Blog

Większa wilgotność zdjęcie nr 2
15.01.2021

Historia stosowania deskowań

W artykule znajdziesz:

Historia stosowania deskowań

Większa wilgotność zdjęcie nr 3
Historia stosowania deskowań

Historia stosowania deskowań traconych jest bardzo bogata; stosowano je już w starożytnym Rzymie podczas wykonywania murów (program uprawnienia budowlane na komputer). Ze względu na rodzaj formowanych elementów deskowania tracone dzielimy następująco:
• deskowania elementów pionowych (słupów, ścian),
• deskowania elementów stropowych.
Ze względu na powszechność stosowania deskowań uniwersalnych, w dalszych rozdziałach niniejszego podręcznika będą podane podstawy projektowania systemów tych deskowań.

Za podstawowe kryterium podziału deskowań do wykonywania ścian przyjęto kształt rzutu formowanych elementów (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Zgodnie z tym kryterium wyróżniamy:
• deskowania do wykonywania ścian prostoliniowych,
• deskowania do wykonywania ścian krzywoliniowych,
• deskowania do wykonywania ścian jednostronnych.

Dalszego podziału deskowania prostoliniowego dokonuje się, uwzględniając użytą konstrukcję deskowania. I tak mamy:
• deskowania ramowe,
• deskowania dźwigarkowe (uprawnienia budowlane).

Z kolei deskowania ramowe dzielimy ze względu na ich wielkość. Podział ten dotyczy także sposobu montażu elementów deskowania. Według przyjętego kryterium deskowania dzielimy następująco:
• deskowania drobnowymiarowe - montowane ręcznie,
• deskowania wielkowymiarowe - montowane przy użyciu żurawia. Deskowania do wykonywania ścian krzywoliniowych dzielimy ze względu na kształt płyt (tarcz) używanych do formowania elementów ściennych. Zgodnie z tym kryterium wyróżniamy:
• deskowania wieloboczne - ustawiane w wielokąt, z płyt standardowych;
• deskowania bezstopniowe (radialne) - do kształtowania ścian o dowolnej krzywiźnie bez stopniowania (program egzamin ustny).

Ogólna charakterystyka deskowania

Deskowanie drobnowymiarowe składa się z zestawu płyt (tarcz) o niedużych rozmiarach: o powierzchni do 2,5 m2 i masie do ok. 60 kg oraz z niezbędnych akcesoriów umożliwiających ich montowanie i demontowanie przez jedną lub dwie osoby, bez udziału żurawia. Deskowania te są w stanie przenieść ciśnienie mieszanki betonowej, w zależności od systemu, od 45 kN/nr do 60 kN/nr. Widok fragmentu ściany kondygnacji podziemnej zaformowanej przy użyciu elementów drobnowymiarowych (opinie o programie).
Wieloletnie doświadczenia oraz silna konkurencja na rynku powodowały ciągłe poszukiwania i doskonalenie istniejących rozwiązań deskowań, które przyczyniły się do ustalenia optymalnych rozwiązań konstrukcyjnych, a także szczegółów i detali umożliwiających łatwy i bezpieczny montaż elementów w formowanych konstrukcjach betonowych.

Deskowania drobnowymiarowe są nazywane deskowaniami wszechstronnego zastosowania z powodu ich zdolności dopasowania do formowania różnych elementów: fundamentów, ścian, szybów, słupów lub podciągów. Za pomocą jednego systemu deskowania można formować elementy całego obiektu. Stosowanie ich jest szczególnie zalecane w przypadku realizacji mniejszych i średnich obiektów budownictwa mieszkaniowego i użyteczności publicznej oraz na tych budowach, gdzie nie ma możliwości użycia żurawia.

Wskazane jest używanie deskowania drobnowymiarowego także do wykonywania elementów skomplikowanych geometrycznie, o małych wymiarach (segregator aktów prawnych). Stosuje się je również do realizacji fundamentów i ścian dolnych kondygnacji w obiektach wysokich, wielokondygnacyjnych w początkowym okresie wznoszenia budynków, przed zmontowaniem żurawia na placu budowy.

Z pojedynczych elementów deskowania drobnowymiarowego, przez łączenie płyt, można utworzyć większe jednostki deskowań, tzw. deskowania scalone. Wyróżniają się one dużą powierzchnią i znacznym ciężarem - są montowane i demontowane za pomocą żurawia. Te duże, scalone jednostki stosuje się do wykonywania powtarzalnych konstrukcji, bez rozbierania na elementy składowe (promocja 3 w 1).

Widok deskowania scalonego utworzonego z sześciu pojedynczych płyt. W każdym systemie deskowań ściennych wyróżnia się tzw. wyposażenie podstawowe, nazywane także elementami podstawowymi, oraz akcesoria.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Większa wilgotność zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Większa wilgotność zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Większa wilgotność zdjęcie nr 8 Większa wilgotność zdjęcie nr 9 Większa wilgotność zdjęcie nr 10
Większa wilgotność zdjęcie nr 11
Większa wilgotność zdjęcie nr 12 Większa wilgotność zdjęcie nr 13 Większa wilgotność zdjęcie nr 14
Większa wilgotność zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Większa wilgotność zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Większa wilgotność zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami