Blog

20.08.2021

Formy z pokrojoną masą

W artykule znajdziesz:

Formy z pokrojoną masą

Formy z pokrojoną masą

Cement dostarcza się do silosu 14 podnośnikiem kubełkowym 13 lub za pomocą urządzeń pneumatycznych. Z silosu cement jest podawany do zasobnika przejściowego 16 za pomocą przenośnika ślimakowego i podnośnika kubełkowego 15, a następnie przenośnikiem ślimakowym na wagi automatyczne 17 i do mieszarki 18, gdzie następuje dokładne wymieszanie wszystkich składników (program uprawnienia budowlane na komputer).
Tak przygotowany zarób wylewa się do form, a po wstępnym związaniu masy skrawa się przerosty i kroi masę na bloki krajalnicami - podłużną 22 i poprzeczną 23.

Formy z pokrojoną masą ustawia się na wózkach i wprowadza do autoklawu 25. Po okresie autoklawizacji następuje rozformowanie gotowych elementów i przewiezienie ich na plac składowy.
Metoda PGS rozwinęła się ze stosowanej w Szwecji metody Ytong, polegającej na tym, że produkcję betonu komórkowego oparto o suchą mieszankę przepalonych na hałdach łupków, zmielonych na mączkę z wapnem palonym (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Nowością w metodzie PGS są następujące odrębności technologiczne:
- zamiast łupków podlega przemiałowi popiół lotny z wapnem palonym w ilości ok. 50°/o kruszywa pyłowego, reszta popiołów dochodzi do mieszarki produkcyjnej w formie niezmielonej,
- proszek glinowy nie jest poddawany odtłuszczeniu w prażalniach aluminium, lecz dozowany jest do mieszarki w formie nieodtłuszczonej i dopiero w mieszarce ulega zmy- dleniu przez działanie roztworu Ca(OH)2,
- do wody zarobowej dodaje się środki powierzchniowo czynne (emulsja sodowo-kalafoniowa, nekalina lub sulfapol), przez co uzyskuje
się bardziej równomierne spulchnienie masy i pewne oszczędności na ilości proszku Al (uprawnienia budowlane),
- zamiast cukru i melasy dodaje się do zarobu surowy gips mielony jednocześnie z mieszanką wapienną w młynie rurowym, co znacznie upraszcza proces przygotowania mielonego proszku gipsowego, przez wyeliminowanie jego wstępnego suszenia (omijając konieczność posługiwania się instalacjami osobnego ciągu do mielenia gipsu).

W odróżnieniu od BLB beton komórkowy PGS na bazie popiołów lotnych odznacza się bardziej szklistą strukturą, większą ilością kapilarnych połączeń między komórkami, jest bardziej kruchy, posiada ciemniejszy kolor.

Popiół lotny

Ze względu na duże ilości popiołów lotnych, uzyskiwanych jako produkt spalania miału węgla kamiennego i brunatnego w zakładach energetycznych, materiał ten stał się podstawowym surowcem w rozwoju betonów komórkowych w kraju (program egzamin ustny).
PGS na bazie piasku odznacza się białym kolorem i większą ilością kapilarnych połączeń międzykomórkowych.
Podstawowym surowcem do produkcji pianogazosilikatu są popioły lotne. Mają one różny skład i właściwości zależne od:
- składu substancji niepalnej węgla w zależności od gatunku spalanego węgla,
- rodzaju paleniska,
- rozdrobnienia paliwa,
- temperatury i środowiska w komorze paleniskowej,
- sposobu uzyskiwania popiołów (na sucho lub na mokro) (opinie o programie).

W wysokich temperaturach substancja niepalna węgla ulega przemianom chemicznym i strukturalnym, charakteryzującym się spiekaniem ziaren lub częściowym ich topnieniem. Skład chemiczny popiołów jest wynikiem składu chemicznego substancji mineralnej zawartej w węglu (segregator aktów prawnych).
Procesy chemiczne substancji mineralnych towarzyszące spalaniu węgli przebiegają w zasadzie wg następującego schematu:
a) w temperaturze 120 °C gips przechodzi w formę półwodną, a w temperaturach wyższych w anhydryt,
b) w temperaturze powyżej 500 °C tracą wodę związaną minerały ilaste,
c) w temperaturach wyższych zachodzi rozkład węglanów (magnezyt powyżej 500 cC, kalcyt powyżej 800 °C),
d) dalsze podwyższenie temperatury powoduje powstawanie złożonych reakcji chemicznych, głównie między krzemianami i tlenkami metali (promocja 3 w 1).

Po zmieleniu mieszanka popiołowo-wapienna jest kierowana z młyna rurowego do homogenizatorów 21 za pośrednictwem przenośnika ślimakowego 15, podnośnika kubełkowego 18 i przenośnika ślimakowego 14. Z homogenizatorów mieszanka poprzez podajnik pneumatyczny 22, przenośnik ślimakowy 17 i podnośnik kubełkowy 20 jest dostarczana do dozownika wagowego 23.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami