Blog
Kompozycja miasta
W artykule znajdziesz:
Uczynić ulicę Marszałkowską zwartą w swej strukturze, główną reprezentacyjną arterią miasta, Skarpę zaś - godnym jej odpowiednikiem, o innym oczywiście kolorycie, spiąć obie trasy szeregiem otwartych założeń zielonych, skierować erupcję kompozycyjną założenia centralnego ku dolinie Wisły - oto, jak się wydaje - możliwe kierunki dalszej pracy nad kompozycją centrum Warszawy (program uprawnienia budowlane na komputer).
Z tym właśnie problemem wiąże się ściśle kształtowanie jedności kompozycyjnej starego i nowego centrum. Sprawa ta, na której tle w początku odbudowy Warszawy zarysowało się groźne niebezpieczeństwo podziału stolicy na dwa autonomiczne organizmy architektoniczne, była przedmiotem dyskusji i sprostowań już od r. 1949 (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Przezwyciężyliśmy wprawdzie najbardziej skrajne nurty formalistyczne i dzięki temu zbliżyliśmy szatę architektoniczną nowych założeń do postępowych tradycji plastycznych starej Warszawy, nie mamy jednak jeszcze całkowicie jasnej koncepcji urbanistycznej roli miejsca założeń zabytkowych w kompozycji miasta jako całości, koncepcji powiązania nowego centrum ze starym i wynikającej stąd jasności co do kierunku niezbędnej przebudowy takich czy innych założeń historycznych, jak również stworzenia ogniw pośrednich i przestrzennego nawiązania do nich nowego centrum. Stan taki nie pozwala niekiedy na sprecyzowanie programu urbanistycznego starych i nowych założeń i pozostawia ich dalsze kształtowanie biegowi dotychczasowej, nie zawsze uzasadnionej praktyki, która w wielu wypadkach wymagałaby poważnego rozważenia (uprawnienia budowlane).
Socjalistyczne miasto
Tak na przykład waga właściwego rozwiązania placu Dzierżyńskiego i nadania mu czytelnego, emocjonalnego oblicza, odrębnego węzła kompozycji śródmieścia spotęgowała się wraz z powstaniem założenia Pałacu Kultury i Nauki. Ogromny plac Stalina wymaga dostatecznie długich podejść ulicznych, zwłaszcza zaś oparcia w wielkomiejskim założeniu ulicy Marszałkowskiej (program egzamin ustny). W związku z tym wydają się niewłaściwe stare koncepcje, w myśl których wielkomiejski przebieg ulicy Marszałkowskiej kończył się przy Królewskiej (tj. w odległości niespełna 330 m od placu Stalina), po czym układ rozpływał się w elementach krajobrazowych ustępując miejsca niezorganizowanym krzywiznom parkwayów i przeciskając się dalej na nieregularnie założony plac Dzierżyńskiego.
Plac Dzierżyńskiego powinien znaleźć formę właściwą jego roli jako początkowego ogniwa kompozycji ulicy Marszałkowskiej, kompozycji doprowadzającej do placu Stalina i kształtującej się pod wpływem regularnych wielkomiejskich tendencji centralnego założenia Warszawy (opinie o programie).
Czy nic należałoby dalej poważnie zastanowić się nad rewizją ujęcia pasa zabudowy na Skarpie, w którym niedopuszczalne są budowle i założenia o nowej skali i nowym wyrazie, „zakłócające” skalę i charakter założeń zabytkowych? Są to najpiękniejsze tereny stolicy od wieków przykuwające uwagę najmożniejszych posiadaczy i najlepszych architektów, w które każdy wiek, każda epoka wnosiły swój wkład indywidualny, właściwą sobie skalę i wyraz architektoniczny (segregator aktów prawnych).
Dlaczego nasze socjalistyczne miasto miałoby zrezygnować z tych terenów na korzyść mumifikacji założeń historycznych na nich położonych, dlaczego miałoby nie wyjść na Skarpę, na przestwór Wisły, kształtując tu nową panoramę miasta, właściwą dla wielkości naszych czasów, panoramę, w którą jak cenne klejnoty wpisalibyśmy drogie nam i rozwijające się wraz z miastem zabytki przy- skarpowe ? Kontynuując tendencję historyczną, centrum śródmieścia Warszawy przesunięto dziś zdecydowanie na zachód i na południe od najstarszych terenów stolicy (promocja 3 w 1). Ale przesunięcie to nie oznacza zamarcia śródmiejskiej roli przyskarpowej dzielnicy zabytkowej.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32