Blog

14.10.2022

Faktury powłokowe

W artykule znajdziesz:

Faktury powłokowe

Tę ostatnią stosuje się głównie na wielkowymiarowych scalonych elementach z betonów komórkowych. Ostatnio w Centralnym Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Przemysłu Betonów (CEBET) opracowano nową fakturę powłokową pod nazwą Poltex, która obecnie przechodzi badania na starzenie (program uprawnienia budowlane na komputer).

Wszystkie faktury powłokowe mają bardzo małą grubość (1-M mm) i nakładane są na powierzchnię prefabrykatów przy użyciu odpowiednich zestawów urządzeń natryskowych. Z reguły są to agregaty tynkarskie AS-IOM, ATM-30S lub ATM-36S oraz zestaw węży gumowych i końcówki tynkarskie z wymiennymi dyszami (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Naprawy uszkodzeń polegają na odtworzeniu ubytków warstwy fakturowej przy zastosowaniu tych samych urządzeń natryskowych pracujących na tych samych parametrach co przy narzucie pierwotnej wyprawy. Można również, przy niewielkich miejscowych uszkodzeniach, stosować do napraw pędzle, szczotki, wałki lub tradycyjną „miotełkę”. Przed wykonaniem naprawy powierzchnię prefabrykatu w miejscu uszkodzenia faktury należy dokładnie oczyścić z brudu i kurzu (uprawnienia budowlane).

Dla faktur wykonywanych z PMT(Z), Fibrofobu WP i Poltexu konieczne jest, aby temperatura zewnętrzna podczas prac wynosiła od +5 do + 30°C. Prefabrykaty silnie nasłonecznione powinny być przed przystąpieniem do naprawy starannie zmoczone wodą, a wykonana naprawa osłonięta przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych do czasu całkowitego związania cementu. Naprawa faktury z zaprawy krzemoorganicznej może odbywać się w warunkach obniżonych temperatur, bez wpływu na jej jakość w okresie późniejszym (program egzamin ustny).

 Naprawy i remonty balkonów i loggii w mieszkaniowym budownictwie uprzemysłowionym związane są głównie z uszczelnieniem szczelin obwodowych (spoin) lub uzyskaniem prawidłowych spadków gładzi cementowej. Przeważająca większość przecieków wody opadowej w miejscach usytuowania płyt balkonowych powstawała na skutek wadliwego uszczelnienia.

Uszczelnianie kitami

Schematycznie drogę penetracji wód opadowych w typowym rozwiązaniu połączenia płyty balkonowej z wielkowymiarowym prefabrykatem ściennym systemu WUF. Połączenie to charakteryzuje się płaskim złączem wypełnionym tylko zaprawą cementową. Aktualnie złącza te są dodatkowo uszczelniane kitami trwale plastycznymi oraz mają zastosowane przekładki ze spienionej gąbki poliuretanowej bituminizowanej lub ze styropianu. Połączenie płyty balkonowej ze stropem i ścianą zewnętrzną w systemie Szczecińskim ma już wprowadzone niektóre dodatkowe uszczelnienia obwodowe (opinie o programie). Wzorcowym przykładem rozwiązania uszczelnienia płyty balkonowej ze ścianą zewnętrzną może być rozwiązanie zastosowane w udoskonalonym systemie WUF, który obecnie nosi nazwę WUF-T. Przykład ten wskazuje na kierunki rozwiązań naprawczych w istniejących, dawniej zrealizowanych budynkach tego systemu.

Naprawę połączenia przeprowadzono wg zasad, a jej wykonanie polega na:

  • skuciu gładzi z całej płyty balkonowej,
  • wykonaniu obwodowej obróbki blacharskiej na płycie balkonowej,
  • położeniu siatki drucianej na obróbkę blacharską dla wzmocnienia szlichty,
  • wykonaniu nowego spadku płyty balkonowej z zaprawy cementowej .

Z jakimi pracami naprawczo-remontowymi przy balkonach należy się liczyć w najmłodszym systemie wielkopłytowego budownictwa mieszkaniowego Wk-70 (segregator aktów prawnych)?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, konieczne jest dokonanie analizy projektowo-wykonawczej tego szczegółu połączenia. Połączenie płyty balkonowej ze ścianą zewnętrzną jest rozwiązane przez zastosowanie złącza płaskiego. Szczelności tego połączenia na przenikanie wód opadowych i infiltrację powietrza nie uzyska się, jeśli układanie kitu trwale plastycznego odbywać się będzie przez nieprzeszkolonych pracowników oraz bez przestrzegania specjalnych wymagań określonych dla złączy. Wykonanie tego połączenia wymaga szczególnej dokładności przy uszczelnianiu w spoinie pionowej, tj. między czołem boku płyty balkonowej i wcięciem w prefabrykacie ściennym, gdyż jakość tego wykonania decyduje o skuteczności całego poziomego, dolnego uszczelnienia (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami