Blog

Rozkład reakcji gruntu zdjęcie nr 2
16.02.2022

Karbowane rurki

W artykule znajdziesz:

Rozkład reakcji gruntu zdjęcie nr 3
Karbowane rurki

O wyborze sposobu decydują, poza krzywizną tras, również względy technologiczne w konstrukcjach monolitycznych, realizowanych często w trudnych warunkach, stosuje się prawie wyłącznie osłony kablowe. W konstrukcjach prefabrykowanych, np. przy wytwarzaniu betonowych segmentów w warunkach fabrycznych, najczęściej formuje się kanały w betonie zarówno ze względu na oszczędność materiału osłon, jak i dla stworzenia lepszych warunków zespolenia cięgien z betonem (program uprawnienia budowlane na komputer). W obydwu przypadkach kanały muszą być tak uformowane, aby zapewniały:

  • swobodny przesuw cięgna w czasie naciągu,
  • uzyskanie projektowanej trasy cięgien w pionie i poziomie,
  • małe współczynniki oporu i tarcia cięgien,
  • możliwość dokładnego zainiektowania, zapewniającego zespolenie cięgna z betonem elementu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Spełnienie tych wymagań możliwe jest przy odpowiednim przekroju poprzecznym kanału oraz dokładnym wykształceniu trasy kanału, bez załamań i zbędnych przegięć, przy należytym ustabilizowaniu elementów cięgna w przekroju poprzecznym, a także przy zapewnieniu możliwie gładkiej powierzchni styku cięgna z betonem lub osłoną. Z tych względów współczesne systemy sprężania narzucają lub przynajmniej zalecają wymiary przekroju kanałów oraz sposoby ich formowania dla określonych typów cięgien (uprawnienia budowlane).

Osłony kabli są to najczęściej spiralnie karbowane rurki z cienkiej blachy, które przy niewielkim zużyciu metalu zapewniają dużą odporność na zagniecenie. Osłony wytwarza się z taśmy z blachy grubości 0,2-0,3 mm, łączonej tak, że tworzy ona sztywną lub giętką rurkę, zapewniającą jednak szczelność w warunkach betonowania. Specjalne łączniki służą do zespolenia odcinków osłon, a inne stanowią trójniki do włączenia przewodu iniekcyjnego lub odpowietrzającego (program egzamin ustny). Dla niewielkich cięgien sprężających, np. kabli prętowych, wprowadzane są coraz częściej osłony z tworzyw sztucznych.

Kanały w betonie

Kanały w betonie formowane są różnymi metodami, zależnie od ich przekroju i długości; skuteczne okazały się cztery sposoby:

  • rdzenie stalowe prętowe lub rurowe wyciągane w początkowej fazie twardnienia betonu;
  • rdzenie z podatnego tworzywa, pozwalające na wykształcenie niewielkiej krzywizny osi kanału;
  • węże gumowe wypełnione wodą pod ciśnieniem w czasie betonowania, a następnie łatwo wyciągane dzięki zmniejszeniu przekroju;
  • spirale z drutu stalowego ciasno nawiniętego, osadzone na wewnętrznym rdzeniu po stwardnieniu betonu usuwa się rdzeń, a następnie wykręca spiralę, której zwoje przewężając się zrywają stopniowo przyczepność (opinie o programie).

Zarówno przy układaniu elementów formujących kanały w betonie, jak i kabli w osłonach, konieczne jest dokładne i odporne na warunki betonowania i wibrowania ustabilizowanie elementów w deskowaniu. Pomocne jest tu przede wszystkim zbrojenie konstrukcyjne strzemiona i wkładki podłużne oraz specjalne podkładki z klocków betonowych lub kształtek z tworzywa sztucznego; trzeba to wyraźnie zaznaczyć na rysunkach projektowanej konstrukcji (segregator aktów prawnych). Równie ważne jest ustabilizowanie elementów w pionie, jak i w poziomie; nie zachowując trasy w pionie, zwiększa się opory przy naciągu lub zmienia założone w obliczeniach mimośrody siły sprężającej, a nie zachowując trasy w poziomie, wprowadza mimośrody, które zwłaszcza w smukłych elementach już przy niewielkich wartościach powodują niekorzystne boczne wygięcie.

Aby z kręgu drutu lub splotu stal sprężająca znalazła się w kanale w stanie gotowym do naciągu, konieczne jest odpowiednie uformowanie i wyposażenie kabli oraz wprowadzenie ich do osłon lub kanałów (promocja 3 w 1). Zależnie od systemów są to czynności o różnym stopniu komplikacji. Stosunkowo najbardziej złożone są czynności przygotowawcze w dużych cięgnach oraz przy zakotwieniach głowicowych z obydwu końców cięgna uformowanie głowic musi być przedzielone wciągnięciem kabla do rury osłonowej. Najprostsze jest natomiast przygotowanie kabli prętowych.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Rozkład reakcji gruntu zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Rozkład reakcji gruntu zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Rozkład reakcji gruntu zdjęcie nr 8 Rozkład reakcji gruntu zdjęcie nr 9 Rozkład reakcji gruntu zdjęcie nr 10
Rozkład reakcji gruntu zdjęcie nr 11
Rozkład reakcji gruntu zdjęcie nr 12 Rozkład reakcji gruntu zdjęcie nr 13 Rozkład reakcji gruntu zdjęcie nr 14
Rozkład reakcji gruntu zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Rozkład reakcji gruntu zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Rozkład reakcji gruntu zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami