Blog

Koncepcja poduszkowca zdjęcie nr 2
25.08.2022

Gleby ferrytowe

W artykule znajdziesz:

Koncepcja poduszkowca zdjęcie nr 3
Gleby ferrytowe

Gleby Haiti zaliczane są do karaibskiej krainy glebowej. Są to przede wszystkim czerwone gleby leral iłowe (ferralsole), ale leż gleby ferrytowe i w dolinach rzecznych - żyzne ciemne wertisole. Naturalną roślinność stanowią wilgotne lasy równikowe (z szlachetnymi gatunkami drzew), a na suchszych terenach - suche lasy równikowe, zrzucające okresowo liście. W górach, na zboczach dowietrznych, rosną lasy sosnowe. W ciągu ostatnich 30 lal obszar lasów zmalał z 25 do 4% (a według niektórych źródeł nawet do 1%) pow. kraju. Spowodowało to intensywną erozję gleb (program uprawnienia budowlane na komputer).

Obecnie większość: obszaru zajmują wtórne zbiorowiska sawannowe. Wybrzeża w wielu miejscach porastają zarośla namorzynowe (mangrowe). Fauna Haiti należy do Regionu Antylskiego Krainie Neotropikalnej. Charakterystycznym ssakiem jest endemiczny almik haitański. Wśród ptaków na uwagę zasługują drzewek a kubańska oraz występujące tylko na tej wyspie płaskodzióbki: długodzioby i górski. Bogaty jest świat gadów (węże, jaszczurki i krokodyle. Obszary chronione zajmują zaledwie 0,35% pow. kraju (97 km’). Składają się na nie trzy parki narodowe: Pic Macaya (55 km ‘) i La Visile (20 km’), obejmujące wysokogórskie tereny na pd. kraju oraz najstarszy - La Citadelle (22 km-) na pn., z zabytkowymi obiektami z okresu kolonialnego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Dynamika wzrostu liczby ludności

Haiti zamieszkują prawie wyłącznie Murzyni (95%) - potomkowie afrykańskich niewolników. Pozostali to Mulaci (3%) - warstwa elitarna, do której w większość i należy władza oraz biali (2%). Językiem urzędowym jest francuski, ale używa się też kreolsko- -francuskiego. Zdecydowana większość ludności (80%) to katolicy, których znaczna część praktykuje także voodoo (zespół wierzeń i obrzędów o afrykańskich korzeniach). Liczną grupą (16%) są również protestanci. Haiti jest krajem bardzo gęsto zaludnionym (24.3 osoby/ km2). Największe miasta - w tym stolica Port- au-Prince (755 tys., zespół miejski 1266 tys.) - powstały na wybrzeżach (uprawnienia budowlane).

Odsetek ludności miejskiej wynosi 32%. Mimo najwyższych w Ameryce Północnej wskaźników stopy zgonów (1,6%) i śmiertelnośc i niemowląt (aż 10,4%), przyrost naturalny jest wysoki (2,2%) dzięki dużemu wskaźnikowi stopy urodzeń (3,8%). Jednak na skutek znacznej emigracji do Stanów Zjednoczonych i Dominikany, dynamika wzrostu liczby ludności jest niewielka (15% w latach 1985-96). Najwięcej (56%) jest osób w wieku produkcyjnym (15-65 lat), 40% to dzieci i młodzież do 15 lat. Przeciętna dł. życia w Haiti - 56 lat - jest najkrótsza w całej Ameryce Północnej. Wiąże się to z bardzo niskim standardem życia, złymi warunkami sanitarnymi i słabo rozwiniętą opieką medyczną - na 1 lekarza przypada aż 10 060 osób. 55% ludności powyżej 15 lat stanowią analfabeci (program egzamin ustny).

Haiti to najuboższy i najbardziej zacofany gospodarczo kraj w obu Amerykach. Wykładnik tego faktu stanowi najniższa w całym regionie wartość PNB na 1 mieszkańca (220 USD). Bardzo duże jest bezrobocie (55%) oraz inflacja (14,5%). Podstawą gospodarki jest rolnictwo (44% PKB, 66% zatrudnionych), zaspokajające jednak tylko ok. 60% zapotrzebowania na żywność (opinie o programie).

Dominują niewielkie, rodzinne gospodarstwa rolne. Na plantacjach uprawia się przede wszystkim kawę, a także trzcinę cukrową, banany i bawełnę, natomiast na gruntach ornych - maniok, kukurydzę, ryż, sorgo, fasolę, bataty i proso. Użytki zielone wykorzystywane s.j w hodowli (gl. pasterskiej) bydła, kóz, trzody chlewnej oraz koni (segregator aktów prawnych). Przemysł (12% PKI3, 9% zatrudnionych) jest słabo rozwinięty. Z licznych zasobów mineralnych eksploatowane są jedynie złoża boksytu i miedzi. W przemyśle przetwórczym dominują zakłady przemysłu spożywczego (produkcja cukru, rumu, oleju i papierosów), włókienniczego, chemicznego (produkcja mydła) i materiałów budowlanych (produkcja cementu) (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Koncepcja poduszkowca zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Koncepcja poduszkowca zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Koncepcja poduszkowca zdjęcie nr 8 Koncepcja poduszkowca zdjęcie nr 9 Koncepcja poduszkowca zdjęcie nr 10
Koncepcja poduszkowca zdjęcie nr 11
Koncepcja poduszkowca zdjęcie nr 12 Koncepcja poduszkowca zdjęcie nr 13 Koncepcja poduszkowca zdjęcie nr 14
Koncepcja poduszkowca zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Koncepcja poduszkowca zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Koncepcja poduszkowca zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami