Blog
Hotele i pensjonaty
W artykule znajdziesz:
Hotele i pensjonaty
Wartości wskaźnika dobowego zużycia c.w w hotelach, pensjonatach i domach wczasowych wyznacza się w zależności sanitarnego wyposażenia obiektów (program uprawnienia budowlane na komputer). Według różnych źródeł, wartości wskaźników zużycia c. w. u. o temperaturze 55°C. Dla warunków polskich zaleca się przyjmowanie wartości podanych przez Chybowskiego.
Uzupełnienie tych informacji mogą stanowić wskaźniki podawani w źródłach niemieckich. Wartości jednostkowego zapotrzebowania na c. w. u. w budynkach hotelowych odniesione1) do temperatury 55°C - wg Recknagla (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Przy sporządzaniu bilansu zużycia cieplej wody
w obiekcie hotelowym należy przyjmować, że jeden gość w ciągu doby będzie korzystał 3-3,5 razy z umywalni, a ok. 10-20% wszystkich gości kąpać się będzie w wannie. Wartości nie obejmują zaopatrzenia w ciepłą wodę kuchni, restauracji i pralni hotelowych (uprawnienia budowlane).
Szpitale, sanatoria i domy wypoczynkowe. W normatywie RWPG dla obiektów tego typu ustalono następujące zakresy wskaźników zużycia ciepłej wody użytkowej odniesionych do jednego łóżka i doby.
Podane powyżej wartości wskaźników zużycia ciepłej wody użytkowej mają jedynie orientacyjny charakter. Projektując instalację c. w. u. w szpitalu czy sanatorium konieczne jest wykonanie dobowego wykresu rozbioru c. w. u. będącego punktem wyjścia obliczeń mocy wymienników ciepła, pojemności zasobników czy wielkości kotłów. Dane wyjściowe potrzebne do sporządzenia takich wykresów (program egzamin ustny).
Zakłady przemysłowe
Liczbę punktów czerpalnych cieplej wody użytkowej w węzłach sanitarnych obiektów służby zdrowia należy ustalać wg następujących wskaźników:
- w szpitalach ogólnych na oddziałach łóżkowych dla dorosłych i starszych dzieci przyjmuje się minimum 1 wannę na 35 łóżek oraz 1 natrysk na 25 łóżek (nie uwzględniając pokoi wyposażonych w oddzielne węzły sanitarne),
- dla personelu szpitali oddziałów łóżkowych, w przychodniach, oddziałach diagnostyczno-leczniczych i pomocniczych przyjmuje się minimum 1 umywalkę- na każde 6 oczek ustępowych, nie mniej jednak niż jedną uwywalkę w zespole ustępowym,
- w szatniach personelu służby zdrowia, z wyjątkiem pracowni izotopowych (opinie o programie).
- oddziałów infekcyjnych, kuchni i pralni przyjmuje się 1 natrysk na 25 osób oraz 1 umywalkę na 30 osób, przy czym ogólna liczba personelu odpowiada najliczniejszej zmianie,
- w szatniach personelu oddziałów infekcyjnych oraz pracowniach izotopowych przewiduje się 1 natrysk na 5 osób i 1 umywalkę na 10 osób,
- w szatniach personelu kuchni i pralni szpitali należy przyjmować 1 natrysk na 8 osób i 1 umywalkę na 10 osób.
Powyższe wskaźniki mają charakter ogólnych informacji wskazujących na minimalne liczby punktów czerpalnych ciepłej wody użytkowej (segregator aktów prawnych).
Oczywiste jest, że w miarę podnoszenia się, poziomu wyposażenia technicznego i wymagań sanitarnych liczba punktów czerpalnych ciepłej wody użytkowej powinna ulegać zwiększeniu. Stąd też każdy projekt instalacji c. w. u. w obiekcie służby zdrowia powinien być konsultowany z odpowiednim personelem lekarskim.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi warunków higieniczno-sanitarnych w zakładach przemysłowych, w pomieszczeniach socjalnych przy szatniach powinny znajdować się łazienki z natryskami i umywalkami, których liczba zależy od liczebności największej zmiany oraz danych. Uwzględniając fakt, że zasadniczo czas mycia się pracowników jednej zmiany nie powinien przekraczać 35 minut, czas korzystania jednego pracownika z umywalki lub prysznicu (promocja 3 w 1).
Zdaniem autora, aby skrócić czas mycia się pracowników jednej zmiany, liczbę punktów czerpalnych c. w. u. należy zwiększyć do poziomu, którym czas korzystania z łazienek i umywalni zakładu przemysłowego nie przekraczałby 30 minut.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32