Blog

21.04.2020

Konstrukcja ażurowej płatwi struno-żelbetowej

W artykule znajdziesz:

Konstrukcja ażurowej płatwi struno-żelbetowej

Konstrukcja ażurowej płatwi struno-żelbetowej

Konstrukcja ażurowej płatwi struno-żelbetowej, która może być zastosowana przy rozpiętościach 9 i 12 m (program uprawnienia budowlane na komputer). Konstrukcja ta nie została jeszcze wybróbowana w praktyce, lecz pozytywne wyniki doświadczeń z zastosowaniem wkładek strunobetonowych przy wykonaniu płyt mostowych pozwalają mieć pewność, że zastąpienie zbrojenia zwykłego deską strunobetonową nie wpłynie ujemnie na wyniki doświadczeń. Belkę tę należy uważać jako przykład łatwego formowania prefabrykatów przy użyciu strunobetonowych wkładek deskowych. W belce celowo zrezygnowano ze stosowania zbrojenia ukośnego przy podporach (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Zastąpienie tego zbrojenia odpowiednio zwiększoną ilością strzemion upraszcza konstrukcję belki przy podporach i ułatwia prace zbrojarskie. Dla uzyskania większej stateczności belki w czasie montażu i dla zmniejszenia wysokości ustrojowej całej konstrukcji stosuje się podcięcia przy podporach, wykonanie których nie sprawia w czasie produkcji żadnych trudności. Belki mogą być połączone z elementami je podpierającymi na pionowe trzpienie lub poziome śruby (uprawnienia budowlane).

Rozwiązanie konstrukcji oparcia belki strunożelbetowej na pasie górnym dźwigara stalowego z połączeniem na trzpienie. Pomimo odrębnej metody wykonania w strunożelbetowych belkach podanego tu typu mogą być podobnie jak i w płatwiach żelbetowych i strunobetonowych zastosowane strzemiona wystające ponad górną powierzchnię belki i służące do uzyskania współpracy z płytami. Metody obliczania i wymiarowania elementów strunożelbetowych podane zostały w pracach specjalnie tym zagadnieniom przeznaczonych.

Każdy prefabrykat strunożelbetowy wykonywany jest w dwóch fazach. Strunobetonowe deski lub innego kształtu wkładki wykonywane są na torach naciągowych w zakładach stałych, belki zaś lub inne elementy strunożelbetowe mogą być wykonywane równie dobrze w zakładach stałych, jak i polowych (program egzamin ustny).

Produkcja strunożelbetowych belek ażurowych

Produkcja strunożelbetowych belek ażurowych wyżej opisanego typu jest bardzo prosta zarówno w fazie pierwszej jak i drugiej. Deski strunobetonowe, które mają wszelkie dane po temu, aby stać się elementem typu masowego, niewątpliwie będą wykonywane w bateriach analogicznych jak dla płatwi strunobetonowych, lecz o znacznie prostszej budowie (opinie o programie).

Formy są nierozbieralne. Składają się one z dolnego blatu stalowego z przyspawanymi do niego żeberkami podłużnymi, które oddzielają od siebie poszczególne deski i jednocześnie służą jako usztywnienie dla dolnego blatu. Blat spoczywa na belkach poprzecznych, które z kolei opierają się na konstrukcji wykonanej z kształtowników stalowych. Wibrowanie betonu odbywa się wibratorem przyczepnym. Bateria form umieszczona zostaje w kanale wykonanym w podłodze hali produkcyjnej, w którym beton podlega hartowaniu w parze niskiego ciśnienia. Tarcze rozdzielcze mogą być ustawiane w dowolnych miejscach form odpowiednio do wymaganych długości desek strunobetonowych. Rozformowywanie jest bardzo proste.

Dokonywane jest ono przez uniesienie desek do góry na linach umocowanych do haka suwnicy. Druga faza wykonania jest równie prosta. Przy stypizowaniu belek wykonanie ich może się odbywać w zakładach produkujących deski strunobetonowe (segregator aktów prawnych).

W przeciwnym razie belki należy wykonywać w zakładach polowych na budowie. Spód i jedna z bocznych stron formy są betonowe z wyłożeniem wypaloną gładzią cementową lub warstwą lastrika. Drugą boczną formę stanowi deska strunobetonowa. Formy do ukształtowania wewnętrznych otworów są stalowe. W przypadku gdy należy zastosować strzemiona wystające ponad górną powierzchnię belki, należy formę kształtującą tę powierzchnię wykonać jako odejmowaną z zastosowaniem w odpowiednich miejscach otworów, przez które są przekładane powyższe strzemiona.

Przy przechowaniu, transporcie i montażu gotowych belek strunożelbetowych obowiązują wytyczne dla płatwi żelbetowych (promocja 3 w 1).
Przy dostarczaniu na plac budowy wyłącznie desek strunobetonowych powinny być one ustawiane na taborze przewozowym na rąb. Przy większej ilości należy je ustawiać w stosach jedne nad drugimi.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami