Blog

Miejski zespół zdjęcie nr 2
18.05.2022

Jakość płyt gipsobetonowych

W artykule znajdziesz:

Miejski zespół zdjęcie nr 3
Jakość płyt gipsobetonowych

Obiegowy przenośnik rolkowy rozdziela płyty i przenosi je kolejno na wywrotnicę, która obraca znajdującą się na niej płytę do położenia pionowego, po czym płyta zaczepiana jest zawiesiem za metalowe pętle montażowe i za pomocą przejezdnego wciągnika elektrycznego zostaje ustawiona na wózku kasetowym (program uprawnienia budowlane na komputer). Następnie wózek zostaje skierowany do przelotowych suszarni tunelowych. Jako nośnik ciepła w suszarniach wykorzystuje się gazy spalinowe lub podgrzewane powietrze. 18-24 godz.

Po suszeniu wilgotność płyty powinna wynosić nie więcej niż 8%, a wytrzymałość na ściskanie gipsobetonu nie mniej niż 35 kG/cm2. Jakość płyt gipsobetonowych ocenia się na podstawie oględzin zewnętrznych i kontrolnych pomiarów ich wymiarów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Gotowe płyty przewozi się w specjalnych wagonach na place budowlane, gdzie do momentu montażu przechowuje się je w pozycji pionowej w specjalnych pojemnikach metalowych. Dla zapobieżenia zwilżaniu płyt na skutek opadów atmosferycznych nakrywa się je brezentem lub osłonami; na dole płyty powinny być ustawione na deskach drewnianych (uprawnienia budowlane).

W ostatnich latach w uprzemysłowionym budownictwie mieszkaniowym stosuje się jako podłoże pod podłogi płyty wielkowymiarowe, które produkuje się na spoiwach gipsowo-cementowo-pucolanowych i zbroi szkieletem drewnianym. Technologia wytwarzania takich płyt jest analogiczna do wyżej omówionej dla płyt ścianek działowych. Płyty podłoża pod podłogi produkuje się o grubości 50-60 mm, długość i szerokość płyt równa się wymiarom podłogi izby lub przy dużych rozmiarach pomieszczeń może być mniejsza. Wilgotność płyt po wyjściu z komory suszarniczej nie powinna przewyższać 10%, wytrzymałość na ściskanie gipsobetonu wysuszonego do stałego ciężaru powinna być nie mniejsza niż 70 kG/cm2 i w stanie nasycenia wodą nie mniejsza niż 40 kG/cm2 (program egzamin ustny).

Ciężar objętościowy gipsobetonu

Ciężar objętościowy gipsobetonu płyt podłoża pod podłogi powinien wynosić nie więcej niż 1300 kG/m8. Jakość powierzchni płyty powinna być taka, aby bez dodatkowych kosztów można było wykonać układanie linoleum lub płytek. Z gipsobetonu na spoiwach gipsowo-cementowo-pucolanowych produkuje się również płyty przeznaczone do budowy kabin sanitarno-technicznych i instalacji wentylacyjnych w budynkach mieszkalnych (opinie o programie).

Obecnie istnieją typowe projekty fabryk wielkowymiarowych walcowanych płyt ścianek działowych o zdolności produkcyjnej 250, 500, 600, i 800 tys. m2 rocznie. Ogólny plan fabryki o zdolności produkcyjnej do 800 tys. m2 rocznie płyt wielkowymiarowych (segregator aktów prawnych).

Sposób wytwarzania wyrobów żelbetowych na maszynie do wibrowania siłowego został w Rosji opracowany przez W. N. Riabczenką i L. A. Nie- pornniaszczego. Zaproponowana przez nich technologia wibrowalcowania siłowego polega na zagęszczaniu wilgotnych mieszanek betonowych przy wibrowaniu dwustronnym w połączeniu z intensywnym mechanicznym naciskiem na beton kolejno rozmieszczonych wałków maszyny walcującej. Wibrowalcowanie siłowe jest wskazane do formowania wyrobów, w stosunku do których wysuwa się wysokie wymagania pod względem wytrzymałości, szczelności, mrozoodporności i ścieralności (np. do produkcji krawężników, płyt drogowych i chodnikowych).

Specjalną maszynę do siłowego wibrowalcowania, przeznaczoną do formowania prefabrykowanych żelbetowych płyt nawierzchni drogowych zaprojektowano w biurze konstrukcyjno-technicznym. Maszynę taką zainstalowano w Wytwórni Elementów Żelbetowych nr 12 Gławmospromstrojmatieriałow do produkcji płyt dla nawierzchni drogowych (promocja 3 w 1).

Konstrukcja maszyny do siłowego wibrowalcowania. Podstawowym agregatem na linii technologicznej wytwarzania płyt drogowych tym sposobem jest maszyna do siłowego wibrowalcowania stanowiąca korpus z siedmioma wałkami wibracyjnymi o średnicy 700 mm i długości 2020 mm, zamocowanymi na górnej ramie maszyny w odległościach 880 mm. Wałki wibracyjne są rozmieszczone w maszynie schodkowo z obniżeniem poziomu każdego następnego wałka w stosunku do poprzedniego. Wibrację wałków uzyskuje się za pomocą podwójnych zsynchronizowanych wibratorów. Amplituda drgań wałków wynosi od 0,3 do 0,8 mm przy częstotliwości 3000 drgań/min.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Miejski zespół zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Miejski zespół zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Miejski zespół zdjęcie nr 8 Miejski zespół zdjęcie nr 9 Miejski zespół zdjęcie nr 10
Miejski zespół zdjęcie nr 11
Miejski zespół zdjęcie nr 12 Miejski zespół zdjęcie nr 13 Miejski zespół zdjęcie nr 14
Miejski zespół zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Miejski zespół zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Miejski zespół zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami