Blog
Głowice kozłów
W artykule znajdziesz:
Głowice kozłów
Gdy pale są żelbetowe sprawa jest nieco trudniejsza, dopiero bowiem płyta łączy je w kozły. Konieczne tu się staje najczęściej wykonanie tymczasowych betonowych głowic kozłów, w których kotwi się ściągi (program uprawnienia budowlane na komputer). Głowice te potem obetonowuje się płytą, którą należy tak zaprojektować, aby mimo tkwiących w niej głowic miała wytrzymałość potrzebną do przeniesienia momentów zginających. Głowice kozłów powinny mieć powierzchnię zazębioną, aby zapewnić ich współpracę z płytą. Poza tym można wypuścić z nich wkładki dla związania z płytą. Płyta i w tym wypadku otrzymuje osobne zbrojenie niezależne od ściągów.
Niezłe rozwiązanie, jakkolwiek mniej poprawne, można również otrzymać zakładając od tyłu, za palami wyciąganymi, kleszcze stalowe poziome, wykształcone podobnie jak kleszcze przy ściance nabrzeża oczepowego i przez nie przepuszczając ściągi. Płyta i w takim razie otrzymuje osobne zbrojenie, niezależne od ściągów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Rozwiązanie zagadnienia jest łatwiejsze, gdy ścianka szczelna przewidywana jest od tyłu nabrzeża, gdyż wykonanie nadbudowy może być przeprowadzone przed jej zasypaniem.
Gdy nabrzeże wykonuje się na lądzie tak, że konstrukcja nadwodna jest gotowa przed podczerpaniem nabrzeża od przodu, wykonanie nabrzeża bez kozłów nie przedstawia trudności, gdyż ścianka nie wymaga zakotwienia przed wykonaniem płyty, jako że obciążona jest wtedy gruntem z obu stron. Można zatem ograniczyć się do jej wyrównania za pomocą kleszczy (jak w nabrzeżach oczepowych), a potem zabetonować płytę (uprawnienia budowlane).
Zakotwienie ścianki w takim wypadku wchodzi w skład zbrojenia dolnego płyty, które powinno przechodzić na wylot przez wierzch ścianki.
Nieraz się wymaga, aby płyta nadwodna, prócz głównego zbrojenia poprzecznego oraz wkładek rozdzielczych, miała zbrojenie wzdłużne, które wytworzyłoby w niej pasy nośne wzdłużne, z obu stron każdego rzędu pali lub nad nim. Pasy te stanowić miałyby niejako podpory dla płyty zbrojonej poprzecznie (program egzamin ustny).
Przeniesienia naprężeń rozciągających
Również i część płyty, znajdująca się przed ścianką, powinna być wykształcona jako belka, przenosząca poziome parcie ścianki i podparta na ściągach lub tych głównych wkładkach uzbrojenia poprzecznego płyty, które odgrywają rolę ściągów.
Gdy ścianka szczelna ma być w płycie utwierdzona, należy w 7c wysokości głowicy ścianki (jeżeli jest ona nierozkuta) założyć dodatkowe wkładki poziome, poprzeczne w liczbie potrzebnej dla przeniesienia naprężeń rozciągających, wynikających z momentu utwierdzenia (opinie o programie).
Niekiedy płytę układa się na warstwie żwiru, która służy jako sączek obniżający poziom wody gruntowej w dostosowaniu do poziomu wody
w basenie. Wykonuje się wówczas w ściance odpowiednie otwory zasłonięte filtrem odwrotnym.
Prócz klasycznych już dziś, wyżej opisanych rozwiązań konstrukcji nabrzeża płytowego, spotykane są ich odmiany mniej typowe. Przekrój pionowy monolitycznego nabrzeża płytowego z wytworzonymi pod płytą przestrzeniami próżnymi, których zadaniem jest zmniejszenie ogólnego ciężaru i kosztów budowy nabrzeża (segregator aktów prawnych).
W nadbudowie wytworzone są dwie główne belki podłużne: mur nadwodny osadzony na ściance i przednim rzędzie prefabrykowanych pali żelbetowych oraz oczep kozłów z pali żelbetowych. Pomiędzy tymi dwiema belkami przerzucone są belki poprzeczne, całość przykrywa płyta ukośna. Nabrzeże to, mimo że zbudowano je w 1937 r. (w Szczecinie), ma już rozwiązanie nowoczesne.
Konstrukcję nadwodną tego nabrzeża o 9 m głębokości, ze ścianką szczelną stalową Larssen Illn, wspartą na układzie pali żelbetowych o przekroju 35×35 cm stanowią żelbetowe belki poprzeczne o przekroju 0,60×1,80 m, rozmieszczone co 3 m i przykryte płytami żelbetowymi wolno podpartymi, grubości 0,20 m. Belki poprzeczne od strony wody stężone są murem nadwodnym, a od strony lądu belką o wymiarach 2,00×0,60 m równoległą do tego muru, biegnącą na całą długość nabrzeża (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32