Blog

Rozbicie polityczne zdjęcie nr 2
27.04.2022

Gospodarka miejska

W artykule znajdziesz:

Rozbicie polityczne zdjęcie nr 3
Gospodarka miejska

W tym czasie zarysowała się niebezpieczna rozpiętość między poziomem ilościowym i technicznym gospodarki miejskiej a jej zadaniami potęgującymi się na tle akcji uprzemysłowienia kraju i wielkich procesów urbanizacyjnych. Po odbudowie przemysłu i rolnictwa zakończonej w latach 1926-1927 władza radziecka podjęła w latach 1927-1930 odbudowę zniszczonej gospodarki komunalnej, która około r. 1930 osiągnęła również poziom przedwojenny i weszła w okres przebudowy i rozbudowy. W tym czasie cała gospodarka narodowa Związku Radzieckiego bardzo się rozwinęła, a dzięki polityce uprzemysłowienia socjalistycznego w szybkim tempie wzrastała ludność miast (program uprawnienia budowlane na komputer).

Gospodarka miejska osiągająca zaledwie poziom przedwojenny zacofanej carskiej Rosji nie mogła sprostać zadaniom właściwego zaspokojenia potrzeb tej ludności, zapewnienia jej warunków mieszkaniowych, komunikacji i odpoczynku, zaopatrzenia w wodę itd. Dalszy wzrost ludności miast i dalszy rozwój przemysłu był nie do pomyślenia bez rozbudowy i przebudowy miast opartej na zasadach naukowych. Przebudowa gospodarki miejskiej stanowiła przesłanki do rozwoju całej gospodarki narodowej Rosji, dlatego właśnie u progu czwartego dziesięciolecia stała się ona dla partii i rządu jednym z centralnych zagadnień (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W czerwcu 1931 r. z inicjatywy Józefa Stalina odbyła się sesja plenarna Komitetu Centralnego partii komunistycznej poświęcona m. in. problemom rekonstrukcji Moskwy i innych miast radzieckich. Plenum podkreśliło niebywałe perspektywy rozwoju miast w warunkach budownictwa socjalistycznego, zadające kłam koncepcjom radzieckich dezurbanistów przepowiadających rozbicie lub nawet obumieranie wielkich miast, co miało być wyrazem zapowiadanej rzekomo przez klasyków marksizmu likwidacji przeciwieństw między wsią i miastem w okresie socjalizmu (uprawnienia budowlane).

Szerokie masy chłopskie

Działacze partii komunistycznej sprostowali błędne teorie wulgaryzatorów marksizmu. Opierając się na bogatej praktyce budownictwa miejskiego Stalin podniósł, że „najbardziej ekonomicznym typem osiedleńczym w rejonach przemysłowych jest miasto, dające oszczędności na sieciach kanalizacji, wodociągów, oświetlenia itd. Przebudowa życia codziennego związana z wyzwoleniem kobiety i jej aktywizacją produkcyjną, stały wzrost dobrobytu ludzi pracy oraz ich potrzeb materialnych i kulturalnych warunkuje zasadniczy rys charakterystyczny osiedli socjalistycznych: bogactwo i powszechność sieci usług komunalnych i kulturalnych (program egzamin ustny).

W konkretnych warunkach ekonomicznych przy danej rozporządzalnej sumie nakładów na budownictwo miejskie wysokowartościowe zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych i usługowych całej rzeczywiście ludności może nastąpić jedynie przy pewnej intensywności zabudowy pozwalającej skrócić sieci komunikacyjne i instalacyjne i bardziej efektywnie wykorzystać sieć usług kulturalnych (opinie o programie). Oparcie rozważań urbanistycznych na konkretnych perspektywach realizacji, na możliwościach ekonomicznych doprowadziło architektów radzieckich do afirmacji zwartych układów wielkomiejskich jako podstawowej formy osiedleńczej.

Tendencjom dczurbanistycznym odzwierciedlającym niewiarę w perspektywy wielkich miast, utożsamiającym kryzys miasta kapitalistycznego z kryzysem miasta w ogóle przeciwstawiła urbanistyka orientację na zachowanie i rozwój miasta jako przodujących, robotniczych ośrodków budownictwa socjalistycznego (segregator aktów prawnych). „Są u nas i tacy teoretycy od siedmiu boleści - mówił Ł. Kaganowicz na czerwcowym plenum KC WKP(b) - którzy przekręcają nauki Marksa, Engelsa, Lenina i wysuwają jako zadanie praktyczne rozbicie obecnych wielkich miast, a w tym i Moskwy. Inni dochodzą do propozycji samolikwidacji i obumierania miast. Nasze miasta odegrały rolę wybitnie rewolucyjną, poprowadziły one za sobą szerokie masy chłopskie do wielkiej historycznej bitwy o komunizm. Rolę tę odegrały w szczególności wielkie miasta, w pierwszym rzędzie takie, jak Leningrad i Moskwa" (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Rozbicie polityczne zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Rozbicie polityczne zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Rozbicie polityczne zdjęcie nr 8 Rozbicie polityczne zdjęcie nr 9 Rozbicie polityczne zdjęcie nr 10
Rozbicie polityczne zdjęcie nr 11
Rozbicie polityczne zdjęcie nr 12 Rozbicie polityczne zdjęcie nr 13 Rozbicie polityczne zdjęcie nr 14
Rozbicie polityczne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Rozbicie polityczne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Rozbicie polityczne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami