Blog

25.05.2022

Izolacja chroniąca przed wilgocią

W artykule znajdziesz:

Izolacja chroniąca przed wilgocią

Po pokryciu ścianki piankowej ok. 2,5-centymetrową warstwą betonu (w USA zaleca się metodę natryskową) rusztowanie zostaje usunięte, a ściana pokryta od wewnątrz taką samą warstwą betonu. Bardzo dobra przyczepność pianki polistyrenowej do betonu zaprawy murarskiej umożliwia bezpośrednie tynkowanie ścianek z płyt piankowych, a nawet użycie ich zamiast mat trzcinowych na materiałach źle łączących się z tynkiem (program uprawnienia budowlane na komputer). Obecnie dyskutowane jest zagadnienie wznoszenia ścian z pianki produkowanej na miejscu budowy i wylewanej między przenośne deskowania. Możliwości tego rodzaju daje kilka typów żywic: fenolowa, poliuretanowe

(poliizocyjaniany alkilowe) oraz mocznikowe. Należy zwrócić uwagę na bardzo intensywny rozwój produkcji pianek poliuretanowych. Kilka lat temu były one zbyt kosztowne, aby mogły odegrać poważniejszą rolę w gospodarce światowej (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Obecnie w samych tylko USA produkuje się ich ponad 700 ton miesięcznie. Zaletami pianek poliuretanowych są: łatwa produkcja w temperaturze normalnej, szybkie twardnienie i korzystne własności mechaniczne (np. doskonała przyczepność do innych materiałów). W Niemczech Zachodnich opracowano już przenośne aparaty kilku wielkości, umożliwiające wytwarzanie na miejscu bloków pianki mocznikowej (Iporka). Aparaty te zostały opracowane głównie dla potrzeb górnictwa (uprawnienia budowlane).

Płyty z piankowego polistyrenu służą też do równoczesnej izolacji podłóg, tarasów i stropów przed temperaturą zewnętrzną i wilgocią. Przy izolowaniu stropów w przypadku konstrukcji ma- sywniejszych płyty piankowe pokrywa się betonem, w przypadku zaś konstrukcji lżejszych papą (USA). Papę albo przybija się poprzez płyty piankowe i podszycie drewniane do wiązań dachowych, albo też, jeśli szkielet dachu jest stalowy lub betonowy, przykleja się je (program egzamin ustny).

Izolacje podłogowe

Zarówno papa, jak i warstwa betonu (ok. 0,7 cm) stanowią przede wszystkim zabezpieczenie przed niszczącą piankę temperaturą, jaka panuje podczas krycia dachów na gorąco. Aby usunąć całkowicie groźbę uszkodzenia warstwy piankowej wskutek działania podwyższonej temperatury, propaguje się obecnie metody krycia na zimno. Dachy o dużej zdolności izolacyjnej, przede wszystkim cieplnej, wykonuje się z 4 warstw na przemian płyt piankowych oraz betonu, przy czym ostatnią warstwę zewnętrzną stanowi beton. Łączna grubość warstwy porowatej wynosi wówczas ponad 5 cm. Tego rodzaju konstrukcje stosuje się przy budowie chłodni (opinie o programie).

Izolacje podłogowe układa się wprost na warstwie piasku, na wierzch daje się wzmocnienie w postaci rzadkiej sieci z grubego drutu i zalewa betonem. Najczęściej izolację układa się w postaci pasa tuż przy murze.

Do tego celu lepiej nadają się folie: polietylenowa (np. Alkathene, Polythene itp. - Wielka Brytania, USA) lub poliizobutylenowa (Oppanol - Niemcy Zachodnie). Znajdują one zastosowanie także w budownictwie przemysłowym oraz komunikacyjnym do izolowania nawierzchni mostów, tuneli podziemnych i górskich. Do najciekawszych prac w tej dziedzinie należy izolacja alpejskiego tunelu Semmering, która pochłonęła 27 000 m2 dwumilimetrowej folii z Oppanolu BA (ok. 50 t) oraz metro sztokholmskie. Nowe, czterotorowe odcinki tego metra przebiegają częściowo dnem morskim, częściowo zaś w zasięgu wód gruntowych jeziora Malar (segregator aktów prawnych).

W zależności od warunków pracy istnieją trzy metody układania izolacji:

  • Izolację układa się na gotowej już obudowie tunelu, przede wszystkim podczas prac prowadzonych metodą odkrywkową lub przy remontach istniejących już tuneli. W tym ostatnim wypadku roboty przeprowadza się w sztolniach wybijanych między obudową a gruntem.
  • Izolację przykleja się do wewnętrznej strony „surowego” przewodu tunelowego i pod nią wykonywa właściwą obudowę.
  • W wyjątkowo trudnych warunkach górskich izolację przykleja się do wewnętrznej strony obudowy tunelu i zabezpiecza dodatkowo kamiennym obmurowaniem.

Grubość folii izolacyjnych do zabezpieczenia mostów i fundamentów jest nieco mniejsza i wynosi 1,5 mm, folii dachowej - 1 mm (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami