Blog
Gęstość impregnowanych turkusów
W artykule znajdziesz:
Gęstość impregnowanych turkusów
Gęstość impregnowanych turkusów różni się od gęstości turkusów naturalnych, co pozwala na ich odróżnienie. Zainteresowanie impregnowanymi sztucznie turkusami wyraźnie się zmniejszyło, zwłaszcza że propozycje, by wprowadzić je do handlu pod specjalną nazwą, np. „traktowany turkus”, nie zostały dotąd uwzględnione (program uprawnienia budowlane na komputer).
Pod nazwą chiński turkus wprowadzono ostatnio do handlu jaspis barwiony sztucznie na zielono.
Ten lazurowoniebieski kamień szczególnie wysoko ceniony był przez starożytnych, którzy z dawien dawna używali go do celów zdobniczych i dekoracyjnych.
Stosowany był również jako materiał do układania mozaik. Wiele przedmiotów z tego kamienia znaleziono w grobowcach faraonów w Egipcie. W starożytności bywał nieraz nazywany szafirem, dopiero później przyjęła się nazwa lapis lazuli (niebieski kamień). Nazwą tą określa się lazuryt poprzerastany różnymi innymi minerałami, zwłaszcza diopsydem, kalcytem i pirytem (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Lazuryt tworzy zbite, drobnokrystaliczne skupienia barwy ciemnolazurowoniebieskiej, niekiedy niebieskozielonej lub fioletowej. Połysk ma szklisty. Jest minerałem kruchym, o twardości 5,5 w skali Mohsa, gęstości 2,38-2,42 g/cm3. Piękno lazurytu polega na jego barwie o różnych odcieniach. Najwyżej cenione są okazy o równomiernie rozłożonej barwie niebieskiej, z połyskującymi gdzieniegdzie złocistymi ziarenkami pirytu.
Lazuryt jest glinokrzemianem przestrzennym sodu i wapnia o wzorze (Na, Ca)8 [S04, S, Cl2)l(AlSi04)6] tworzącym kryształy mieszane z sodalitem i haiiynem. Ponieważ lazuryt jest zwykle poprzerastany innymi minerałami, zwłaszcza kalcytem i pirytem, ulega działaniu kwasów i podwyższonej temperatury (uprawnienia budowlane). Lazuryt stosunkowo łatwo wietrzeje, przy czym przy dużej domieszce pirytu na jego powierzchni mogą się tworzyć brunatne tlenki żelaza.
Występowanie. Lazuryt jest minerałem tworzącym się na kontakcie magmy granitowej lub sjenitowej z wapieniami lub dolomitami. Najbardziej znane złoże, eksploatowane od 6000 lat, znajduje się w Badachszanie (Afganistan) (program egzamin ustny).
Kamień butelkowy
Lazuryt tworzy tam nieregularne skupienia w metamorficznie zmienionych, białych i czarnych wapieniach. Od dawna wydobywany był również nad Bajkałem na Syberii, gdzie występuje w marmurze dolomitycznym w pobliżu kontaktu z granitem. W Chile występuje odmiana o barwie jaśniejszej, powstałej wskutek silnych przerostów kalcytu. Spotykany jest ponadto w Bucharze, Pamirze, Birmie i Kalifornii (opinie o programie).
Zastosowanie. Od czasów starożytnych lazuryt stanowił ulubiony materiał używany w sztuce złotniczej i jubilerskiej. W Egipcie rzeźbiono w lapis lazuli skarabeusze - chrząszcze czczone jako święte. Stosowany był zwłaszcza do wyrobu pierścieni, wisiorków, broszek, naszyjników i różnych artystycznych przedmiotów.
W starożytności znajdował również zastosowanie jako surowiec do wyrobu naturalnej farby niebieskiej (ultramaryna). Bardzo ceniony był w dawnej Rosji i w Chinach, gdzie mistrzowie tamtejsi rzeźbili w nim nieraz sceny lub krajobrazy.
Barwą swą lapis lazuli może przypominać rzadko stosowane w jubilerstwie azuryt lub lazulit (segregator aktów prawnych). Własności obu tych minerałów są jednak odmienne i odróżnienie ich nie jest trudne. Niekiedy jako imitacje stosuje się sztucznie zabarwione chalcedony (jaspisy) lub silnie spękane kwarce. W handlu mają one nieraz nazwę lapis niemiecki lub lapis szwajcarski.
naśladuje się współcześnie. Człowiek pierwotny używał obsydianu zamiast krzemienia do wyrobu broni i narzędzi.
Twardość obsydianu wynosi 5-5,5 w skali Mohsa, gęstości około 2,5 g/cm3, niekiedy jest nieco wyższa, co zależy od składu chemicznego szkliwa. Obsydian ma rozmaite barwy, przeważnie ciemne aż do czarnej. Szczególnie cenione są odmiany zielonawej (kamień butelkowy). Jest przezroczysty do przeświecającego (promocja 3 w 1).
Obsydian występuje na obszarach wulkanicznych, gdzie po wstaje z szybko stygnącej na powierzchni ziemi lawy, np. w Me ksyku, na Islandii, na wybrzeżach Morza Śródziemnego, w Ameryce Północnej itd.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32