Blog
Granity
W artykule znajdziesz:
Skały drobno- lub grubokrystaliczne, składające się głównie z kwarcu, ortoklazu, plagioklazów kwaśnych i składników ciemnych. Składniki ciemne stanowią: mika, hornbłenda lub augit. Zabarwienie granitu jest jasne - do ciemnoszarego, czerwone lub żółtawe. Ciężar właściwy wynosi 2,G - 2,75 (program uprawnienia budowlane na komputer). Wytrzymałość na ściskanie 1000 -f- 2000 kG/cm2 lub więcej (do 3000 kG/cm2). Pod względem składu chemicznego granity należą do skał najbardziej kwaśnych (zawartość krzemionki wynosi najczęściej powyżej 65%). Granity występują w przyrodzie tworząc liczne pnie skalne. Oddzielność ich jest przeważnie równoległościenna.
Granity ze względu na niezbyt trudną obróbkę, małą porowatość .i ścieralność oraz łatwość polerowania mają w technice szerokie zastosowanie; używane są jako materiał brukowy, kruszywo, kamienie budowlane, dekoracyjne na pomniki itp., zależnie od wytrzymałości, struktury i barwy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Ze wszystkich skał głębinowych granity są najbardziej rozpowszechnione. Są to skały krystaliczne, ubogie w kwarc lub zupełnie nie zawierające go (w odróżnieniu od granitu); składają się głównie z ortoklazu, małych ilości plagioklazów kwaśnych i ciemnych minerałów, jak horn- blenda, augit lub biotyt. Zależnie od tego, rozróżniamy sjenity horn- blendowe, Motylowe i augitowe (uprawnienia budowlane).
Sjenity homblendowe mają barwę ciemną,’czerwoną lub brunatną; sjenity augitowe są szare lub ciemnozielone. Ciężar właściwy sjenitu wynosi 2,7-2,9. Wytrzymałość na ściskanie 17004-2600 kG/cin2. Zastosowanie w technice takie samo, jak granitu; głównie używane są jednak jako materiał brukowy i kruszywo. Sjenity tworzą pnie podobnie jak granity, nie są jednak tak rozpowszechnione (program egzamin ustny).
Monzonity
Monzonity różnią się od sjenitów tym, że obok ortoklazu występują w ich składzie równe ilości plagioklazów. Wszystkie inne własności, formy występowania i zastosowanie są takie same, jak sjenitów (opinie o programie).
Ten rodzaj skał głębinowych składa się z plagioklazu kwaśnego z mniejszą lub większą ilością hornblendy, biotytu lub augitu. Barwa diorytów jest szaro-biała (nakrapiana), w odmianach o mniejszym ziarnie jest ciemnozielona, stąd dawna nazwa ,,kamień zielony", która do dziś jeszcze jest stosowana w technice. Dioryty występują w przyrodzie samodzielnie jako niewielkie pnie skalne lub na brzegach utworów granitowych. Zawierają wówczas w niewielkiej ilości kwarc i nazywają się diorytami kwarcowymi. Ta odmiana stanowi przejście od diory- tów do granitów. Dioryty kwarcowe, zawierające biotyt i hornblende, nazywają się tonalitami lub granodiorytami (segregator aktów prawnych).
Wytrzymałość na ściskanie diorytów wynosi 2000 - 2600 kG/cm2, ciężar właściwy 2,75-2,97; zawartość krzemionki 45-60%. Enoryty są używane jako kamienie brukowe, dekoracyjne itp. podobnie jak granity. Drobnoziarniste dioryty homblendowe używane są jako materiał budowlany i tłuczeń. Są to skały ziarniste, o bardzo zmiennej wielkości ziarna, o barwie czarnej lub zielonej z białymi plamami. Gabra składają się z plagioklazu zasadowego (bogatego w tlenek wapnia (CaO) i augitu (dialagu lub hyperstenu), rzadziej hornblendy.
Gabro zawierające w większej ilości oliwin nazywa się gabrem oli- winowym. Jako minerały akcesoryczne występują w gabrze: apatyt, magnetyt, piryt. Gabra odznaczają się bardzo zmiennym składem mineralogicznym, wskutek czego odróżniamy kilka odmian (gabro-noryt, gabro hornblendowe, gabro oliwinowe, noryt oliwinowy itp.). Gabra ‘.worzą pnie, żyły pokładowe i złoża. Ciężar właściwy wynosi 2,8-3, są ubogie w krzemionkę (40-f-55%) i alkalia, zawierają dużo żelaza (Fe), wapnia (Ca) i magnezu (Mg). Wytrzymałość na ściskanie zmienia się zależnie od wielkości ziarna; przy bardzo dużym ziarnie obniża się do 1000 kG/cm2. Gabra są skałami zwartymi, trudnymi do obróbki; dostarczają wytrzymałych materiałów brukowych (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32