Blog

15.11.2021

Konstrukcja stalowa obiektu budowlanego

W artykule znajdziesz:

Konstrukcja stalowa obiektu budowlanego

Konstrukcja stalowa obiektu budowlanego

Przy projektowaniu konstrukcji przekryć dachowych o dużych powierzchniach powinno się uwzględniać: stypizowanie elementów pod względem konstrukcyjnym i technologicznym, dostosowanie połączeń montażowych i elementów wysyłkowych do scalania w linii technologicznej oraz rozwiązanie połączeń montażowych dostosowanych do montażu blokowego specjalnymi urządzeniami (program uprawnienia budowlane na komputer).

Konstrukcja stalowa obiektu budowlanego jest montowana z elementów wysyłkowych wykonanych w wytwórni lub z zespołów konstrukcji scalonych z elementów wysyłkowych. Niezależnie od metody montażu o technologiczności elementów decyduje rozwiązanie konstrukcyjne połączeń montażowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Z ogólnych warunków prowadzenia montażu konstrukcji wynikają następujące wnioski i wymagania w stosunku do połączeń montażowych:
- przy zastosowaniu zwykłych śrub montaż jest najłatwiejszy i najszybszy,
- połączenia spawane i na śruby sprężające są bardziej pracochłonne ze względu na wymagane urządzenia i konieczność przygotowania stanowisk pracy,
- połączenia na nity należą do najtrudniejszych i najbardziej pracochłonnych, szczególnie gdy są wykonywane na wysokości, ze względu na konieczność instalowania urządzeń do grzania nitów i przygotowania stanowiska pracy,
- połączenia elementów styku muszą umożliwiać łatwe poziomowanie i niwelowanie odchyłek wykonania,
- styk montażowy powinien być przygotowany w warsztacie, przy czym otwory dla nitów i śrub rozwierca się na wymiar nominalny,
- wymiary elementów wysyłkowych powinny mieścić się w obrysie środków transportowych, a masa w dopuszczalnych granicach udźwigu pracujących na montażu urządzeń dźwigowych,
- należy stosować jak najmniejszą liczbę elementów wysyłkowych i ich odmian oraz zapewnić możliwie w dużym zakresie wymienność elementów,
- w przypadku styków spawanych należy przewidywać możliwość stosowania na budowie zmechanizowanych metod spawania (uprawnienia budowlane).

Prace spawalnicze

Do wykonania połączeń spawanych konieczne jest zainstalowanie na budowie urządzeń do spawania oraz rozprowadzenia kabli do miejsc układania spoin. Ze względu na ograniczoną długość kabli spawalniczych, korzystniejsze jest wykonywanie styków montażowych elementów na poziomie terenu, w miejscu wydzielonym do prac spawalniczych (program egzamin ustny). Połączenia spawane, które muszą być wykonywane na większej wysokości nad terenem, wymagają instalowania urządzeń spawalniczych w pobliżu miejsc spawania z rozprowadzeniem całej sieci kabli. W przypadku małej ilości spoin montażowych instalowanie urządzeń spawalniczych może okazać się zbyt kosztowne i korzystniejsze są styki montażowe skręcane na śruby.

Prace spawalnicze prowadzi się głównie na konstrukcji ustawionej w sposób dogodny do scalania, bez jej obracania, lub na konstrukcji zmontowanej (opinie o programie). Z tych powodów połączenia spawane są wykonywane najczęściej w pozycjach przymusowych, co powinno być uwzględnione przy projektowaniu tych połączeń.
W konstrukcjach stalowych hal i budynków wielokondygnacyjnych, montowanych z oddzielnych płaskich zespołów, główne operacje obejmują: ustawianie słupów na fundamentach, montaż belek podsuwnicowych i belek stropowych, montaż wiązarów dachowych i elementów konstrukcji dachowych, jak świetliki, płatwie i podciągi, zakładanie stężeń konstrukcji oraz montaż rygli ściennych (segregator aktów prawnych).

Stopy slupów, w których siły z trzonów są przekazywane na pionowe blachy, a następnie na poziomą płytę stopową i na śruby fundamentowe, mają zwykle dużą ilość spoin potrzebnych do przeniesienia tych sił. W takich rozwiązaniach występuje duża liczba elementów pośrednich, a wymiary stopy słupa mogą nawet przekraczać skrajnię ładunkową. Warunki montażowe wymagają, aby rozwiązania konstrukcyjne stóp słupów zapewniały łatwość założenia śrub fundamentowych oraz ustawienia słupów na fundamentach w osiach i rzędnych, z możliwie małym zakresem regulacji (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami