Blog
Formy stalowe
W artykule znajdziesz:
Formy stalowe
Tak deskowania, jak i formy stalowe powinny być obliczone w taki sposób, aby się nie odkształcały pod wpływem parcia świeżego betonu, co sprawiłoby, że bloki miałyby nierówne, wypukłe ściany. Dla bloków używanych do bezładnych narzutów, nie odgrywa to roli, ale gdy mają być układane regularnie w falochronie lub nabrzeżu, to spełnienie tego warunku jest konieczne (program uprawnienia budowlane na komputer).
Blokownia składa się zwykle z dwu zasadniczych części: z wytwórni bloków oraz z dojrzewalni (przechowalni), w której bloki już stwardniałe dojrzewają, czyli nabierają dalszej wytrzymałości i powlekają się powłoką węglanu wapnia uszczelniającego ich powierzchnię. Często jednak bloki po rozebraniu deskowań dojrzewają na miejscu, tak że osobnej dojrzewalni się nie przewiduje. Wówczas jednak sama wytwórnia zajmuje dużo miejsca, a organizacja robót musi być nieco inna. W dojrzewalni bloki mogą być składane w kilku warstwach (do 3), jedna na drugiej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Poza tymi dwiema zasadniczymi częściami blokowni, muszą znaleźć się w jej obrębie:
- składnica materiałów budowlanych, położona możliwie blisko miejsca ich wyładunku i betoniarki; w sąsiedztwie tej składnicy mieści się również nieraz wytwórnia tłucznia, jeżeli nie jest on dostarczany w postaci gotowej,
- betonownia, umieszczona dogodnie w stosunku do wytwórni bloków (obsługująca nieraz inne roboty betonowe na danej budowie),
- miejsce wykonania i remontu deskowań (czasem umieszczane poza blokownią) (uprawnienia budowlane).
Czynności, jakie muszą być wykonane w czasie budowy bloków, są następujące:
a) budowa deskowań obejmująca ich przygotowanie, przewiezienie do wytwórni bloków i zmontowanie,
b) betonowanie bloków obejmujące: dostawę kruszywa i cementu do betoniarni, mieszanie betonu, transport betonu do wytwórni bloków, betonowanie, wibrowanie,
c) rozbiórka deskowań w 6 do 8 dni po ukończeniu betonowania, wraz z odwiezieniem deskowań na nowe miejsce,
d) przewóz stwardniałych bloków na dojrzewalnię,
e) nadzorowanie dojrzewania (przez 3-5 tygodni),
f) przewóz dojrzałych bloków na miejsce przeznaczenia lub przeładunku na wodne środki transportowe (program egzamin ustny).
Wytwórnie bloków
Większość wymienionych pozycji zawiera w sobie transport, który powinien być w miarę możności zmechanizowany.
Transport materiałów składowych betonu oraz samej świeżej jego masy może odbywać się bądź w wózkach poruszających się na torach roboczych, bądź za pomocą przenośnika taśmowego. Transport bloków, a nieraz i deskowań, wymaga stosowania specjalnych dźwignic (opinie o programie).
Wytwórnie bloków rozplanowuje się zwykle w ten sposób, że poszczególne deskowania ustawiane są w równoległe do siebie szeregi. Równolegle do tych szeregów przebiegają:
- tory kolejowe, po których platformami przewozi się bloki na miejsce dojrzewania lub przeładunku na dalsze środki transportu,
- tory dźwignic do podnoszenia bloków oraz do przewożenia deskowań,
- pomosty umożliwiające dostarczanie betonu do deskowań i odstawianie pustych wózków albo przenośniki taśmowe do betonu (segregator aktów prawnych).
Do odnoszenia bloków i układania ich na wózkach (większych bloków - na platformach kolejowych) służą specjalne dźwignice zwane trawelerami. Są to dźwignice bramowe, na których poziomej belce porusza się jeden lub kilka wózków o odpowiedniej nośności. Dźwignice te poruszają się po szynach, uruchamiane silnikiem sprzężonym z kołami tocznymi.
Podnoszenie bloków jest umożliwione zwykle dzięki wykonaniu w nich studzienek, w które zakłada się opuszczone z wózka trawelera haki „klucze”. Ciężkie bloki podnoszone są masywnymi kluczami wielołapowymi. Małe bloki mogą być podnoszone za wbetonowane w nie ucha zwykłym hakiem dźwignicowym albo za pomocą łańcuchów lub lin zawieszonych na haku, którymi opasuje się blok w dwu liniach symetrycznych względem jego środka ciężkości, po czym ,.zamyka” go odpowiednim „kluczem” (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32