Blog

Okna dachowe zdjęcie nr 2
16.03.2020

Emulsja

W artykule znajdziesz:

Emulsja

Okna dachowe zdjęcie nr 3
Emulsja

Emulsja składa się z oleju mineralnego, cementu i wody. Smar asfaltowo- -naftowy, w zależności od sposobu dojrzewania prefabrykatów, ma różne proporcje składników (program uprawnienia budowlane na komputer). Do smarowania matryc betonowych stosuje się emulsję, taką samą jak do form metalowych.

Można również stosować mieszaniny gliny i wapna w stosunku 1 : 3 lub gliny z mydłem w stosunku 10 : 1. Nanoszenie wszystkich tych smarów może być wykonywane pędzlem lub dyszą rozpylającą. Betonowanie, czyli napełnianie mieszanką betonową form, może odbywać się bezpośrednio z pojemnika, ale wyrzuca on całą zawartość w jedno miejsce i masę trzeba rozprowadzać łopatami (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Dlatego częściej stosuje się pojemniki z wibratorami przyczepnymi wyposażone u spodu w rynny. Rynna jest zaopatrzona w zasuwę odcinającą i wibrator. Otwarcie zasuwy i uruchomienie wibratora powoduje wypływ betonu.

Wyłączenie wibratora przerywa opróżnianie pojemnika, dzięki czemu istnieje możliwość dozowania mieszanki betonowej (uprawnienia budowlane). Intensywność opróżniania można regulować częściowym otwarciem zasuwy. Stosowanie wibropojemników zmniejsza zakres czynności wykonywanych ręcznie podczas układania mieszanki betonowej. W bardziej zmechanizowanych wytwórniach stosowane są tzw. zasypniki przejściowe samojezdne.

Są to pojemniki ustawione na wózkach szynowych. Przechodzą one nad formą rówromiernie ją napełniając. Układanie mieszanki betonowej w formie odbywa się łopatami, którymi robotnicy jednocześnie beton rydlują. Zagęszczanie mieszanki betonowej wykonuje się wyłącznie mechanicznie metodą wibrowania, wibrowania pod obciążeniem, wibroubijania, rewibracji i prasowania. Metody te nie zmieniają składu mieszanki betonowej, głównie stosunku wodno-cementowego (program egzamin ustny).

Stosując natomiast próżniowanie lub wirowanie uzyskuje się nie tylko zagęszczanie mieszanki betonowej, ale jednocześnie zmniejszanie w niej zawartości wody.

Technika wibrowania

Technika wibrowania zależy od konsystencji mieszanki, wymiarów i kształtu prefabrykatu oraz rodzaju zbrojenia.

Elementy płaskie zagęszcza się za pomocą wibratorów powierzchniowych. Działają one na głębokości do 25 cm. Czas wibrowania wynosi 30-i-45 s. Określa się go doświadczalnie. Uznaje się, że wibrowanie można zakończyć z chwilą, gdy mieszanka betonowa przestaje dalej osiadać, a na powierzchni prefabrykatu ukazało się mleczko cementowe i przestały wydobywać się pęcherzyki powietrza. Zagęszczanie wibratorami przyczepnymi stosuje się do mieszanki betonowej o większej zawartości wody (W7C = 0,5-0,7). Czas zagęszczania wynosi jak poprzednio 30-45 s.

Wibratory te stosuje się do cienkich i długich elementów lub jako uzupełnienie wibrowania innego rodzaju wibratorami (opinie o programie). Elementy o stosunkowo małej masie są zagęszczane wibratorami powierzchniowymi, ustawionymi na specjalnych ramkach przesuwanych po formie. Wibrator ten działa jak powierzchniowy i przyczepny jednocześnie.
Zagęszczanie wibratorami wgłębnymi stosuje się do elementów masywnych. Wibrator wgłębny zanurza się pionowo w masę betonową i pozostaje w niej przez określony czas wibracji. Następnie powoli, tak aby nie pozostawały otwory, wyjmuje się go i przestawia na następne miejsce.

Bardzo często do zagęszczenia masy betonowej w prefabrykatach drobnowymiarowych stosuje się stoły wibracyjne (segregator aktów prawnych). Formy mocuje się do płyty stołu, napełnia masą i stół uruchamia. Na stołach wibracyjnych mogą być zagęszczane prefabrykaty o dowolnym kształcie, z wyjątkiem wysokich i o określonym ciężarze, zależnym od nośności stołu.

Mieszanka betonowa powinna być raczej drobnoziarnista (15-22 mm) w razie małej grubości ścianek, gruboziarnista - w pozostałych rodzajach elementów.
Obsługa wibratorów ręcznych łączy się z niebezpieczeństwem porażenia prądem. Jest ona szczególnie niebezpieczna ze względu na wilgotność mieszanki betonowej i obecność zbrojenia. W miarę możliwości, szczególnie w trudnych warunkach, wskazane jest stosowanie specjalnych transformatorów obniżających napięcie do 40 V (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Okna dachowe zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Okna dachowe zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Okna dachowe zdjęcie nr 8 Okna dachowe zdjęcie nr 9 Okna dachowe zdjęcie nr 10
Okna dachowe zdjęcie nr 11
Okna dachowe zdjęcie nr 12 Okna dachowe zdjęcie nr 13 Okna dachowe zdjęcie nr 14
Okna dachowe zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Okna dachowe zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Okna dachowe zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami