwości jak najbardziej zasadne (opinie o programie).

Uprzemysłowienie

Należy dodać, że w ostatnim czasie notuje się ożywienie badań naukowych na wspomnianym odcinku, tak, iż być może w niedługim czasie stan informacji będzie znacznie korzystniejszy niż obecnie. Badania te przeprowadzają: Instytut Ekonomiki Rolnej, Zakład Socjologii Wsi PAN, katedry uniwersyteckie socjologii i etnografii, katedry geografii gospodarczej na uniwersytetach i wyższych szkołach ekonomicznych, katedry architektury wsi na wydziałach architektury politechnik, Komitet Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN, Instytut Urbanistyki i Architektury oraz ostatnio Instytut Budownictwa Mieszkaniowego (segregator aktów prawnych).

Następujące tematy opierając się na materiałach zagranicznych i polskich powinny być w szczególności przedmiotem badań i rozważań:

  1. wpływ zmian stosunków i form produkcji na procesy demograficzne i strukturę zatrudnienia ludności (pochodną są m. in. zmiany sieci osadniczej);
  2. trudność ustalenia na wielu obszarach podlegających procesom uprzemysłowienia i urbanizacji granicy między pojęciami „miasto” i „wieś”;
  3. zmiany form mieszkalnictwa i standardu mieszkaniowego, wynikające z układu warunków ekonomicznych oraz „stylu życia”. Wydaje się, że można zaryzykować generalną tezę, iż standard mieszkaniowy jest w głównej mierze funkcją poziomu zamożności społeczeństwa zarówno w społeczeństwie kapitalistycznym jak i socjalistycznym.

Na przykładzie historii gospodarczej państw zaawansowanych gospodarczo obserwujemy, że przyspieszone tempo wzrostu liczby ludności i przemian w strukturze zatrudnienia oraz w sieci osadniczej, tzn. głównie rozmieszczenia ludności, łączy się z procesami uprzemysłowienia. Uprzemysłowienie wraz z rozwojem środków masowego transportu oraz z podnoszeniem techniki upraw i hodowli w rolnictwie stworzyło podstawy do skupienia ludności w ośrodkach pracy pozarolniczej. Dzięki temu w zasadzie zapewniono ludności źródła utrzymania (praca w przemyśle i usługach) oraz możliwości zaopatrzenia się w dostateczną ilość produktów rolnych (promocja 3 w 1).

Przemiany te oraz ulepszanie wiedzy medycznej i warunków zdrowotnych wpłynęły zasadniczo na:

1) tempo wzrostu ludności,

2) przenoszenie się ludności z terenów wiejskich do miast i zmiany w strukturze zatrudnienia. Udział ludności miejskiej stale wzrastał.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami