Blog
Izolacje poziome
W artykule znajdziesz:
Zwraca się uwagę, że wykonywanie zbrojonych powłok asfaltowych na płaszczyznach pionowych jest znacznie trudniejsze i bardziej pracochłonne niż na płaszczyznach poziomych. Aktualnie nie ma również praktycznych możliwości zmechanizowania tych robót. Z tego względu stosowanie “powłok asfaltowych zbrojonych włóknem szklanym wykonywanych na gorąco należy ograniczyć do uzasadnionych technicznie przypadków, a więc do izolacji ciągłych narażonych na działanie środowisk agresywnych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Powłoki zbrojone tkaniną lub matą szklaną można również wykonywać na zimno z Cyklopu R i P w sposób podobny do podanego wyżej. Izolacje papowe wykonuje się jako jedno-, dwu- lub wielowarstwowe, w zależności od zadania, jakie spełniają one 86 w ochronie budowli przed wodą (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Izolacje poziome, stanowiące przegrodę zabezpieczającą obiekt lub jego część przed zawilgoceniem wskutek kapilarnego podciągania wody, wykonuje się jako izolacje jedno- lub dwuwarstwowe z pap asfaltowych lub smołowych powlekanych. Nie należy stosować do tego celu pap izolacyjnych ze względu na ich dużą nasiąkliwość (do 15%) (uprawnienia budowlane).
Izolacje przeciwwilgociowe poziome można wykonywać układając papę luzem na podłożu i sklejając jej arkusze tylko na zakładach. Można ją również przyklejać do podłoża, a przy stosowaniu dwóch warstw papy należy je skleić ze sobą (program egzamin ustny).
Izolacje pionowe przeciwwilgociowe
Izolacje pionowe przeciwwilgociowe oraz izolacje przeciwwodne narażone na działanie wody nie wywierającej ciśnienia hydrostatycznego należy wykonywać z dwóch warstw papy asfaltowej lub smołowej powlekanej. Papy te muszą być dokładnie przyklejone do podłoża oraz sklejone ze sobą. Izolacje tarasów należy wykonywać z pap asfaltowych przy zastosowaniu co najmniej czterech warstw przyklejonych do podłoża i starannie sklejonych ze sobą (opinie o programie).
Izolacje przeciwwodne narażone na parcie hydrostatyczne wody należy wykonywać co najmniej z trzech warstw papy asfaltowej przy wysokości słupa wody do 3 m. Jeżeli na izolację papową wywiera parcie słup wody o wysokości powyżej 3 m, należy na każdy metr wysokości słupa wody dodać 1 warstwę papy asfaltowej powlekanej. W izolacjach tych papa musi być starannie przyklejona do podłoża, a wszystkie jej warstwy dokładnie sklejone ze sobą. Izolacje parochronne można wykonywać ze wszystkich odmian i rodzajów papy asfaltowej z wyjątkiem papy asfaltowej izolacyjnej. Szczególnie przydatne do tego celu są papy zfoliąaluminio- wą. Izolacje parochronne z papy należy przyklejać lepikami do podłoża. Na izo- acje tego typu niewskazane jest użycie cap smołowych.
Papy izolacyjne asfaltowe można stosować na dolne warstwy przepon izolacyjnych, jeśli nie są one narażone na bezpośrednie zetknięcie z wodą, np. wodą przenikającą przez podłoże. Ze względu na dużą nasiąkliwość (do 15% wagowo) papy te w przypadku niedokładnego pokrycia ich lepikiem łatwo ulegają zawilgoceniu i butwieją (segregator aktów prawnych).
Ogólne zasady wykonywania izolacji papowych. Niedopuszczalne jest stosowanie materiałów smołowych i asfaltowych w jednej przeponie izolacyjnej. Odnosi się to zarówno do pap, jak i do epików. 3apy smołowe należy kleić lepikami smołowymi, papy asfaltowe zaś - lepikami asfaltowymi.
Poszczególne arkusz papy, niezależnie od ich rodzaju i odmiany, powinny być łączone na zakłady szerokości nie mniejszej niż 10 cm. Zakłady w poszczególnych warstwach papy powinny być w stosunku do siebie przesunięte o taką liczbę centymetrów, jaką daje podzielenie szerokości papy przez liczbę warstw papy w wykonywanej izolacji. Kierunek zakładów powinien być zgodny z kierunkiem spadków podłoża, należy więc układać papę rozpoczynając od najniższego poziomu podłoża. Powierzchnie pionowe należy izolować układając pasy papy pionowo (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32