Blog

Fotooffset
W artykule znajdziesz:
Fotooffset

Fotooffset - metoda sporządzania form drukarskich do offsetu za pomocą fotografii reprodukcyjnej.
Fotoogniwo - komórka fotowoltaiczna (program uprawnienia budowlane na komputer).
Fotoopornik - rezystor fotoelektryczny.
Fotopanorama - wojsk, perspektywiczna fotografia terenu wykonana z naziemnego punktu obserwacyjnego, ułatwiająca orientację, rozpoznawanie i wskazywanie celów artyleryjskich.
Fotoplastykon - urządzenie widowiskowe pozwalające większej liczbie osób na jednoczesne oglądanie stereoskopowych obrazów fotograficznych (program uprawnienia budowlane na ANDROID.
Fotopolimery, żywice fotopolimeryzujące - polimery lub kopolimery z wbudowaną grupą promienioczułą, która pod wpływem promieniowania nadfioletowego lub widzialnego ulega wzbudzeniu elektronowemu, w wyniku czego tworzy się makrorodnik powodujący sieciowanie lub degradację makrocząsteczek.
Fotopolimeryzacja - polimeryzacja pod wpływem wolnych rodników wytworzonych pod działaniem promieniowania widzialnego lub nadfioletowego
fotopowielacz powielacz fotoelektronowy.
Fotoprąd - prąd fotoelektryczny.
Fotoprodukcja mezonów - wytwarzanie mezonów w oddziaływaniach promieniowania elektromagnetycznego z hadronami (uprawnienia budowlane).
Fotoprzewodnictwo - zjawisko fotoelektryczne.
Fotoprzewodnik - ciało zmieniające swą przewodność elektryczną zależnie od liczby i energii {wchłanianych fotonów.
Fotopunkt, punkt dostosowania - geod. punkt wyznaczony metodą poligonową lub triangulacyjną, a jednocześnie wyraźnie uwidoczniony na zdjęciu lotniczym.
Fotoreaktywacja - usunięcie uszkodzenia struktury biologicznej wywołanego promieniowaniem (np. nadfioletowym) przez naświetlanie innym promieniowaniem o większej długości fali.
Fotoreambulator - przyrząd do unacześnia- nia map, przy wykorzystaniu zdjęć lotniczych (program egzamin ustny).
Fotoredukcja - reakcja fotochemiczna redukcji cząsteczek wzbudzonych elektronowo, np. benzofenonu do benzopinakonu.
Fotoreduktor - przyrząd do redukowania łańcuchów rozet triangulacji radialnej graficznej, oparty na zasadzie rzutowania optycznego.
Fotoreprodukcja - fotografia reprodukcyjna.
Fotorezystor - rezystor fotoelektryczny.
Fotorozpad jądrowy - reakcja fotojądrowa.
Fotorozszczepienie
Fotorozszczepienie - rozszczepienie jądra atomowego na dwa ciężkie fragmenty wskutek pochłonięcia przez jądro kwantu o dostatecznie dużej energii.
Fotorysunek - odpowiednio przygotowane zdjęcie fotograficzne modelu projektowanego obiektu przemysłowego z podaniem wymiarów, zastępujące rysunek w dokumentacji projektowej fotosekunda, ph • s - nielegalna jednostka naświetlenia; naświetlenie, które wytwarza jeden fot w ciągu jednej sekundy; 1 ph s = 104 lx.
Fotosfera - warstwa powierzchniowa gwiazdy wysyłająca przeważającą część obserwowanej energii promienistej gwiazdy.
Fotostabilizator, stabilizator świetlny - substancja chroniąca tworzywo wysokopolimeryczne i inne materiały przed rozkładem pod wpływem promieniowania, zwłaszcza nadfioletowego; do najpospolitszych f. należy sadza, sole kadmu itp.
Fotosynteza - reakcja syntezy zachodząca pod wpływem światła (widzialnego i nadfioletowego); najważniejszą reakcją f. jest asymilacja dwutlenku węgla przez rośliny, przy czym objętość pochłanianego C02 jest w przybliżeniu równa objętości wydzielonego przez nie tlenu (opinie o programie).
Fotoszkic - geod. zestaw odbitek stykowych zdjęć lotniczych odpowiednio przyciętych, ułożonych i naklejonych na planszy.
Fototaksja - reakcja ruchowa organizmów żywych (jeden z rodzajów taksji) na jednostronnie padające promienie świetlne, wyrażająca się w wędrówce ku źródłu światła (f. dodatnia) lub ucieczce od niego (f. ujemna) fototechnika - teoria i technika procesów fotograficznych: chemia i technologia materiałów światłoczułych oraz ich obróbka, sensytometria, zagadnienia ziarnistości i rozdzielczości materiałów.
Fotograficznych.
Fototelegram - telegram przekazany aparaturą i metodami telegrafii kopiowej.
Fototeodolit - geod. przyrząd do wykonywania zdjęć, używany w fotogrametrii naziemnej, składający się z teodolitu i kamery fotograficznej sprzęgniętych w taki sposób, że przy zerowym odczycie na kole poziomym teodolitu oś kamery i oś celowa lunety teodolitu leżą w jednej płaszczyźnie i są do siebie równoległe.
Fototopografia - dział geodezji obejmujący opracowanie map przy zastosowaniu fotogrametrii (segregator aktów prawnych).
Fototranzystor - przyrząd półprzewodnikowy umożliwiający jednoczesną modulację prądu za pomocą prąciu promieniowania i sygnałów elektrycznych; konstrukcja f. jest podobna do zwykłego tranzystora wzmacniającego z tym, że obudowa umożliwia oświetlenie odpowiedniego obszaru półprzewodnika.
Fototraser - fotooptyczne urządzenie do samoczynnego trasowania blach za pomocą komórek fotoelektrycznych, które sterują ruchem głowicy z narzędziami traserskimi pod wpływem promieni świetlnych odbitych od specjalnie przygotowanych rysunków technicznych.
Fototriangulacja przestrzenna - aerotriangulacja.
Fototropia barwników - zjawisko odwracalnej zmiany zabarwienia wyrobów włókienniczych barwionych niektórymi barwnikami (fototropowymi) pod wpływem światła słonecznego i powracania do stanu pierwotnego w ciemności.
Fototropizm - zwrot części organizmu, głównie roślinnego, ich ruch lub wygięcie, zachodzące pod wpływem jednostronnego oświetlenia (promocja 3 w 1).
Fototyrystor - tyrystor, w którym zamiast sterowania prądowego za pomocą dodatkowej elektrody stosuje się sterowanie za pomocą promieniowania oświetlającego półprzewodnikowe złącze.
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32