Blog
Jeden lej spływowy
W artykule znajdziesz:
Jeden lej spływowy
Jeden lej spływowy (o średnicy 10 cm) do odprowadzania wody rurami przechodzącymi wewnątrz budynku przez pomieszczenia ogrzewane wystarczy przeciętnie na 300 m2 rzutu poziomego dachu płaskiego. Jeżeli rury spustowe przechodzą przez pomieszczenia nieogrzewane lub są prowadzone na zewnątrz budynku, to średnica rur spustowych i leja spływowego powinna wynosić co najmniej 15 cm (program uprawnienia budowlane na komputer).
Odległości między lejami i miejsca ich rozmieszczenia zależą od kształtów rzutu poziomego dachu płaskiego i rozplanowania spadków dachu. Lejów spływowych nie powinno się rozstawiać w odległościach większych niż 25 m. W celu należytego połączenia leja z warstwami izolacyjnymi dachu lub stropu dachu lej powinien być jak najbardziej odsunięty od ścian wznoszących się ponad dachem i od attyk (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Zaleca się, aby odległość ta była nie mniejsza niż 1,5 m. Pokrycie dachu należy tak zaprojektować, aby lej spływowy odpowiednio był zagłębiony w stosunku do powierzchni dachu, co ma na celu zapobieżenie piętrzeniu się wody przy leju, która powinna jak najszybciej i najłatwiej odpływać. Urządzenie i konstrukcja leja powinny zapewniać trwałe i szczelne połączenie warstwy izolacji wodoszczelnej z lejem spływowym. Spust (króciec) i rura powinny być zabezpieczone przed zanieczyszczeniami.
Powinna też być umożliwiona ich okresowa kontrola i przeczyszczanie. Wymiary pokryw (grzybków) powinny być dostatecznie wielkie, tak aby znajdujące się w nich otwory do przepuszczania wody miały wystarczającą powierzchnię i nie powodowały piętrzenia się wody w obrębie leja (uprawnienia budowlane).
W celu szczelnego połączenia leja z wkładkami pokrycia dachowego lej powinien mieć kołnierz o specjalnym profilu prążkowanym.
Na kołnierz nakłada się na lepiku brzegi wkładek pokrycia i przyciska się je do kołnierza grzybkiem. Jeżeli do pokrycia są zastosowane wkładki z papy, to w obrębie leja wskazane jest zastosować dodatkową wkładkę z juty (program egzamin ustny).
Odprowadzenie wody
Lej zastosowany na płaskim dachu wieżowca moskiewskiego na placu Smoleńskim. Inne rozwiązanie podano na rys 45-1 la. W leju żeliwnym umieszczony jest lej z blachy ołowianej, ułożonej na papie przyklejonej do betonu. Na blasze ołowianej przyklejane są lepikiem papy pokrycia. Zamiast lejów żeliwnych można zastosować leje stalowe spawane. Wymagają one zabezpieczenia przed korozją i dlatego nie są praktyczne (opinie o programie). Przy zastosowaniu izolacji z mas plastycznych spawalność tych materiałów umożliwia proste rozwiązanie izolacji leja spływowego. Odpowiednio do kształtów wgłębienia betonowego wokół wlotu do rury spustowej żeliwnej, uprzednio zabetonowanej, kształtuje się lej z folii z masy plastycznej. Lej składa się z krótkiej rury (króćca) i z dopasowanej płyty z masy plastycznej.
Króciec wkłada się do rury żeliwnej.
Powyższe rozwiązanie może znaleźć zastosowanie również w przypadku, gdy izolacja budowli nie jest wykonana z masy plastycznej, lecz jako ciężka lub średnia izolacja bitumiczna z wkładkami. Możliwość wykonania na budowie leja spływowego o dopasowanych wymiarach może być znacznym ułatwieniem robót izolacyjnych (segregator aktów prawnych).
Odprowadzenie wody z nawierzchni i izolacji płyt pomostowych mostów wymaga zastosowania lejów o specjalnych kształtach. W miejscach wprowadzania wody do lejów izolacja wraz z warstwą ochronną powinny sięgać w leju aż do króćca. Lej wlotowy powinien być przykryty pokrywą żeliwną (promocja 3 w 1).
Króciec łączący się z lejem wlotowym w miarę możliwości nie powinien mieć kolan. Powinien on stożkowo rozszerzać się ku dołowi, aby można go było łatwo oczyścić, żeby się nie zatykał i aby tworzenie się lodu było utrudnione. Średnica wewnętrzna króćca nie powinna być mniejsza niż 15 cm. Miejsca,, w których umieszczone są leje„ należy obłożyć kamieniami i następnie zasypać je warstwą filtracyjną grubego żwiru i grubego piasku. Można pomiędzy lejem wlotowym a kamieniami umieścić specjalną przykrywę.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32