Blog

Zagospodarowanie placu budowy zdjęcie nr 2
01.02.2019

Jak złożyć skargę do Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego?

W artykule znajdziesz:

Powszechna jest opinia, że większość kontroli przeprowadzanych przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego wynika z donosów – zwłaszcza w obszarze produktów budowlanych (program na komputer). Takie podejście nie powinno szokować ani dziwić, zwłaszcza w przypadku policji budowlanej (program na telefon). Co więcej, dużo skarg oraz donosów dotyczy pracy inspektorów – wiele z nich to posądzenia o tzw. układy oraz łapówki (program na egzamin ustny). Skargi do Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego oraz Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego można składać na różne sposoby:

  • poprzez Elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej, czyli ePUAP;
  • faksem na numer 22 661 81 42, mailem na adres Skargi.Wnioski@gunb.gov.pl;
  • listownie na adres Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, ul. Krucz 38/42, 00-926 Warszawa;
  • osobiście poprzez zgłoszenie uwag do protokołu w siedzibie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego w pokoju nr 13P. Interesanci przyjmowani są we wtorki, środy, czwartki i piątki w godzinach 8.15–16.15 oraz w poniedziałki w godzinach 8.15–18.00 (promocja 3 w 1).

Przewlekłe załatwianie spraw

Skargi mogą dotyczyć kwestii związanych z nienależytym wykonywaniem zadań przez pracowników lub organy nadzoru budowlanego, naruszenie interesów skarżących lub praworządności, a także biurokratyczne lub nadmiernie przewlekłe załatwianie spraw (segregator). Ponadto istnieje możliwość przekazywania wniosków związanych z usprawnieniem pracy i zapobieganiu nadużyciom, ulepszeniu organizacji pracy nadzoru budowlanego czy lepszego zaspokajania potrzeb ludności i ochrony własności.

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego ma 1 miesiąc od daty wpłynięcia skargi na załatwienie sprawy. W przypadku, gdy rozpatrzenie danej skargi nie leży w gestii GINB, konieczne jest przekazanie jej do właściwych merytorycznie organów. Anonimowe skargi i wnioski nie są rozpatrywane – zawsze należy podać imię i nazwisko lub nazwę oraz adres zgłaszającego (opinie). Z danych z roku 2015 wynika, że w tym roku zarejestrowano 2123 wnioski obywatelskie i skargi. Z tego w zakresie GUNB zostało załatwionych 1140 spraw, a 747 przesłano do innych organów. Aż 122 sprawy wymagały uzupełnienia.

Jakie są kompetencje Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego?

Głównym Urzędem Nadzoru Budowlanego kieruje Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego (GINB). Zakres jego zadań jest ściśle określony przepisami Prawa budowlanego. Zalicza się do nich przede wszystkim:

  • pełnienie funkcji organu wyższego stopnia w rozumieniu Kodeksu postępowania administracyjnego w stosunku do wojewodów i wojewódzkich inspektorów nadzoru budowlanego,
  • sprawowanie nadzoru nad działalnością wojewodów i wojewódzkich inspektorów nadzoru budowlanego,
  • kontrolowanie działań organów administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego,
  • prowadzenie Krajowego Wykazu Zakwestionowanych Wyrobów Budowlanych,
  • prowadzenie centralnych rejestrów osób posiadających uprawnienia budowlane oraz ukaranych z tytułu odpowiedzialności zawodowej.

GINB jest także organem właściwym w sprawach wyrobów budowlanych wprowadzonych do obrotu, wyspecjalizowanym w rozumieniu ustawy o systemie oceny zgodności.

Pozostałe uprawnienia Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego

GINB to organ właściwy w postępowaniu administracyjnym. Zakres jego kompetencji obejmuje więc:

  • rozpatrywanie odwołań od decyzji i zażaleń na postanowienia wydawane w pierwszej instancji (przez wojewodów oraz wojewódzkich inspektorów nadzoru budowlanego);
  • prowadzenie postępowań w sprawach stwierdzenia nieważności ostatecznych decyzji wydanych przez ww. organy i wznawiania postępowań zakończonych ostatecznym rozstrzygnięciem.

Zgodnie z przepisami prawa może przeprowadzać kontrolę mającą na celu sprawdzenie sposobu wykonania zadań przez organy nadzoru budowlanego i administracji architektoniczno-budowlanej.

Jak już wiesz, GINB prowadzi rejestr m.in. osób z uprawnieniami budowlanymi. Wpis do niego jest dokonywany automatycznie po zdaniu egzaminu. Komisja okręgowa przesyła wniosek wraz z niezbędnymi dokumentami. Aby móc pełnić samodzielne funkcje techniczne, konieczny jest także wpis na listę samorządu zawodowego. Dopiero wtedy możliwe jest skorzystanie ze zdobytych uprawnień budowlanych.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Zagospodarowanie placu budowy zdjęcie nr 3
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Zagospodarowanie placu budowy zdjęcie nr 4
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Zagospodarowanie placu budowy zdjęcie nr 8 Zagospodarowanie placu budowy zdjęcie nr 9 Zagospodarowanie placu budowy zdjęcie nr 10
Zagospodarowanie placu budowy zdjęcie nr 11
Zagospodarowanie placu budowy zdjęcie nr 12 Zagospodarowanie placu budowy zdjęcie nr 13 Zagospodarowanie placu budowy zdjęcie nr 14
Zagospodarowanie placu budowy zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zagospodarowanie placu budowy zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zagospodarowanie placu budowy zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami