Blog

24.11.2022

Izolacje przeciwkorozyjne elementów konstrukcyjnych

W artykule znajdziesz:

Izolacje przeciwkorozyjne elementów konstrukcyjnych

Podstawowym zabezpieczeniem przed korozją każdej konstrukcji jest jej poprawne zaprojektowanie w tym zakresie. Ponadto w środowiskach agresywnych, w których przeciętnie stosowane materiały do konstrukcji ulegają zbyt szybkiej korozji, należy te konstrukcje dodatkowo zabezpieczyć przed korozją (program uprawnienia budowlane na komputer).

Jako izolacje przeciwkorozyjne elementów konstrukcyjnych stosuje się izolacje bitumiczne ciężkiego typu (stanowiące jednocześnie izolacje przeciwwilgociowe), powłoki (bitumiczne, z farb i lakierów itp.) oraz folie i pasty z tworzyw sztucznych. Jeżeli działanie czynników agresywnych jest tak silne, że wymienione zabezpieczenia są niewystarczające, stosuje się okładziny z chemicznie odpornych kamieni naturalnych, leizny bazaltowej, płytek ceramicznych, ze szkła lub tworzyw węglowych. Okładziny mogą też często stanowić ochronną warstwę właściwej izolacji, zabezpieczającą ją od uszkodzeń mechanicznych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Przed przystąpieniem do opracowania projektów obiektów narażonych na korozję należy dokładnie zapoznać się z czynnikami fizykochemicznymi i mechanicznymi, na które będzie obiekt narażony w okresie eksploatacji. Należy określić, przez jak długi okres obiekt ma być użytkowany i jak szybko się zamortyzuje. Od długości okresu amortyzacyjnego będzie w dużej mierze zależeć ekonomiczne

zaprojektowanie konstrukcji i jej zabezpieczenie przed korozją z uwzględnieniem sposobów i kosztów konserwacji oraz remontów w okresie eksploatacji. Porównanie przydatności konstrukcji z różnych materiałów jest trudne, bo zależy od wielu czynników i w ostatecznym efekcie powinny decydować tu względy ekonomiczne (uprawnienia budowlane).

Wybór konstrukcji żelbetowej czy stalowej w konkretnych przypadkach powinien być poprzedzony studiami oraz obserwacjami nad zachowaniem się istniejących konstrukcji w obiektach o podobnym przeznaczeniu. W niektórych przypadkach konstrukcje drewniane lub aluminiowe mogą być bardziej odpowiednie niż konstrukcje stalowe lub żelbetowe (program egzamin ustny).

Projekt technologiczny obiektów przemysłowych

Konstrukcje i ich zabezpieczenia antykorozyjne powinny być tak rozwiązane, aby bieżąca konserwacja i remonty były możliwe i łatwe do przeprowadzenia. Technolodzy projektujący aparaturę i urządzenia przemysłowe zakładu powinni starać się je tak zaprojektować, aby środowisko zarówno wewnątrz budynków, jak i na terenie całego zakładu było najmniej agresywne zarówno w stosunku do konstrukcji, jak i urządzeń przemysłowych (opinie o programie).

Projekt technologiczny obiektów przemysłowych powinien w miarę możliwości zapewnić skuteczne urządzenia i środki ograniczające do minimum wilgotność i agresywność środowiska oraz zapewnić wewnątrz pomieszczeń środowisko możliwie pozbawione nadmiernej wilgotności względnej powietrza i substancji agresywnych gazowych, cieczy i płynów przez:

  1. zastosowanie wentylacji, klimatyzacji lub wyciągów miejscowych służących do wychwytywania, bezpośrednio w miejscu wydzielania się, gazów, par i pyłów, stanowiących zagrożenie korozyjne i odprowadzania ich do urządzeń oczyszczających lub neutralizujących lub też wprost do atmosfery zewnętrznej przez kominy itp. urządzenia (segregator aktów prawnych);
  2. hermetyzację aparatury i urządzeń technologicznych;
  3. ujęcie ścieków przemysłowych i doprowadzenie do neutralizatorów lub oczyszczalni ścieków w taki sposób, aby w najmniejszym stopniu rozlewały się na posadzki lub inne elementy konstrukcji obiektu i po oczyszczeniu w jak najmniejszym stopniu stanowiły zagrożenie korozyjne dla budowli inżynierskich na ciekach;
  4. zastosowanie urządzeń do wychwytywania przecieków agresywnych cieczy za pośrednictwem tac, wanien, zbiorników, rynien, rur spustowych itp. wykonanych z metali odpornych na korozję, z tworzyw sztucznych lub innych materiałów zabezpieczonych wykładzinami antykorozyjnymi;
  5. zlokalizowanie, możliwie w odrębnych pomieszczeniach, działów produkcji, w których wydzielane są substancje o różnych rodzajach agresywności (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami