Blog

Zabudowy wzdłuż rzeki zdjęcie nr 2
24.04.2021

Harmonogram zatrudnienia murarzy

W artykule znajdziesz:

Harmonogram zatrudnienia murarzy

Zabudowy wzdłuż rzeki zdjęcie nr 3
Harmonogram zatrudnienia murarzy

Wpisujemy potrzebną średnią ilość robotników, zakładając uprzednio ilość dni pracy. Tę ilość robotników obliczymy, dzieląc ilość roboczo- dniówek przez ilość dni pracy. Wpisujemy produkcję dzienną, jako wynik podzielenia ilości robót do wykonania przez ilość dni pracy (program uprawnienia budowlane na komputer). Liczby podane w licznikach oznaczają ilość robotników wykwalifikowanych, liczby podane w mianownikach - ilość pomocników.
Część graficzna podzielona jest na dni robocze i dni kalendarzowe. Kreski poziome w części graficznej obrazują przebieg robót w czasie.

Harmonogram zatrudnienia murarzy, podany w dolnej części wykresu, otrzymujemy przez sumowanie ilości zatrudnionych murarzy w poszczególnych dniach roboczych

(program uprawnienia budowlane na ANDROID). Harmonogram materiałów jest to graficzne przedstawienie dostawy, zużycia oraz zapasu materiałów w czasie trwania robót. Podstawą opracowania tego harmonogramu jest ogólny har monogram budowy. Harmonogram materiałów wykonuje się tylko dla materiałów zasadniczych, jak cegła, cement, żwir itp.

Aby otrzymać przebieg projektowanego zużycia materiałów, należy dzienne ilości robót (produkcję dzienną) pomnożyć przez normę zużycia materiałów na jednostkę produkcji.
Harmonogram materiałów składa się z trzech wykresów:

- wykres zużycia materiałów;
- wykres dostawy materiałów;
- wykres zapasu materiałów (uprawnienia budowlane).

Najlepiej zrozumiemy zasadę sporządzania harmonogramu materiałów na przykładzie.
Z harmonogramu ogólnego wynika, że zużycie cegły na budowie będzie wynosiło przez pierwsze 20 dni po 20 tys. szt. dziennie, przez następne 45 dni po 40 tys. szt. dziennie, przez następne 10 dni po 20 tys.
szt. dziennie i przez pozostałe 25 dni po 30 tys. szt. dziennie. Najbardziej drobiazgowo ujmuje przebieg robót na budowie harmonogram szczegółowy. Celem jego jest wykazanie metod i środków wykonania danego procesu roboczego oraz zobrazowanie przebiegu robót (program egzamin ustny).
Harmonogram szczegółowy może stanowić rozbudowanie pewnego wycinka harmonogramu ogólnego.
Przykład ujęcia w harmonogramie szczegółowym robót związanych z wykonaniem szkieletu żelbetowego.

Dziennik budowy

W odróżnieniu od dokumentacji projektowo-kosztorysowej, która w zasadzie wykonywana jest przed przystąpieniem do budowy, istnieje inna forma dokumentacji, powstająca
i kolejno narastająca w wyniku realizacji budowy. Jest to tak zwana dokumentacja budowy, zwana również dokumentacją pierwotną budowy. Podstawowymi dokumentami budowy są: dziennik budowy i księga obmiarów robót (opinie o programie).

Dziennik budowy spełnia w pewnym sensie rolę kroniki budowy, ponieważ zawiera opis jej powstawania i odzwierciedla w porządku chronologicznym ważniejsze wydarzenia zachodzące w czasie budowy. Wydawany jest on przez władzę budowlaną. Strony dziennika są ponumerowane i przewleczone sznurem, którego końce są przymocowane do ostatniej strony dziennika za pomocą pieczęci lakowej. Dziennik jest zaopatrzony w podpis władzy budowlanej; prowadzi go kierownik budowy. Dziennik należy prowadzić osobno dla każdego obiektu lub szeregu obiektów, objętych jednym zatwierdzonym projektem (segregator aktów prawnych).

Wpisy do dziennika należy dokonywać pismem czytelnym, atramentem, z wyjątkiem stron podwójnych, które należy wypełniać ołówkiem kopiowym przy użyciu kalki. Strony podwójne zabiera po ukończeniu robót przedstawiciel władzy budowlanej (podwójne strony księgi obmiarów otrzymuje przedsiębiorstwo wykonujące budowę).

W dzienniku budowy należy zapisywać:
a) dane dotyczące wprowadzenia przedsiębiorstwa na plac budowy i przejęcia dokumentacji;
b) ewentualne zastrzeżenia kierownika budowy do projektu z punktu widzenia wykonania robót i ewentualne uwagi inspektora nadzoru na temat wykonawstwa robót;
c) sprawy związane z przystąpieniem do robót - dane o gruncie i ewentualnie istniejącym uzbrojeniu terenu oraz o wyznaczeniu położenia budynku na działce;
d) stan pogody i temperatury;
e) jakość materiałów i prefabrykatów, stan rusztowań, prawidłowość wykonania deskowań, zbrojenia, betonowania i innych robót;
f) terminy rozpoczynania i kończenia robót zasadniczych;
g) ewentualne odstępstwa od projektu i napotkane trudności w prowadzeniu robót;
h) odbiór robót, ze szczególnym uwzględnieniem robót zanikających;
i) wszelkie okoliczności mogące mieć wpływ na trwałość budowy i bezpieczeństwo robotników (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Zabudowy wzdłuż rzeki zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Zabudowy wzdłuż rzeki zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Zabudowy wzdłuż rzeki zdjęcie nr 8 Zabudowy wzdłuż rzeki zdjęcie nr 9 Zabudowy wzdłuż rzeki zdjęcie nr 10
Zabudowy wzdłuż rzeki zdjęcie nr 11
Zabudowy wzdłuż rzeki zdjęcie nr 12 Zabudowy wzdłuż rzeki zdjęcie nr 13 Zabudowy wzdłuż rzeki zdjęcie nr 14
Zabudowy wzdłuż rzeki zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zabudowy wzdłuż rzeki zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zabudowy wzdłuż rzeki zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami