Blog

Fosforobakteryna
W artykule znajdziesz:
Fosforobakteryna

Fosforobakteryna - nawóz bakteryjny, zawierający mikroorganizmy minerałizujące w glebie niedostępne dla roślin związki organiczne fosforu; stosowany zwykle w glebach zasobnych w związki organiczne (program uprawnienia budowlane na komputer).
Fosforografia - otrzymywanie negatywów lub diapozytywów fotograficznych przez wygaszanie lub wymuszanie luminescencji promieniowaniem podczerwonym.
Fosforoliza - reakcja odwracalna, polegająca na rozpadzie lub syntezie węglowodanów pod wpływem enzymów - fosforylaz, znajdujących się zarówno w tkankach roślinnych, jak i zwierzęcych zachodzi bez udziału wody, której miejsce zastępuje kwas fosforowy.
Fosforoproteidy - fosfoproteidy fosforoskop - przyrząd do mierzenia zmiany natężenia luminescencji w zależności od czasu.
Fosforowodór ciekły - dwufosfina fosforowodór gazowy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Fosforiak, PH - bezbarwny, trujący gaz o zapachu zgniłych ryb, słabo rozpuszczalny w wodzie, w stanie czystym zapala się samorzutnie na powietrzu jest stosowany w preparatyce organicznej.
Fosforowodór stały, (P2H)( - jasnożółty proszek, trwały w powietrzu, nierozpuszczalny w wodzie i rozpuszczalnikach organicznych.
Fosfory aktywowane - luminofory nieorganiczne otrzymywane poprzez aktywowanie metali ziem alkalicznych (CaS, SrS, BaS), niektórych tlenków (np. CaO, B2OJ, AI2O3), azotków (np. BN, A1N) oraz halogenków sodu, potasu i rubidu fosforylacja - reakcja biochemiczna przyłączania grupy fosforylowej do cząsteczki związku organicznego biorącego udział w metabolizmie komórki (najczęściej na miejsce atomu wodoru) fosforylazy - enzymy należące do grupy transferaz, katalizujące reakcje fosforolizy.
Fosforyny - sole kwasu fosforawego HJPOJ; stanowią silne środki redukujące, a jednocześnie są słabymi utleniaczami.
Fosforyt - skała osadowa składająca się głównie z fosforanów wapniowych spokrewnionych z apatytem niskoprocentowe są mielone na nawóz mineralny zwany mączką fosforytową wysokoprocentowe są używane do wyrobu nawozów fosforowych (np. superfosfatu), do otrzymywania fosforu i kwasu fosforowego.
Fosgen, COCI2 - bezbarwny gaz o duszącym zapachu, trudno rozpuszczalny w wodzie, pod wpływem której powoli hydrolizuje; f. jest stosowany jako środek chlorujący i bielący, jako półprodukt w przemyśle barwnikarskim do syntezy fioletu krystalicznego i innych barwników anilinowych oraz do syntezy niektórych preparatów organicznych i leków.
Fosylia
Fosylia - skamieniałości fot - nielegalna jednostka natężenia oświetlenia powierzchni równa natężeniu oświetlenia powierzchni I cm’, na którą pada równomiernie rozłożony strumień świetlny I lumena; I ph = = I04 Ix (uprawnienia budowlane).
Fotel wyrzucany, fotel katapultowy - fotel członka załogi szybkiego samolotu zaopatrzony w urządzenie wyrzucające, co umożliwia opuszczenie samolotu w razie konieczności przy bardzo dużych prędkościach fotoaktywacja - aktywacja fotojądrowa.
Fotobiologia - nauka o skutkach biologicznych w organizmach żywych, występujących pod wpływem naświetlania promieniami nadfioletowymi.
Fotobombardowanie - ćwiczenie załogi samolotu bombowego polegające na tym, że załoga wykonuje w czasie lotu wszystkie obliczenia i czynności potrzebne do rzeczywistego bombardowania, ale zamiast zrzucać bomby włącza odpowiednio ustawiony aparat fotograficzny; wyniki f. odczytuje się z wykonanych zdjęć (program egzamin ustny).
Fotoceramika - technika uzyskiwania trwałych obrazów fotograficznych na wyrobach ceramicznych; polega na przeniesieniu obrazu pigmentowego, otrzymanego na innym podłożu, na powierzchnię uprzednio spreparowaną, np. porcelany, i wypalaniu jej z nałożonym obrazem w temperaturze kilkuset stopni Celsjusza.
Fotochemia - dział chemii zajmujący się reakcjami chemicznymi przebiegającymi pod działaniem światła o długości fali od ok. 100 do ok. 1000 mm, z udziałem atomów lub cząsteczek we wzbudzonych stanach elektronowych.
Fotochemigrafia - chemigrafia fotochromia - zjawisko odwracalnej zmiany barwy i przezroczystości związków chemicznych pod wpływem promieniowania o różnej długości fali.
Fotodetektor - przetwornik promieniowania przeznaczony do detekcji energii lub sygnału optycznego (opinie o programie).
Fotodioda - dioda (lampowa lub półprzewodnikowa), w której na wartość prądu przez nią płynącego można wpływać przez zmianę natężenia promieniowania elektromagnetycznego padającego na określoną powierzchnię (np. na fotokatodę) są stosowane w fotometrii, w urządzeniach automatyki przemysłowej oraz przy odtwarzaniu zapisu dźwiękowego z taśmy filmowej.
Fotodokumentacja - dokumentacja projektowa, w której zamiast rysunków aksonometrycznych stosuje się odpowiednio przygotowane zdjęcia fotograficzne modeli projektowanych obiektów.
Fotoefekt - zjawisko fotoelektryczne (segregator aktów prawnych).
Fotoefekt jądrowy - reakcja fotojądrowa fotoelastometria - pomiary i analiza naprężeń w elementach maszynowych i konstrukcyjnych na podstawie fotograficznego obrazu izoklin i izochron obciążonego modelu badanego przedmiotu.
Fotoelektret - elektret otrzymany przez naświetlanie dielektryka promieniami świetlnymi, nadfioletowymi lub rentgenowskimi; efekt fotoelektretowy obserwuje się tylko w materiałach fotoprzewodzących.
Fotoelektron - elektron uwolniony w wyniku pochłonięcia przez ciało fotonu.
Fotoelektrotonometr - aparat do pomiaru ciśnienia śródgałkowego oka fotoelektrownia, helioelektrownia - zakład energetyczny przetwarzający energię promieniowania słońca na energię elektryczną.
Fotoelektryczność - elektryczność wywołana zjawiskiem fotoelektrycznym (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32