Blog

18.05.2022

Formowanie

W artykule znajdziesz:

Formowanie

Ten sposób formowania stosuje się przy taśmowej technologii produkcji wyrobów siatkobetonowych kształtu płaskiego i walcowego lub pryzmatycznego. Szerokość wyrobów przyjęto do 3 m, a dopuszczalny kąt pochylenia formowanej powierzchni do poziomu powinien być nie większy niż 30°. Prędkość formowania wyrobów w granicach 0,5-1,5 m/min (program uprawnienia budowlane na komputer).

Formowanie przy zastosowaniu wibrogięcia. Zasadniczy schemat urządzenia do formowania elementów tarczowych na podkładach. Urządzenie formujące składa się z podkładu tarczowego i górnej dociążającej również tarczowej wkładki, której płaszczyzny są połączone przegubami wzdłuż linii wygięcia (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Formowanie wykonuje się w dwóch etapach. Początkowo na płaskim podkładzie układa się siatki zbrojeniowe i formuje za pomocą ślizgowego wibrotłoka albo przez wibroprofilowanie płaski lub użebrowany arkusz siatkobetonowy. Następnie na świeżo uformowaną płaską warstwę układa się wkładkę i wygina arkusz razem z wkładką tarczową albo dokoła sztywnej wkładki. Podkłady mają urządzenie hydrauliczne do podnoszenia boków, a wkładki - boki odchylne. Wyroby otrzymuje się z bardzo gładką powierzchnią tak na górze, jak i na dole, bez wybrzuszania się arkusza siatkobetonu lub rozwarstwiania się betonu (uprawnienia budowlane).

Takie formowanie można stosować nie tylko przy technologii agregatowo-potokowej, ale również przy technologii stacjonarnej. Powierzchnia robocza podkładu-giętarki powinna być gładka, bez wystających części. Jeśli w samym wyrobie niezbędne są występy i zgrubienia, wówczas w podkładzie należy wykonać odpowiednie wgłębienia. Prędkość zginania powinna być stała i nie przewyższać 1/2 radiana na minutę. Dla szeregu konstrukcji, np. ścianek zbiorników i innych, można przy zastosowaniu wibrogięcia wytwarzać również elementy walcowe (program egzamin ustny).

Zagęszczony beton

Świeżo ułożony i zagęszczony beton może bez naruszenia ciągłości struktury wytrzymać znaczne deformacje w ściśniętej strefie wyrobu przy wyginaniu. Jednakże w rozciągniętej strefie betonu mogą powstać i rzeczywiście powstają rysy. Dla uniknięcia tego należy wyeliminować lub ogra- niczyć do określonego minimum wydłużenie betonu w strefie rozciągania i przesunięcie zbrojenia w betonie. Usunąć defekty wskutek zginania można przy powtórnym krótkotrwałym wibrowaniu świeżo uformowanego wyrobu po zginaniu. Powtórne wibrowanie przeprowadza się łatwo, jeśli zginanie świeżo ułożonego arkusza siatkobetonu wykonuje się dokoła rdzenia wibracyjnego (opinie o programie).

Przy zastosowaniu wibroodlewania można formować wyroby o kształcie złożonym. Przy tym sposobie formowania objętość dwustronnej formy ze zbrojeniem wypełnia się mieszanką cementowo logii produkcji gęsto użebrowanych płyt siatkobetonowych i innych wyrobów o skomplikowanej konfiguracji.

Wibrotłoczenie wyrobów z siatkobetonu. Zasadniczy schemat takiego formowania. Na matrycy z ułożonym na niej szkieletem zbrojeniowym rozkłada się mieszankę cementowo-piaskową, następnie ustawia się tłok wibracyjny, zagęszczający mieszankę. Tłok zdejmuje się, zsuwając go wzdłuż powstającego wyrobu.

Formować metodą narzucania można przestrzenne elementy osłonowe, np. kabiny sanitarno-techniczne. Mieszankę cementowo-piaskową nanosi się na przygotowaną powierzchnię pompą do zapraw z przystawką pneumatyczną wygładza się powierzchnie wyrobu ręcznie (segregator aktów prawnych).

Mechanizacja procesu rozkładania siatek zbrojeniowych. W rozpatrzonych wyżej przypadkach zakładano, że siatki zbrojeniowe i szkielety ustawiano w formach lub matrycach przed rozpoczęciem betonowania ręcznie. Prócz tego, dla zapewnienia wymaganej grubości warstwy ochronnej betonu niezbędne są podkładki i przekładki z zaprawy cementowej, ceramiki itp., przymocowywane do wyrobów zbrojeniowych drutem do wiązania lub wyciągane w procesie formowania przed ukończeniem wibrowania.

Dla przyspieszenia procesu technologicznego i zmniejszenia pracochłonności opracowano urządzenia do mechanizacji czynności rozkładania płaskich siatek i wiązek w mieszance cementowo-piaskowej równocześnie z jej układaniem (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami