Blog

Piece kanałowe zdjęcie nr 2
05.05.2023

Instalowanie kurków głównych

W artykule znajdziesz:

Piece kanałowe zdjęcie nr 3
Instalowanie kurków głównych

Instalowanie kurków głównych na przyłączach niskiego ciśnienia uzależnione jest od rodzaju budynków i właściwości rozprowadzanego gazu. Przy rozprowadzaniu gazu ziemnego praktycznie pozbawionego wilgoci kurek główny powinien być umieszczony we wnęce ściennej, dostępnej od zewnątrz budynku, zaopatrzonej w drzwiczki z otworami wentylacyjnymi. Wnęka powinna być wykonana w odległości co najmniej 1 metra od okien i drzwi i na wysokości co najmniej 1 metra ponad poziomem terenu (program uprawnienia budowlane na komputer).

Kurek główny instalacji gazu ziemnego może być umieszczony także w studzience o wymiarach 0,8 x 0,8 m lub o średnicy 1 m. Studzienka powinna być tak zaprojektowana, aby wody deszczowe spływające z terenu nie przedostawały się do jej wnętrza. Przy zaopatrywaniu budynków w gaz miejski zawierający parę wodną studzienka na kurek główny musi być zaopatrzona w ocieploną pokrywę; kurek główny może być umieszczony również wewnątrz budynku w piwnicy lub na parterze budynku niepodpiwniczonego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Pomieszczenie na kurek główny wewnątrz budynku powinno:

  • mieć łatwy dostęp i znajdować się możliwie najbliżej klatki schodowej,
  • mieć wymiary co najmniej 1,5 m długości, 2 m szerokości, 1,9 m wysokości, okno otwierane o powierzchni 1200 cm2, pełne ściany, pełne drzwi otwierane na zewnątrz,
  • mieć wentylację wywiewną naturalną; wentylację wywiewną powinien zapewniać przewód wentylacyjny o średnicy równoważnej 18 cm, wyprowadzony na zewnątrz na wysokości co najmniej 2,5 m nad poziomem terenu, zabezpieczony siatką lub kratką stalową. Przewód ten może być wyprowadzony ponad dach pod warunkiem wykonania go w kształcie rury z blachy stalowej o średnicy 15 cm zabezpieczonej przed korozją przez pomalowanie, z wylotem umieszczonym w odległości co najmniej 4 m od okna (uprawnienia budowlane).

Instalacja elektryczna w pomieszczeniu przeznaczonym na kurek główny powinna być wykonana zgodnie z przepisami dotyczącymi instalacji elektrycznych w pomieszczeniach zagrożonych wybuchem. W przypadku kiedy osiedle zaopatrywane jest w gaz z sieci rozdzielczej pracującej pod średnim ciśnieniem (najczęściej 2-M kG/cm2), dla podłączenia poszczególnych budynków należy wykonać przyłącza również średniego ciśnienia. Wykonuje się je z rur stalowych spawanych, a w miejscu kurka głównego montuje się domowy zespół reduktorowy (program egzamin ustny).

Domowe reduktory

Zespół taki składa się z przewodu wlotowego z wmontowanym długim gwintem, kurka odcinającego, reduktora lub kilku reduktorów domowych o przepustowości 10 um3/h, łącznika wylotu reduktora połączonego z przewodem wylotowym za pomocą dwuzłączki (opinie o programie).

W skład zespołu reduktorowego może również wchodzić kurek ze złączką do węża do mierzenia ciśnienia wylotowego oraz przewód upustowy odprowadzający wydobywający się na zewnątrz budynku gaz (w przypadku uszkodzenia reduktora).

Rozróżnia się następujące sposoby instalowania reduktorów domowych:

  • reduktor we wnęce lub w szafce wykonanej na zewnętrznej ścianie budynku, zamykanej drzwiczkami metalowymi zaopatrzonymi w otwory wentylacyjne; drzwiczki winny mieć zamknięcie uniemożliwiające dostęp osób niepowołanych,
  • reduktor instalowany na gazomierzu przed budynkiem w zamykanej szafce z blachy stalowej lub fibrocementu (segregator aktów prawnych);
  • reduktor instalowany w pomieszczeniu na dopływie gazu; rozwiązanie to stosowane jest najczęściej w budynkach wielokondygnacyjnych, gdzie konieczne jest umieszczenie kilku reduktorów.

Domowe reduktory średniego ciśnienia powinny być wyposażone w automatyczne zawory bezpieczeństwa na 1 i 2 stopniu redukcji, odcinające dopływ gazu w przypadku zaniku lub nadmiernego wzrostu ciśnienia gazu za reduktorem, oraz dodatkowo w upustowe zawory bezpieczeństwa. Jeżeli w reduktorze nie ma zainstalowanego zaworu upustowego, należy go zamontować dodatkowo po stronie niskiego ciśnienia i połączyć z przewodem wydmuchowym. Stosowane w kraju reduktory domowe „Mesura” względnie „Faser” typu B-10 mają wymagane urządzenia zabezpieczające (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Piece kanałowe zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Piece kanałowe zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Piece kanałowe zdjęcie nr 8 Piece kanałowe zdjęcie nr 9 Piece kanałowe zdjęcie nr 10
Piece kanałowe zdjęcie nr 11
Piece kanałowe zdjęcie nr 12 Piece kanałowe zdjęcie nr 13 Piece kanałowe zdjęcie nr 14
Piece kanałowe zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Piece kanałowe zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Piece kanałowe zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami