Blog
Koncepcja rusztowań belkowych
W artykule znajdziesz:
Koncepcja rusztowań belkowych
Koncepcja rusztowań belkowych opiera się na stwierdzeniu opłacalności odstąpienia od zasady sprowadzenia obciążeń najkrótszą drogą na podłoże, o ile w zamian za wynikający stąd wzrost ilości materiałów uzyskane będzie uproszczenie konstrukcji rusztowań i czynności montażowych lub skrócenie czasu budowy (program uprawnienia budowlane na komputer).
Rusztowania belkowe różnią się materiałem i konstrukcją belek, dostosowaniem do wielokrotnego użytkowania, zmechanizowaniem ich przesuwania (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Według tych cech odróżniamy:
- rusztowania o belkach drewnianych:
- pojedynczych o przekrojach prostokątnych lub kołowych,
- wielokrotnych i złożonych,
- kratownicowych skręcanych na śruby lub zbijanych na gwoździe;
- rusztowania o belkach stalowych:
- dwuteowych walcowanych o środnikach pełnych lub rozciętych przesuniętych i zespawanych dla zwiększenia sztywności, ciągłych wzdłuż mostu lub też łączonych na jarzma lub śruby,
- dwuteowych spawanych i nitowanych o środnikach pełnych lub skratowanych, nie łączonych wzdłuż mostu, albo łączonych wzdłuż mostu na śruby;
- rusztowania o kratownicach stalowych przestrzennych, dostosowane do przesuwania wzdłuż i w poprzek mostu.
Rusztowania o belkach drewnianych i przekrojach pełnych - ze względu na ograniczone wymiary przekrojów belek, małą sztywność a więc i małą rozpiętość - należą do rusztowań słupowych i zastrzałowych, a nie do rusztowań belkowych. Dlatego nie rozpatrujemy ich tutaj. Rusztowania o belkach drewnianych kratownicowych skręcanych na śruby lub zbijanych na gwoździe ustępują rusztowaniom o belkach stalowych ze względu na znacznie mniejszą krotność użycia i większy wskutek tego koszt (uprawnienia budowlane).
Zasady budowy
Dwuteowniki stalowe o dużych wysokościach przekrojów są szczególnie przydatne do budowy rusztowań ze względu na dużą sztywność na zginanie w płaszczyźnie pionowej. Są to belki walcowane o środnikach pełnych lub podwyższonych przez faliste rozcięcie i zespawanie po przesunięciu rozciętych części albo są to blachownice spawane o środnikach pełnych lub kratowych. Oparcia ich stanowią jarzma z pali wbitych rzędami w poprzek mostu lub jarzma ze słupów ustawionych na podwalinach połączonych oczepami i utrzymujących belki poprzez piasecznice. Górne pasy tych belek leżą w niewielkiej odległości od dolnych krawędzi przęseł.
Pomosty płaskie mogą być układane na nich bezpośrednio, a pomosty wygięte - za pośrednictwem legarów lub słupków o wysokościach zmiennych wzdłuż mostu.
Belki dwuteowe dużych przekrojów są elementami kosztownymi. Ich zastosowanie jest opłacalne tylko przy dostatecznie dużej krotności użycia (program egzamin ustny). Dlatego nie mogą być one przycinane, przewiercane lub dopasowywane do każdorazowego użytku. Dostosowywanie długości belek do rozpiętości przęseł jest przeprowadzane następującymi sposobami:
- przez układanie dwuteowników walcowanych na zakład, jeden nad drugim i łączenie jarzmami ściąganymi za pomocą śrub,
- przez łączenie na śruby i nakładki odcinków o długościach tak dobranych, aby można było składać z nich przęsła o rozpiętościach stopniowanych o określoną długość, na przykład 1 m,
- przez łączenie na śruby pól kratownic o równych długościach tak, jak na przykład ustroje Baileya (opinie o programie).
W połączeniach na śruby mogą występować trwałe przesunięcia nieokreślonych wielkości, uniemożliwiające dokładne wyznaczenie ugięć belek rusztowania pod obciążeniem masą betonową i zmieniające kształt przęseł betonowych oraz siły w nich występujące. Zmniejsza to wartość tego rodzaju belek lub nawet może wpłynąć na to, że staną się one nieprzydatne do budowy przęseł mostów. Warunkiem przydatności belek stalowych na rusztowania do budowy przęseł mostów betonowych jest wyłącznie sprężysta odkształcalność i duża sztywność w płaszczyźnie pionowej oraz możność dokładnego przewidywania ugięć pod obciążeniem masą betonową dla wprowadzenia wygięć odwrotnych pomostu, koniecznych do nadania przęsłom właściwego kształtu (segregator aktów prawnych).
Oprócz tego przydatność belek stalowych w budowie rusztowań jest uwarunkowana możnością zabezpieczenia tych belek od zniekształcenia przez nadmierne wygięcia z płaszczyzny środników. Pod tym względem dwuteowniki szerokostopowe mają wyższość nad dwuteownikami o przekrojach normalnych, które należy zabezpieczać od trwałych wygięć przez stężanie poprzeczne parami (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32