Blog

08.04.2021

Fornirowanie szczególnego rodzaju

W artykule znajdziesz:

Fornirowanie szczególnego rodzaju

Fornirowanie szczególnego rodzaju

Części ofornirowane należy wyjąć z prasy bezpośrednio po jej otwarciu i ustawić pionowo w celu obustronnego schłodzenia i wyschnięcia lub włożyć między listwy do układania w sztapel (program uprawnienia budowlane na komputer).

W przeciwnym wypadku części te mogą zaokrąglić się lub wypaczyć. Elementy z doklejkami z litego drewna ofornirowane przy użyciu kleju z żywic kondensacyjnych („klej stosowany na gorąco") trzeba możliwie szybko poddać skrawaniu. Utwardzony klej ciężko się usuwa a narzędzia szybko się tępią. Do momentu dalszej obróbki, półwyroby należy ułożyć na sobie, najlepiej całą powierzchnią na płaskiej podstawie, w celu wyrównania napięć i zakryć dodatkową płytą nośną (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Powstałe w czasie fornirowania błędy można usunąć dysponując wystarczającą wiedzą fachową i postępując bardzo dokładnie. Najczęściej występujące usterki, ich możliwe przyczyny powstania i wskazówki do ich usunięcia.

Półwyrób gięty, jak można wykonać taki element o powierzchniach fornirowanych? W zależności od budowy płyty nośnej, stosuje się trzy przedstawione metody. Budowa płyty może przy tym odpowiadać budowie sklejki z warstwą środkową (płyty stolarskie), sklejki fornirowanej albo dwu- lub wielowarstwowej płyty typu MDF. We wszystkich trzech przypadkach trzeba wykonać odpowiednio uformowane przykładnice prasy. Odkąd w handlu dostępne są rowkowane, a więc giętkie, płyty MDF, metoda ta, w porównaniu z pozostałymi, stosowana jest częściej. Z tego tworzywa wykonać można bez trudu półwyroby o wąskich tukach, tzn. małych promieniach gięcia (uprawnienia budowlane).
Fornirowanie półwyrobów giętych.

Dla sporządzenia formy można zaoszczędzić czas i materiał, fornirując pojedyncze płyty przed uformowaniem ich kształtu w prasie. Możliwe jest wówczas sporządzenie formy z poprzecznie ze sobą połączonych żeber bez cało powierzchniowych przykładnic prasy. Aby dobrze dopasować płyty do szablonu w czasie prasowania formy i uniknąć uszkodzeń okleiny, żeberka należy zaopatrzyć w doklejki na kantach w celu wygładzenia ich powierzchni. Do fornirowania i wytłaczania form powinno się używać przede wszystkim klejów PVAC, bo nie twardnieją i nie kruszą się (program egzamin ustny).
Przy produkcji półwyrobów giętych wystarczający czas prasowania wynosi kilka godzin.

Fornirowanie wąskich krawędzi

Przy sporządzaniu półwyrobów o dokładnych kształtach i wymiarach trzeba przeprowadzić prasowanie próbne. Pozwala ono ustalić, czy gięcia po wyjęciu spod prasy zachowują swoje kształty lub czy nie dochodzi do prostowania, czyli sprężynowania zwrotnego (opinie o programie).
Powlekanie wąskich krawędzi („kantów płyty") fornirem lub doklejkami z tworzyw sztucznych, zastępuje oklejanie drewnem litym; wymaga to znacznie mniejszych nakładów. Przy produkcji mebli i w pracach wykończeniowych wnętrz stosuje się do tego typu robót specjalne maszyny do oklejania kantów.

Jeśli maszyna taka nie jest dostępna lub nie można jej użyć, jak w przypadku półwyrobów giętych, pracę wykonać można za pomocą prasy hydraulicznej lub pneumatycznej do wąskich krawędzi („stanowisko do sklejania", „prasa krawędziowa"). Czas wiązania przy użyciu rozgrzanych przykładnic („szyny grzejne") wynosi kilka minut (segregator aktów prawnych).

Górna część rysunku ilustruje sposób dociśnięcia formą przeciwną (przykładnica) dopasowaną do profilu. Wymagające mniejszych nakładów, niż sporządzenie takiej przykładnicy, jest stosowanie poduszki wypełnionej materiałem elastycznym, powietrzem lub piaskiem jako przykładnicy, co pokazuje dolna część rysunku.

Ten szczególny rodzaj fornirowania wymaga wiele czasu i zręczności. Stąd też wycinanie intarsji wykonywane jest ręcznie na zamówienie przez nieliczne zakłady. Ponieważ taka technika obróbki forniru daje dobre możliwości formowania, znalazła też liczne grono miłośników - hobbystów. Do wytwarzania intarsji używa się różnych metod (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami